A kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem kőtárában tekinthetőek meg a gróf Bánffy Dénes megrendelésére készült alkotások
Fotó: Babeș-Bolyai Tudományegyetem
Egyedülálló kiállítás nyílt a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem lapidáriumában, azaz kőtárában. A szobrok és díszítőművészeti alkotások gróf Bánffy Dénes (1723-1780) gyűjteményéből származnak.
2025. január 08., 13:052025. január 08., 13:05
Az 1700-as években készült szobrok, amelyek gróf Bánffy Dénes megrendelésére készültek, az egyetem lapidáriumában tekinthetőek meg az Emmanuel de Martonne utca 1. szám alatt – közölte honlapján az egyetem.
Fotó: Babeș-Bolyai Tudományegyetem
Mitológiai alakokat is ábrázolnak a szobrok
Fotó: Babeș-Bolyai Tudományegyetem
Johann Nachtigall (1717 – 1761) kolozsvári szobrász volt, Anton Schuchbauer mellett az erdélyi barokk szobrászat egyik legjelentősebb mestere.
Gróf Bánffy Dénes Bánffy Györgynek (1661-1701) volt a fia. Bánffy György az Osztrák Birodalomhoz csatolt Erdély első kormányzója (gubernátora) volt. Bánffy Dénes a most megtekinthető szobrokat az Erdély Versailles-ának is nevezett bonchidai Bánffy-kastély díszudvarának díszítésére rendelte. Amint az egyetem közleményében olvasható, a szobrok többsége mitológiai alakokat és képzeletbeli lényeket ábrázol, amelyeket Ovidius római költő Metamorphoses című műve ihletett.
A szobrok alkotója Johann Nachtigall (1717 – 1761) kolozsvári szobrász volt, az erdélyi barokk szobrászat egyik legjelentősebb mestere
Fotó: Babeș-Bolyai Tudományegyetem
A kolozsvári egyetem laidáriumában tekinthető meg a gyűjtemény
Fotó: Babeș-Bolyai Tudományegyetem
„A Babeș-Bolyai Tudományegyetem ezen örökségi tárgyak befogadásával és kiállításával kedvező környezetet kíván teremteni a helyi és nemzeti kulturális örökség megőrzéséhez és népszerűsítéséhez” – szerepel a közleményben.
Erdélybe érkezik a 140 éve született Kós Károly, valamint a 150 éve született gróf Bánffy Miklós életpályáját bemutató, decemberben Budapesten megnyílt tárlat.
Április 11-én a romániai mozikban is bemutatkozott a József Attila életét feldolgozó új film
Költészet Napi premierrel indult a romániai mozikban a Reménytelenül – József Attila pszichoanalízise című film.
Életének 88. évében elhunyt Láng Gusztáv irodalomtörténész, kritikus, a romániai magyar irodalom egyik legjelentősebb értelmezője, a transzilvanizmus fogalmának és az erdélyi irodalom eszmei hagyományának következetes gondozója.
Az elmúlt tizenöt évben nemcsak az anyaországban, hanem a Kárpát-medencében is megerősödtek a magyar identitás megőrzése szempontjából kulcsfontosságú hálózatok, partneri együttműködések – mondta Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár.
Több száz diák ünnepelte Szatárnémeti központjában a magyar költészet napját pénteken délben.
Az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL) harminc tagjának verseit tartalmazza az a román nyelvű antológia, amelyet csütörtökön este mutattak be Kolozsváron a Vallásszabadság Házában a magyar költészet napja alkalmából.
Nem fölösleges, hogy egy ideje külön nap is jut a magyar költészetre, de a hétköznapokat is érdemes a verssel együtt megélni – vallja Egyed Emese költő, író, irodalomtörténész.
Meg tud-e még ma is érinteni minket mindannyiunkat egy opera, az egyre fokozódó eligénytelenedés és kihűlő érzékek világában? A Kolozsvári Magyar Operában kitűnő előadás született Puccini fiatalkori művéből, a Manon Lescaut-ból.
Idei évadában hat nagyszínpadi és hat kamaratermi előadást kínál közönségének a tervek szerint az Aradi Kamaraszínház.
Távozik a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház éléről Balázs Attila igazgató.
Kisné Portik Irén néprajzkutató, szakíró, szakoktató, idegenvezető lesz az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány vendége Kolozsváron április 8-án délután 18 órától. Az esemény keretében kiállítás is nyílik.
szóljon hozzá!