A kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem kőtárában tekinthetőek meg a gróf Bánffy Dénes megrendelésére készült alkotások
Fotó: Babeș-Bolyai Tudományegyetem
Egyedülálló kiállítás nyílt a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem lapidáriumában, azaz kőtárában. A szobrok és díszítőművészeti alkotások gróf Bánffy Dénes (1723-1780) gyűjteményéből származnak.
2025. január 08., 13:052025. január 08., 13:05
Az 1700-as években készült szobrok, amelyek gróf Bánffy Dénes megrendelésére készültek, az egyetem lapidáriumában tekinthetőek meg az Emmanuel de Martonne utca 1. szám alatt – közölte honlapján az egyetem.
Fotó: Babeș-Bolyai Tudományegyetem
Mitológiai alakokat is ábrázolnak a szobrok
Fotó: Babeș-Bolyai Tudományegyetem
Johann Nachtigall (1717 – 1761) kolozsvári szobrász volt, Anton Schuchbauer mellett az erdélyi barokk szobrászat egyik legjelentősebb mestere.
Gróf Bánffy Dénes Bánffy Györgynek (1661-1701) volt a fia. Bánffy György az Osztrák Birodalomhoz csatolt Erdély első kormányzója (gubernátora) volt. Bánffy Dénes a most megtekinthető szobrokat az Erdély Versailles-ának is nevezett bonchidai Bánffy-kastély díszudvarának díszítésére rendelte. Amint az egyetem közleményében olvasható, a szobrok többsége mitológiai alakokat és képzeletbeli lényeket ábrázol, amelyeket Ovidius római költő Metamorphoses című műve ihletett.
A szobrok alkotója Johann Nachtigall (1717 – 1761) kolozsvári szobrász volt, az erdélyi barokk szobrászat egyik legjelentősebb mestere
Fotó: Babeș-Bolyai Tudományegyetem
A kolozsvári egyetem laidáriumában tekinthető meg a gyűjtemény
Fotó: Babeș-Bolyai Tudományegyetem
„A Babeș-Bolyai Tudományegyetem ezen örökségi tárgyak befogadásával és kiállításával kedvező környezetet kíván teremteni a helyi és nemzeti kulturális örökség megőrzéséhez és népszerűsítéséhez” – szerepel a közleményben.
Erdélybe érkezik a 140 éve született Kós Károly, valamint a 150 éve született gróf Bánffy Miklós életpályáját bemutató, decemberben Budapesten megnyílt tárlat.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!