2011. január 18., 09:402011. január 18., 09:40
A február 10. és 20. között zajló idei Berlinále 25 új rövidfilmet felvonultató rangos válogatásában az Aranymedvéért folyó versenyben 21 ország vesz részt. Az Erdő című 12 perces fekete-fehér alkotás a Színház- és Filmművészeti Egyetem, a KMH Film, a KraatsFilm és az Inforg Stúdió együttműködésében, a Magyar Mozgókép Közalapítvány támogatásával készült.
Az 1984-ben született Kárpáti György Mórnak, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező szakos végzős hallgatójának az Erdő volt a negyedéves vizsgafilmje. „Az erdőben gyilkosság történik. Balázs ijesztően közel kerül az ügyhöz. Az élmény egyre jobban nyugtalanítja” – olvasható a film szinopszisában.
A rangos seregszemle Co-Production Market elnevezésű fórumán két magyar filmterv is bemutatásra kerül. A nemzetközi filmszakma egyik legfontosabb koprodukciós eseményén mintegy félezer producer vesz részt, hogy a fejlesztési szakaszban lévő filmtervek javát az elsők között ismerhesse meg. A szervezők 352 pályázatból választották ki a 24 filmtervet.
A magyar filmterveket február 13. és 15. között mutatják be. A London Film Schoolban végzett Nagypál Orsolya első játékfilmtervével kapott meghívást a berlini fórumra. A Balatoni tengeralattjáró című projekt a nyolcvanas évekbe repít vissza. „Kelet- és nyugatnémetek találkozása a Balaton partján egy 11 éves magyar srác szemszögéből. NDK-nudisták, kánikula és családi viszályok egy foszladozó rendszerben, ahol a mindennapi abszurditás már normálisnak számít” – írták a sztoriról.
A másik magyar meghívott A repülő ember című filmterv, amelyet Mundruczó Kornél rendező jegyez. „Valahol messze Ázsiában, egy titkos intézetben különös gyermekeket képeznek ki csodatevőknek. Ariel, a 18 éves fiú olyan képességre tesz szert, amit sohasem kért: egy kísérlet eredményeképpen megtanul repülni. Váratlan tudását felhasználva megszökik, hogy Nyugaton, a lehetőségek világában fedezze fel a szabad életet” – áll az európai koprodukcióban megvalósítani tervezett film szinopszisában. A producerek személyesen mutatják be a filmterveket a lehetséges partnereknek Berlinben.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.