A szabadságharc leverését követő véres megtorlás az 1848–1849-es forradalom leggyászosabb eseménye.
A film, amelyről már hetekkel a bemutatója előtt egy nemzet rendelkezett politikai alapon sommás véleménnyel – az 1848. március 15-én történt eseményeket feldolgozó Most vagy soha! vélhetően így kerül majd be a magyar mozitörténetbe.
Március 15. nemcsak az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc kitörésének évfordulója, hanem az aradi Ereklyemúzeum megnyitásának is: 131 évvel ezelőtt ezen a napon nyílt meg először a relikviagyűjtemény, ami az Arad Megyei Múzeum alapját jelenti.
Március elsején, pénteken 18 órakor újra megnyitják az Arad Megyei Múzeum képtárát és az 1848–1849-es ereklyemúzeum-gyűjteményét a Kultúrpalotában – írta az Aradihírek.ro.
Fáklyás felvonulásra, megemlékezésre várja a résztvevőket a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium Alapítványa a kollégium udvarára: a 175 évvel ezelőtt január 8-án történt pusztításra emlékeznek.
Sosem fogjuk megengedni, hogy a szabadság zászlaját kicsavarják a magyarok kezéből – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök szerdán Kiskőrösön.
Kihirdette kedden Klaus Iohannis államelnök a június 11-ét az 1848-as forradalom győzelme és a román demokrácia napjává nyilvánító törvényt.
Döntő házként elfogadta kedden a képviselőház azt a tervezetet, amely az 1848-as forradalom győzelmének és a román demokráciának a napjává nyilvánítja június 11-ét.
Katonai tiszteletadás mellett, Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter és Ruszin-Szendi Romulusz, a Magyar Honvédség parancsnoka jelenlétében ünnepélyesen felvonták.
A jelenlegi geopolitikai feszültségek közepette az összmagyarság nemzeti ünnepe rávilágít arra, „mennyire fontos elfogadni mások ahhoz való jogát, hogy másképp szemléljék a történelmet” – hangsúlyozta a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke.
A budapesti Magyar Nemzeti Filharmonikus Zenekar ünnepi hangversenyére, valamint Bogdán Zsolt színművész előadóestjére várják a nagyérdeműt Kolozsváron a magyar nemzeti ünnepen, Nagyváradon a város békebeli hangulatát felidéző előadással emlékeznek.
Az 1848–49-es magyar szabadságharc és forradalom korát idézi meg az Udvarhelyszéki Ifjúsági Egyeztető Tanács (UIET) március 15-i eseménye. Az ötödízben megszervezendő Pilvax-kvíz a forradalom eseményeit kívánja megismertetni középiskolás diákokkal.
Járványellenes intézkedések mellett emlékeztek meg a magyar forradalom és szabadságharc 172 évvel ezelőtt kivégzett tábornokairól Aradon.
Török Ignác aradi vértanú utolsó éjszakájáról szól a Magyar Golgota című, Pozsgai Zsolt által rendezett film, amelyet az aradi színházban és az M5 csatornán láthat a napokban a közönség.
Március 21. délutánig Kolozsváron nem tudtak a forradalomról 1848-ban – többek közt ez is kiderül annak a különleges kiállításnak az anyagából, amely a kincses városbeli Röser Antikváriumban tekinthető meg. Korabeli nyomtatványokat, a forradalomhoz kapcsolódó relikviákat is bemutatott Röser Ferenc könyvkereskedő.
Felavatták Zulavskyné Kossuth Emília (1807-1860), Kossuth Lajos testvére megújult sírhelyét október 6-án, az aradi vértanúk kivégzésének 171. évfordulóján New Yorkban – tájékoztatta a New York-i Főkonzulátus az MTI-t szerdán.
Meghitt környezetben emlékeztek Aradon október hatodikán a 171 évvel ezelőtt kivégzett 13 aradi vértanúra. A Megbékélés parkjában felszólaló magyar politikusok szerint okunk van optimistának lenni, hogy Erdélyben, de a teljes Kárpát-medencében új éra kezdődhet.
„Azt szorgalmazom, hogy tanuljunk meg úgy ünnepelni, hogy közben ne csupán egy frázisokra, illúziókra épülő képünk legyen a forradalomról, hanem legyen része az ünnepléseknek az önvizsgálat, a szakmaiság is” – mondta el a Krónikának T. Szabó Levente, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem bölcsészkarának docense.