„Úgy vélem, a művésznek valamilyen formában hasznossá kell tennie magát közössége számára: így nemcsak szabadon alkotok, hanem megrendeléseknek is eleget teszek. Persze nem bármi áron: ilyenkor is megmarad számomra az alkotás, kreativitás szabadsága” – mondta el a Krónikának Gergely Zoltán szobrászművész, akinek Trimateria című kiállítása január 15-éig látható a kolozsvári Korunk Stúdiógalériában.
2016. december 22., 13:072016. december 22., 13:07
A csíkkozmási születésű művész neve amiatt is ismerős lehet a közönség számára, hogy ő faragta a Márton Áron egykori erdélyi római katolikus püspök földi maradványait tartalmazó szarkofágot, amelyet szeptember végén lepleztek le a gyulafehérvári székesegyházban, ugyanakkor a püspök egész alakos, a gyulafehérvári érseki palota udvarán 2013-ban felavatott szobra is az ő alkotása.
„Gergely Zoltán köztéri s egyházi megrendeléseknek tett eleget, és mintegy pihenésképpen faragta szobrait, engedve merengő, filozofikus hajlamának. A Trimateria anyaghármasság: fa, fém és kő, a szobrász ezzel a három alapanyaggal dolgozik, mint oly sok művész eleddig, ám ő átkereszteli őket az ember építőelemeivé, három ősprincípiummá, három ősminőséggé\" – mondta a tárlatról Dabóczi Géza festő, művészeti író. Gergely Zoltán úgy nyilatkozott, a most látható tárlat anyaga 8–10 év termése, évente átlagosan egy szobrot alkot, hiszen ideje nagy részében a megrendeléseknek tesz eleget.
„Szabadúszó szobrászként főként a megrendelésekből élek, úgyhogy kevés időm jut a szabad alkotásra, bár természetesen legszívesebben ezzel foglalkozom, ez áll hozzám a legközelebb. Úgy is mondhatni idézőjelben, hogy a hobbim: ami másnak a horgászat például, az számomra az alkotómunka\" – fejtette ki a művész. Mint fogalmazott, a köztéri alkotások elkészítésekor sem csorbult a művészi szabadsága, hiszen olyan megrendelésekkel volt dolga, ahol érvényesíthette elképzeléseit. A tárlaton látható alkotások a fa, fém és kő kombinációjából születtek. Korábban egy szobrot csak egyetlen anyagból készített Gergely Zoltán, viszont elkezdte társítani az alapanyagokat, mint mondta, így azáltal, hogy egymás mellé kerülnek, és egységet alkotnak, külön-külön értelmet nyernek.
„Már jó ideje felvételt nyert a míves mesteremberek ezredeken átszivárgó kasztjába. Ő már az anyagbűvölők rendjébe tartozik. A molekulák jó barátja, minden szeszélyüket s rigolyájukat ismeri anélkül, hogy a fizikusok képleteit bebiflázta volna\" – írta a szobrászról Dabóczi Géza. Gergely Zoltán 1973-ban született Csíkkozmáson, 1998-ban végzett a Ioan Andreescu Képzőművészeti Egyetem szobrászat szakán, Kolozsváron. 1998 óta tagja a Romániai Képzőművészek Egyesületének, 2003 óta a Barabás Miklós Céhnek.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!