Guy Ritchie a Pilvaxban – Kritika a Most vagy soha! című filmről

•  Fotó: Taylor Projects/A Vándormozi

Fotó: Taylor Projects/A Vándormozi

A film, amelyről már hetekkel a bemutatója előtt egy nemzet rendelkezett politikai alapon sommás véleménnyel – az 1848. március 15-én történt eseményeket feldolgozó Most vagy soha! vélhetően így kerül majd be a magyar mozitörténetbe.

Balogh Levente

2024. március 22., 13:582024. március 22., 13:58

Persze az a tény, hogy közismert: a film ötletgazdája és producere, Rákay Philip enyhén szólva sem áll távol a budapesti kormánytól, és a produkció 4,7 milliárd forintos állami támogatást nyert el, valóban alapot adhat a spekulációkra, hogy kurzusfilmről van szó. Ami bizonyos: a rendszerváltás óta a jobboldalon sokszor merült fel, hogy – a nemzeti érzést karban tartandó, illetve erősítendő – szükség lenne olyan történelmi filmekre, mint a 20. század 60-as, 70-es éveiben készült nagy klasszikusok.

Hogy a nemzeti érzület ápolásához valóban a történelmi filmek kellenek, annak eldöntése nem ezen írás tárgya, mindenesetre ezen gondolat jegyében született meg a márciusi ifjak, Petőfi, Jókai, Vasvári, Irinyi, Irányi, Bulyovszky és a többiek sors- és történelemfordító nagy napját feldolgozó film ötlete.

•  Fotó: Taylor Projects/A Vándormozi Galéria

Fotó: Taylor Projects/A Vándormozi

Amire meglett a pénz, a paripa és a fegyver is – ha már történelmi filmről van szó –, és annyit minden egyébtől függetlenül el lehet mondani róla, hogy a képi világon meg is látszik, hogy nem kellett takarékoskodni.

Mint közismert, a film kedvéért díszletvárosként megépítették a 19. század közepi Pest számos utcáját, a totálképek CGI-je nem úgy néz ki, mintha egy informatikabolond középiskolás baráti kör csapta volna össze sufnituning alapon, hanem tényleg élethűen idézi meg a korabeli főváros képét és hangulatát, a tömegjelenetekben pedig valóban tömegek vannak. Emellett a belsők, a jelmezek is nagyon rendben vannak, a jelenetek, a beállítások megkomponálása és a kameramozgás is a legprofibb hollywoodi produkciókat idézik.

És akkor a történet.

Ezt legalább nagy vonalakban mindenki ismeri, aki emlékszik még az általános iskolai tanulmányaira. A Nemzeti dal és a tizenkét pont születése, a Landerer-nyomda nyomdagépének lefoglalása, a Nemzeti Múzeumnál tartott nagygyűlés, a Helytartótanácsnál tett látogatás és Táncsics kiszabadítása olyan sarokpontok, amelyek meghatározzák a sztori menetét.

•  Fotó: Taylor Projects/A Vándormozi Galéria

Fotó: Taylor Projects/A Vándormozi

Mindezt már számos alkalommal feldolgozták, így hát annak sok értelme nem lett volna, hogy az alkotók ismét betűről betűre felmondják az unalomig ismert történelemleckét. A márciusi ifjak hősökként élnek a köztudatban – hiszen közülük többen hősi halált is haltak a szabadságharcban –, márpedig a hősöknek hősies sztori is dukál. Így aztán az ötletgazdák kitalálták, hogy egyfajta

akadálypályává változtatják a Pilvaxtól a budai várbörtönig tartó utat, amelyet csak a különböző csapdákat és ellenségeket legyőzve teljesíthetnek a főszereplők, mint egy videójátékban.

A fő ellenség természetesen a Habsburg önkény, de mivel ez meglehetősen elvont, és jó, ha az antagonistának arca is van, amit lehet gyűlölni, megalkották a beszédes nevű besúgó/titkosrendőr Farkasch figuráját. Aki valóban kiéhezett vadként üldözi hőseinket végig a történet során, hogy először megszerezze a tizenkét pont kéziratát, majd megakadályozza a kinyomtatását, majd elejét vegye a múzeumi nagygyűlésnek, illetve annak, hogy a forradalmi tömeg átjusson Budára.

•  Fotó: Taylor Projects/A Vándormozi Galéria

Fotó: Taylor Projects/A Vándormozi

Mint tudjuk, mindebben kudarcot vallott, de jelenléte és cselszövései legalább biztosítják az izgalom- és akciófaktort. A Most vagy soha! ugyanis akciófilmként is besorolható. Konkrétan a gengszterfilmjeivel ismertté vált brit kultrendező, Guy Ritchie stílusában készült akciófilmeket, azok közül is a szintén a 19. században játszódó Sherlock Holmes-feldolgozásokat idézi.

A történetvezetés, a fordulatok és az akciójelenetek képi megjelenítése közben gyakran ötlik fel a Ritchie által megteremtett világ, arról nem is beszélve, hogy ebben a sztoriban is kulcsszerepet játszanak az alvilági szereplők.

Így aztán maguk a márciusi ifjak is akcióhősként jelennek meg, jó példa erre a jogi egyetem folyosóin vívott közelharc, vagy Petőfi és Szendrey Júlia összecsapása(i) Farkasch-sal. Vagyis a fikció jelentős szerepet kapott a sztoriban, amely néhol már az olyan, elszállt, történelmi miliőben játszódó történeteket is felidézi, mint a Büszkeség és balítélet meg a zombik vagy az Abraham Lincoln, a vámpírvadász. Nem kell megijedni: szörnyek nem bukkannak fel, de a mindent is túlélő Farkasch egy idő után tényleg szinte már túlvilági figurának hat.

•  Fotó: Taylor Projects/A Vándormozi Galéria

Fotó: Taylor Projects/A Vándormozi

Külön említést érdemel a girl power-faktor is. Szendrey Júlia szerepe ugyanis itt nem csupán abban merül ki, hogy kokárdát tűz Petőfi mellére és inspirálja, illetve epekedve hazavárja őt, hanem igencsak kiveszi a részét a Farkasch semlegesítését célzó akcióból is. (És akkor még finoman fogalmaztunk). Az is jó geg, hogy a márciusi ifjak egy-egy tulajdonságát a komikumig túlhangsúlyozzák – így lesz Vasvári Pál notórius nőcsábászsága, Jókai Mór óvatossága vagy Bulyovszky flegmasága folyamatos (bár néha egy kissé túltolt) poénforrás.

A gond csak az, hogy a pörgős, 21. századi, kikacsintásokkal teli, önironikus stílus nem kíséri végig egyenletesen a filmet.

Az alkotók nem tudták – mert valószínűleg nem is akarták – elkerülni azt a csapdát, hogy pátoszteli jelenetekkel spékeljék meg a mozit. Pedig az, amikor egy-egy karakter – vagy éppen a hajóhídon átvonuló tömeg – dalra fakad, igencsak kínos, mint ahogy a forradalmi mámorban hirtelen megvilágosodó és jó útra térő alvilági figurák szála is.

Persze tudjuk, hogy maga a kor a romantikus pátosz kora, de éppen azok a legjobb részek, amikor ezen sikerül túllépni. Az sem teljesen világos, hogy Farkascht mi motiválja, miért válik személyes ügyévé Petőfi és a többiek kiiktatása.

•  Fotó: Credit: Forrás: Fórum Hungary Galéria

Fotó: Credit: Forrás: Fórum Hungary

A színészi alakítások amúgy hozzák azt, amit egy ennyi karaktert felvonultató történetben hozniuk kell. A Petőfit alakító Berettyán Nándor láthatóan tudatosan idézi meg néhol a lánglelkűként aposztrofált költő különböző szobrairól ismert gesztusait, a Júliát játszó Mosolygó Sára pedig kiválóan hozza az erős női karaktert. Persze nem csodálkoznánk, ha a többség számára elsősorban Fehér Tibor egyszerre vicces és heroikus Vasvárija maradna a legemlékezetesebb alakítás.

Összességében megállapítható, hogy a produkció nem feltétlenül sorolható be kurzusfilmként

– bár a magyar érdekekért folytatott küzdelem jól rímel a kormány szabadságharcos retorikájára, azért nem olyan szinten didaktikus, szájba rágós, sematikus figurákat felvonultató alkotás, mint a Blokád. Ezért azoknak sincs igazuk, akik szerint az egész úgy értéktelen, politikai megrendelésre készült alkotás, ahogy van, és azoknak sem, akik szerint ez minden idők legjobb magyar filmje, amit minden magyar embernek meg kell néznie. Részletekbe menő történelmi akkurátusságot egyébként fölösleges elvárni – már csak azért is, mert már a film főcímében jelzik az alkotók, hogy az események akár így is történhettek volna.

•  Fotó: Credit: Forrás: Fórum Hungary Galéria

Fotó: Credit: Forrás: Fórum Hungary

Hogy a Most vagy soha! ugyanolyan, évtizedek múlva is évente többször újravetített történelmi kultuszfilmmé válik-e a jövőben, mint az irodalmi klasszikusok alapján készült A kőszívű ember fiai vagy az Egri csillagok, azt majd az idő és a közönség eldönti. Annyi azonban bizonyos: az, hogy a nagyváradi moziban, ahol a filmet megnéztem, a közönség összetétele az osztályfőnökükkel együtt érkezett diákoktól a fiatal és középkorú felnőtteken át a csoportosan érkező idős hölgyekig és az ősz hajú úrig tartott, aki csak az ültetőre támaszkodva tudott a vetítőterem lépcsőjén a helyére jutni, azt jelzi: igény az van az ilyen és hasonló közönségfilmekre.

Most vagy soha! Magyar történelmi kalandfilm, 2024, 135 perc. Rendezte: Lóth Balázs. Szereplők: Berettyán Nándor, Mosolygó Sára, Koltai-Nagy Balázs, Fehér Tibor, Horváth Lajos Ottó. Írta: Kis-Szabó Márk, Rákay Philip, Szente Vajk. Kép: Dobos Tamás. Zene: Gulya Róbert. Producer: Fülöp Péter, Csincsi Zoltán, Kriskó László, Rákay Philip. Értékelés az 1-10-es skálán: 7

korábban írtuk

Csak a Kung Fu Panda nézettebb a Most vagy soha! című filmnél az erdélyi mozikban
Csak a Kung Fu Panda nézettebb a Most vagy soha! című filmnél az erdélyi mozikban

Rekordnézettséget ért el Erdélyben a Most vagy soha! című film, három nap alatt 11 ezren látták – közölték kedden szerkesztőségünkkel a film romániai forgalmazói, a Taylor Projects és A Vándormozi.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 14., hétfő

Jézus szenvedéstörténete nagycsütörtökön a Kolozsvári Magyar Opera színpadán

A Jézus Krisztus Szupersztár című produkciót láthatja nagycsütörtökön, április 17-én a Kolozsvári Magyar Opera közönsége.

Jézus szenvedéstörténete nagycsütörtökön a Kolozsvári Magyar Opera színpadán
2025. április 14., hétfő

Hamarabb zárul a Gyárfás Jenő-kiállítás, kedvezményt kínál a Székely Nemzeti Múzeum

A Gyárfás Jenő festőművész munkásságát bemutató kiállítását technikai okok miatt a tervezettnél korábban zárja a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum, ezért április 15-én kedvezményes belépést és meghosszabbított nyitvatartást kínál látogatóinak.

Hamarabb zárul a Gyárfás Jenő-kiállítás, kedvezményt kínál a Székely Nemzeti Múzeum
2025. április 14., hétfő

Elhunyt Mario Vargas Llosa, korunk egyik legnagyobb írója

Életének kilencvenedik évében elhunyt Mario Vargas Llosa, korunk egyik legnagyobb írója. Híradások szerint a Nobel-díjas írót limai házában, családja körében érte a halál.

Elhunyt Mario Vargas Llosa, korunk egyik legnagyobb írója
2025. április 13., vasárnap

Már a romániai mozikban is látható a József Attila életét feldolgozó új film

Április 11-én a romániai mozikban is bemutatkozott a József Attila életét feldolgozó új film
Költészet Napi premierrel indult a romániai mozikban a Reménytelenül – József Attila pszichoanalízise című film.

Már a romániai mozikban is látható a József Attila életét feldolgozó új film
2025. április 13., vasárnap

Meghalt Láng Gusztáv irodalomtörténész, kritikus

Életének 88. évében elhunyt Láng Gusztáv irodalomtörténész, kritikus, a romániai magyar irodalom egyik legjelentősebb értelmezője, a transzilvanizmus fogalmának és az erdélyi irodalom eszmei hagyományának következetes gondozója.

Meghalt Láng Gusztáv irodalomtörténész, kritikus
2025. április 12., szombat

Závogyán Magdolna: a magyar kormány minden támogatást megad a kultúra megéléséhez

Az elmúlt tizenöt évben nemcsak az anyaországban, hanem a Kárpát-medencében is megerősödtek a magyar identitás megőrzése szempontjából kulcsfontosságú hálózatok, partneri együttműködések – mondta Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár.

Závogyán Magdolna: a magyar kormány minden támogatást megad a kultúra megéléséhez
2025. április 11., péntek

Több száz magyar diák szavalt közösen Szatmárnémeti központjában

Több száz diák ünnepelte Szatárnémeti központjában a magyar költészet napját pénteken délben.

Több száz magyar diák szavalt közösen Szatmárnémeti központjában
2025. április 11., péntek

Hiánypótló „szerelemgyerek” a kortárs magyar költők román nyelvű antológiája

Az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL) harminc tagjának verseit tartalmazza az a román nyelvű antológia, amelyet csütörtökön este mutattak be Kolozsváron a Vallásszabadság Házában a magyar költészet napja alkalmából.

Hiánypótló „szerelemgyerek” a kortárs magyar költők román nyelvű antológiája
2025. április 11., péntek

Érdemes a hétköznapokat is a verssel együtt megélni – Költészetnapi interjú Egyed Emesével

Nem fölösleges, hogy egy ideje külön nap is jut a magyar költészetre, de a hétköznapokat is érdemes a verssel együtt megélni – vallja Egyed Emese költő, író, irodalomtörténész.

Érdemes a hétköznapokat is a verssel együtt megélni – Költészetnapi interjú Egyed Emesével
2025. április 10., csütörtök

Megérinthet-e az opera az eligénytelenedő világban? – Új címszereplő remekelt a kolozsvári Puccini-előadásban

Meg tud-e még ma is érinteni minket mindannyiunkat egy opera, az egyre fokozódó eligénytelenedés és kihűlő érzékek világában? A Kolozsvári Magyar Operában kitűnő előadás született Puccini fiatalkori művéből, a Manon Lescaut-ból.

Megérinthet-e az opera az eligénytelenedő világban? – Új címszereplő remekelt a kolozsvári Puccini-előadásban