Fotó: Nánó Csaba
Bővített, átdolgozott változata jelent meg a Háromszéki jelesek a Házsongárdi temetőben című kötetnek, amelyet a Kovászna Megyei Tanács és a Kovászna Megyei Művelődési Központ adott ki a Háromszék Vármegye Kiadó gondozásában.
2020. november 04., 18:122020. november 04., 18:12
Amint a Kovászna Megyei Tanács honlapján olvasható, „a lombos Házsongárd” dombjáról elnevezett magyar művelődéstörténeti kegyhely fontossága az erdélyi magyarság nézőpontjából megkérdőjelezhetetlen.
A kötetben, amelyet online mutattak be a hétvégén, életutak szerepelnek, amelyek közös szálon futnak:
„E rendkívüli, lassan 10 éve dédelgetett kötetet még halottak napja előtt szerettük volna bemutatni, így emlékezve meg nemcsak saját halottainkra, de jeles elődeinkre és az általuk hátrahagyott örökségre is” – nyilatkozta Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács elnöke.
A kiadvány a 2010-ben és 2011-ben megjelent, hasonló koncepciójú füzetek bővített kiadása, immáron negyven névcikket tartalmaz, és újabb huszonöt személyiséget felsorakoztató fejezet is társul hozzá.
Szőts Papp Zsuzsa, a Kovászna Megyei Művelődési Központ munkatársa, a kötet szerkesztője 10 éve kutatja a Háromszéki sírhelyeket a Házsongárdban, az adatbázis folyamatos frissülése, újabb információk felfedezése késztette a szerkesztőt egy új koncepció, új keret megálmodására.
„Ez úton is szeretnénk kifejezni köszönetünket a Házsongárd Alapítványnak a rendelkezésünkre bocsátott adatokért és fotókért, különösen Gergelyné Tőkés Erzsébetnek, akinek helyismerete és segítsége nélkül a jelen kötet nem látott volna napvilágot” – hangsúlyozta Szőts Papp Zsuzsa.
– egészítette ki Gergelyné Tőkés Erzsébet, a Házsongárd Alapítvány elnöke, aki szerint fontos lenne az erdélyi kegyeleti helyek ápolásába minél több fiatalt bevonni. Számára ez a kötet visszakapcsolást is jelent Háromszékhez, ugyanis Zágon és Málnás volt gyerekkorának színhelye.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
szóljon hozzá!