Tárlatvezetés a Victor Brauner-kiállításon
Fotó: Román Nemzeti Művészeti Múzeum
Raluca Turcan kulturális miniszter kedden bejelentette: elemezni fogja a bukaresti Művészeti Múzeum műtárgyainak származását, hogy ellenőrizze az alkotások eredetiségét, miután a sajtóban felröppent a feltételezés, miszerint a Victor Brauner-tárlaton hamisítványokat is kiállítottak.
2024. január 23., 18:542024. január 23., 18:54
2024. január 23., 18:562024. január 23., 18:56
„Ez olyan, mint a korrupció gyanúja: ha valaki azt állítja, hogy valaki hibázott, akkor be kell bizonyítania, hogy az illető hibázott. Nem szerencsés a nyilvánosság előtt vitatkozni azon, hogy egy intézmény eredeti műtárgyakat állított-e ki. Ez nincs rendben” – nyilatkozta újságírói kérdésre válaszolva a tárcavezető. Turcan arról biztosította a közvéleményt, hogy a szakemberek ellenőrizni fogják, „van-e bár egy morzsányi igazság” a Victor Brauner-kiállítással kapcsolatban elhangzott vádakban.
„Kulturális miniszterként (...) aggasztónak találom, hogy egy kulturális szakember meg meri kérdőjelezni Románia egyik, ha nem a leghitelesebb múzeumát, a Román Nemzeti Művészeti Múzeumot” – idézte a minisztert az Agerpres hírügynökség.
Pavel Şuşară műkritikus, a Romániai Művészeti Szakértők és Értékbecslők Egyesületének (AEEAR) elnöke kedden egy levélben „súlyos intézményi és kurátori hibákkal” vádolta a Művészeti Múzeum vezetőségét, mivel szerinte hamisítványokat állítottak ki a Victor Brauner. Az oneirikus és az okkult között című tárlaton. Levelében kérte a kulturális minisztériumot, hogy tisztázza ezt a problémát.
Válaszul a bukaresti Művészeti Múzeum sajtóközleményben arról tájékoztatott, hogy a Victor Brauner-kiállításon megtekinthető alkotások az intézmény, külföldi múzeumok, a család és Zoe Vida Porumb képzőművész gyűjteményéből származnak. Ezeket szakértők hitelesítették, bibliográfiai forrásokban szerepelnek, és tudományos munkákban nem vitatták az eredetiségüket. „Ezért a Román Nemzeti Művészeti Múzeumnak nincs tudomása arról, hogy az általa szervezett tárlatokon hamisítványokat állítottak ki8 – olvasható a közgyűjtemény közleményében.
Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
szóljon hozzá!