Fotó: Haáz Vince
Gálfalvi György író, szerkesztő, irodalomszervező kapta idén a Bernády-emlékplakettet, amelyet pénteken adtak át a 19. Bernády Napok gálaestjén, a marosvásárhelyi Kultúrpalota nagytermében.
2016. október 30., 16:372016. október 30., 16:37
A Bernády György Közművelődési Alapítvány az egykori városépítő polgármester emlékét, szellemiségét ápolja és népszerűsíti számos rendezvénnyel. Az események megkoronázását jelenti minden évben az a gálaest, amelyen egy arra méltó marosvásárhelyi személyiséget díjaznak a Bernády-emlékplakettel. Idén Gálfalvi Györgynek adományozták a díjat, elismerve ezzel több évtizedes tevékenységét, amellyel a magyarságot, Marosvásárhelyt szolgálta, a magyar irodalmat népszerűsítette a szülőföldön.
A Gyarmathy János marosvásárhelyi szobrászművész alkotta bronzplakettet Borbély László alapítványi elnök adta át Gálfalvi Györgynek, aki a Látó szépirodalmi folyóirat szerkesztője, főszerkesztője volt. A Kárpát-medence magyar irodalmának legjelesebb képviselőit 121 irodalmi esten mutatta be Marosvásárhelyen, irodalmi lapok szerkesztőit, fiatal írókat, közismert alkotókat hívott meg, lehetőséget nyújtva a marosvásárhelyieknek a kortárs magyar irodalommal való megismerkedésre. „Életem legokosabb lépése volt, amikor visszajöttem Vásárhelyre” – mondta Gálfalvi, majd hozzátette, e díj által igazolást érez, hogy nem élt hiába sem ő, sem szerkesztőtársai, akikkel „együtt próbálták tolni az irodalom szekerét”.
A díjazás után Szilágyi Enikő Vásárhelyről elszármazott, Párizsban élő színművész lépett színpadra, aki az Edith Piaf-sanzonokból összeállított egyéni műsorát hozta el a Kultúrpalota nagyszínpadára. A Bernády Napokon megkoszorúzták a városépítő polgármester síremlékét és köztéri szobrát is, illetve sportvetélkedőt, képzőművészeti tárlatnyitót, könyvbemutatót is szerveztek.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
szóljon hozzá!