2007. június 07., 00:002007. június 07., 00:00
A múzeum szakemberei három éve kezdték el a kiállítás előkészítését. A látványtervet Damokos Csaba, a konzerválást Lázár Prezsmer Kinga és Tankó Zoltán végezte.
A Székely Nemzeti Múzeum a hetvenes években több ezer játékkal gazdagodott a Jóbarát című gyermeklap Síppal, dobbal elnevezésű játékkészítő pályázatának köszönhetően. Ebből az anyagból is több darab látható a tárlaton, a helyszűke miatt azonban csak az értékesebb darabok közül válogattak a múzeum munkatársai, akik a játékokon kívül a gyermek születéséhez és neveléséhez kapcsolódó tárgyakkal idézik fel a 18–20. századi gyermekek életét. Átfogó gyűjtést is szerveztek, hiszen babakocsi, etetőszék nem volt a múzeumban, és gyermekviseletből is csak kevés. Néhány tárgyat kénytelenek voltak rekonstruálni, így a frászkarikát: a hatalmas kalácsot a leírások alapján készítették el. Ha a gyerek sírós volt, betegnek látszott, sütöttek egy hatalmas, karika alakú kalácsot, ezen bújtatták át a gyermeket; majd feltűnő helyre akasztották, hogy aki elviszi, vigye magával a betegséget is – magyarázta a szakember a régi hiedelmet. A kiállítás rendezői Székelyföld különböző tájegységeinek bemutatására törekedtek. Így a magára hagyott gyermek bölcsőjén átfektetett seprű – amely a gonosz szándékúaktól védi – a felcsíki szokásokat idézi. Ugyancsak a felcsíki falvakra jellemző, hogy a baba fürdővizébe tojást és pénzt tettek, hogy mindig kerek legyen, és ne fogyjon ki a pénzből. A keresztelő bemutatásával a marosszéki hagyományokat elevenítették fel, itt a templomból hazatérve a „Pogányt vittünk, keresztényt hoztunk” rituális szöveggel adták át a babát az otthon maradottaknak. A nagyobb gyermek életteréhez az Erdővidék és Udvarhelyszék határán fekvő Felsőrákosról válogatták az anyagot, a babakocsi és a szabadtéri játékok Orbaiszékről származnak. A játékok többsége a munkaeszközök kicsinyített mása, ezekkel sajátíthatta el a gyermek az alapvető munkafolyamatokat.
A nemrég megnyílt tárlat az első része annak a háromtermes, nagy alapkiállításnak, amely az életkorok és a szokások bemutatására épül. Az első rész kizárólag a gyermekkorral foglalkozik, a következő a felnőttkorral, majd a harmadik az emberi élet fordulóihoz, a nagyobb naptári ünnepekhez kapcsolódó szokásokat mutatja be. A múzeum munkatársai szerint a három terem berendezését legtöbb négy év múlva fejezik be.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.