Mihai Chirilov, a TIFF művészeti igazgatója a szemle 21. kiadásának újdonságairól beszélt
Fotó: Facebook/TIFF
Háborúellenes kiáltványnak szánják a szervezők a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) idei kiadását, mely rombolás helyett alkotásra szólít és a 60-as évek háborúellenes jelszavát parafrazálva üzen: Make Films, Not War! A kolozsvári szemlén az erőszaké „a főszerep”, és újításként a dokumentumfilmes szekció is versenyprogrammá válik.
2022. május 17., 15:472022. május 17., 15:47
2022. május 17., 15:542022. május 17., 15:54
Make Films, Not War! (Készíts filmeket, ne háborúzz!) mottóval az ukrajnai háború témája jegyében zajlik június 17–26. között a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) idei kiadása. A 21. alkalommal megrendezendő kolozsvári szemle középpontjában a kaotikus jelenünkre való utalásként az erőszak, a diktatúra, az abortusz témaköre áll, és idén először a dokumentumfilmes szekciót is beemelik a versenyprogramba.
– fogalmazott Mihai Chirilov művészeti igazgató az idei TIFF reklámszpotjára utalva, mely a megszokott gyakorlattól eltérően nem tartalmaz kolozsvári helyszínekre „átvitt” filmes poénokat. Helyettük Lucian Pintilie Balanța (A mérleg) című filmjének egyik kulcsjelenetét látják majd a nézők egyfajta utalásként a körülöttünk zajló „bolond világra”.
A színésznőt Tudor Giurgiu fesztiváligazgató a román film „egyedi, hatalmas alakjaként” jellemezte, és elmondta, hogy a színésznő jelen lesz a zárógálán, de közönségtalálkozón, a fiatal színészekkel való műhelymunkán is részt vesz, és a főszereplésével készült legújabb filmet, a népmeséből ihletődött Capra cu trei iezi (A kecske és a három gidó) című alkotást is bemutatják.
Az idei kiadás fő arculati elemei: fegyver és kamera találkozása
Fotó: Facebook/TIFF
Nagy nevek lesznek még a TIFF-en, de a háború okozta bizonytalan helyzet miatt sok meghívott útja még szervezés alatt áll, így később jelentik be őket. A román filmes elit biztos jelen lesz Kolozsváron a 800–900 meghívott között, mondta Giurgiu, aki szerint
A versenyfilmszekcióban idén is 12 alkotás szerepel, köztük két román és egy magyar film is. A Csuja László és Nemes Anna rendezte Szelíd című film egy testépítőbajnok történetét meséli el. A román filmek között az Octav Chelaru rendezte Balaur száll versenybe a Transilvania-trófeáért, a thriller egy vallástanárnő és kiskorú diákja románcát, az azzal járó lelki vívódást mutatja be.
A morális felelősség és lelkiismeret áll a középpontjában a társasjátékra utaló Marokkóban is, az Emilian Pârvu rendezte alkotás a másik román versenyfilm. Közvetlenül a cannes-i filmfesztiválról érkezik Kolozsvárra a Pamfir című ukrán film, mely egy tisztességes életre törekvő férfi története, aki a körülmények áldozatává válik.
A többi versenyfilm középpontjában szintén olyan főszereplők állnak, „akiknek a lába alól kicsúszik a talaj” – fogalmazott Chirilov.
MIhai Chirilov szerint erős dokfilmes mezőnyre kell számítani
Fotó: Facebook/TIFF
Az idei szemle nagy újdonsága, hogy a dokumentumfilmeket felvonultató What`s Up, Doc? versenyszekcióvá válik, a fődíj 2000 euró. A TIFF művészeti igazgatója szerint
„Nem fogják tudni, hogy amit látnak, az fikció vagy dokumentumfilm” – mondta Chirilov, aki szerint ez a kategória nagyon erős alkotásokat vonultat fel. Ezek egyike a Pentru mine tu ești Ceaușescu című román film, mely az ezredfordulón született generációt mutatja be, akik nem éltek a kommunizmusban. Ez egyébként az egyetlen dokumentumfilm a 13 alkotást felvonultató román filmek szekcióban.
A jelenlegi ukrajnai helyzetre történik utalás az Anul pierdut 1986 című filmben is, mely a csernobili katasztrófa következményeire mutat rá, egy nő vívódásait vázolja, aki attól tartva, hogy gyereke rendellenességgel születhet, a terhességmegszakítást fontolgatja.
Tudor Giurgiu fesztiváligazgató nyilatkozik a sajtónak
Fotó: Facebook/TIFF
A Florin Piersic Jr. rendezte Nimic despre dragoste már az emberi kapcsolatokat taglalja, azt meséli el, hogy az állandó hűtlenség hogyan ás alá egy korábban jól működő párkapcsolatot – a filmet a számos pikáns jelenet miatt zárt térben vetítik. A Főtéren vetített alkotások között szerepel az idei cannes-i fesztivál nyitófilmje, a Cut! is, míg
Tudor Giurgiu fesztiváligazgató elmondta, a fesztiválnak idén új helyszíne is lesz: a várfal melletti Fogoly (Potaissa) utca június 20-án streetfood fesztiválnak ad otthont, ahol Romániában élő ukrán menekültek főzik hagyományos ételeiket, a bevételt pedig az ukrajnai rászorulók megsegítésére fordítják.
Vidám témák, események is lesznek, a családi hétvégének idén Szászfenes ad otthont, a lőtérnél délutánonként gyerekeknek szerveznek programokat, de a nevelő célzatú Educatiff is folytatódik, akárcsak a fiatal filmes tehetségeket felkaroló Transilvania Talent Lab. A koncerteknek idén a Bánffy-palota udvara ad otthont, mely a fesztiváligazgató szerint új arculatot kap, itt este filmvetítéseket is tartanak.
A sajtótájékoztató helyszíne, a TIFF-ház udvara
Fotó: Facebook/TIFF
Mint kifejtette, az előző kormány a finanszírozás közel 25 százalékát „vágta le”, holott az elmúlt két évben a kolozsvári szemle volt az egyetlen nagy kulturális rendezvény, melyet megtartottak. „Most ezt valamennyire sikerült korrigálni” – mondta a fesztiváligazgató az idei TIFF büdzséjére utalva.
A háború sújtotta Ukrajnának és az ukrán filmművészetnek szentel külön szekciót a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) – közölték a június 17. és 26. közt szervezendő szemle szervezői.
Krzysztof Kieślowski lengyel rendező életműve előtt tiszteleg a június 17–26. közötti időszakra tervezett kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF).
Fesztiválszereplésekre készül az Aradi Kamaraszínház, amelynek legújabb, frissen bemutatott monodrámájáról, Kean című különleges előadásról Tapasztó Ernő és Harsányi Attila beszélt.
Schwechtje Mihály független nagyjátékfilmjét, a Sünvadászatot mutatja be több romániai helyszínen a forgalmazó Filmtett Distribution.
Újabb kötete jelent meg Zilahi Csaba kolozsvári rádiós újságírónak az erdélyi magyar beat-, rock-, folk-, pop-, jazz-zene történetéről, a 2022-ben napvilágot látott Erdélyi magyaRock című könyv folyatásaként.
A Magyar Állami Népi Együttes négy erdélyi városban lép fel június folyamán.
Az év egyik várva várt eseményére kerül sor a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban és a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótérben június 21-én, a nyári napfordulóhoz legközelebb eső szombaton.
Élénk érdeklődés övezte a kolozsvári Harag György centenáriumi rendezvényt, annak ellenére, hogy anyagi okok miatt nehéz volt összehozni – mondta el a Krónikának Tompa Gábor.
Hat friss magyar alkotás lesz látható a június 13. és 22. között zajló kolozsvári 24. Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF), ahol az életműdíjban részesülő Tarr Béla rendező főbb alkotásait is levetítik – közölték hétfőn az MTI-vel a szervezők.
Az eddigi hagyományos kora őszi időpont helyett idén június elején szervezték meg Kolozsváron a Jazz in the Park fesztivált. A családias jellegű háromnapos rendezvény ez alkalommal is az autentikus jazz-zene sokszínűségéről szólt.
A Déryné Program Határtalan alprogramja azért született, hogy minden magyar embernek egyenlő esélyt tudjunk biztosítani az anyanyelvi színházi élményekhez – jelentette ki Novák Irén helyettes államtitkár Szatmárnémetiben.
A történelmi Máramaros egyik legjelentősebb magyar közösségi eseményévé vált a július 11–13. között immár harmadik alkalommal rendezendő Máramarosszigeti Magyar Napok.
szóljon hozzá!