Fotó: Facebook/Rebâtir Notre-Dame de Paris
Alig három hónappal a székesegyház újbóli megnyitása előtt visszatért csütörtökön a Notre-Dame-ba az északi harangtoronynak a 2019-es tűzvészben megrongálódott nyolc harangja: a legnagyobb, több mint négytonnás Gabrieltől a legkisebb, kevesebb mint egytonnás Jean-Marie-ig.
2024. szeptember 13., 08:512024. szeptember 13., 08:51
2024. szeptember 13., 09:062024. szeptember 13., 09:06
Öt évig tartó monumentális építkezés után, amelyben 250 vállalat és kézművesek százai vettek részt, a székesegyház december 7-én nyílik meg újra. Jelenleg is folynak a munkálatok az épület restaurálásának befejezése érdekében, hogy a nagyközönség ismét visszatérhessen
A 2019. április 15-i hatalmas tűzvész által megrongált északi torony restaurálása érdekében az egyházmegye és az egyház életében jelentős szerepet játszó személyekről elnevezett nyolc harangot 2023 júliusában elszállították a toronyból. A visszahelyezés előtt a harangokat megtisztították az ólomportól, megvizsgálták és restaurálták egy öntödében – olvasható a hirado.hu portálon.
A harangok súlya a legnagyobb, Gábriel arkangyalról elnevezett harang 4,162 tonnájától a legkisebb, a Jean-Marie Lustiger-ről – aki 1981 és 2005 között volt Párizs érseke – elnevezett Jean-Marie 782 kilója között mozog.
Fotó: Facebook/Rebâtir Notre-Dame de Paris
A székesegyház fennállásának 850. évfordulója tiszteletére 2013-ban öntött harangok részei a székesegyház húsz harangjának, amelyek közül két nagyharang – Marie és Emmanuel – a déli toronyban található. Az elkövetkező két-három hétben emelik be a helyükre.
ezért – mint a napokban közölték – online regisztrációt vezetnek be, hogy jobban tudják kezelni a várt napi 40 ezer látogatót. A belépés a templomba ingyenes marad, de néhány nappal a tervezett látogatás előtt időpontot kell foglalni.
Elkészült a párizsi Notre-Dame-székesegyház hajójának födémszerkezete, amely a huszártoronnyal együtt lett a 2019. évi tűzvész martaléka – jelentette be a helyreállítással megbízott vállalat.
A boszorkányságról és különféle hiedelmekről szóló előadást hallgathatnak meg az érdeklődők a nagybányai Teleki Magyar Ház szervezésében.
Ma még a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem régi épületének az aulájában áll, de az új épületszárny felépítése után kikerül a négy fal közül Wagner Nándor nagyváradi születésű szobrászművész és felesége, Csijo asszony mellszobra.
Szatmárnémetiben zajlik az Interetnikai Színházi Fesztivál, amely a romániai kisebbségi színjátszást képviselő társulatokat, és azok reprezentatív előadásait vonultatja fel.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Újságírás és Digitális Média szakán működő Spectator Média Szakkollégium portréfotó-kiállítása nyílik meg a kolozsvári Planetáriumban.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház következő előadása Friedrich Dürrenmatt Angyal szállt le Babilonba című darabjából készül Bocsárdi László rendezésében, az előadás olvasópróbái elkezdődtek – közölte a társulat.
Az idén januárban elhunyt Csíky András kolozsvári színművész nevét viseli az újonnan létrejött alapítvány, amely a színművész akaratából az általa kapott Kossuth-díjjal járó évenként pénzjutalmat fiatal erdélyi színészeknek ítéli oda.
szóljon hozzá!