Ismét versenybe száll az Aranymedvéért Călin Peter Netzer román rendező, aki négy éve hozta haza a rangos trófeát a német fővárosból. A csütörtökön kezdődő 67. Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon magyar versenyfilm is lesz.
2017. február 07., 18:322017. február 07., 18:32
Călin Peter Netzer Ana, mon amour című filmjével képviselteti magát Románia a csütörtökön kezdődő 67. Berlini Nemzetközi Filmfesztivál versenyszekciójában. A román rendező nem ismeretlen a berlini közönségnek, 2013-ban ugyanis a fesztivál fődíját, az Aranymedvét ítélték oda neki a Poziţia copilului (Anyai szív) című filmjéért. A mostani versenyfilmje Cezar Paul-Bădescu, Luminiţa, mon amour című művének szabad adaptációja, melyben a rendező a párkapcsolatok pszichológiáját boncolgatja.
A február 9–19. között zajló rangos filmszemlén idén is erős lesz a román jelenlét. A számos fiatal alkotót felvonultató Berlinale Talents szekcióban Ilinca Călugăreanu rendező-forgatókönyvíró, Ioana Mischie rendező és Alexandru Potocean színész vesz részt, a Co-production Market szerkcióban Bogdan George Apetri rendező és Oana Iancu producer Caprioara (Az őz) című filmterve szerepel, míg a Shooting Star szekcióban Tudor Aaron Istodor színész, a Fixeur című film főszereplője mutatkozhat be a filmes szakmának.
Jelentős magyar jelenlét
A következő napokban Berlinben erős magyar jelenlétre is számítani lehet, Enyedi Ildikó magyar rendező új mozifilmje, a Filmalap támogatásával készült Testről és lélekről című alkotás az Arany Medvéért versenyez a világ egyik legfontosabb filmfesztiválján. A fanyar humorú szerelmesfilmben két zárkózott ember az álmaiban szarvasként találkozik. Az új Enyedi-filmben Borbély Alexandra és Morcsányi Géza játssza a főszerepeket.
A Berlinale rangos Panoráma programjában lesz Török Ferenc 1945 című történelmi filmjének európai premierje. A görög tragédiákat idéző, 1945 augusztusának egyetlen napjából mindössze néhány órát bemutató dráma témája a második világháború utáni újrakezdés a vidéki Magyarországon. A Filmalap támogatásával készült alkotás világpremierjét nemrég tartották Miamiban, a 20. Zsidó Filmfesztiválon, ahol elnyerte a közönségdíjat a narratív film kategóriában. Török alkotását a Menemsha Films forgalmazza Észak-Amerikában.
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem animáció tanszékén (MOME Anim) végzett Lovrity Anna Katalin Vulkánsziget című animációs rövidfilmje, amely a Filmalap diplomafilm-támogatásával készült, a Berlinale Generation programjában mutatkozik be vasárnap. A kilencperces digitális rajzanimáció egy mágikus szigeten játszódik, ahol a főszereplő fiatal nősténytigrisnek egy idősebb hím közeledésével kell szembenéznie.
Palya Bea a nyitófilmben
Számos magyar résztvevővel és magyar koprodukcióban készült alkotást is műsorra tűz a Berlinale. Palya Bea énekesnő a Django című francia filmben lesz látható, mely a fesztivál nyitófilmje is egyben. Mácsai Pál az Es war einmal in Deutschland... című német–luxemburgi–belga produkcióban szerepel. Angelusz Iván producer közreműködésével készült a Little Harbour című szlovák–cseh koprodukció, Taschler Andrea az Utazás apánkkal című német–román–magyar–svéd alkotás koproducere volt. Jancsó Anna producer a The Party című brit filmben, Nedeczky Dóra a The Rabbit Hunt című amerikai-magyar koprodukcióban működött közre. Máté Bori The Headless Appearance című kísérleti filmje a Berlinaléval párhuzamosan megrendezett Kritikusok Hete (Woche der Kritik) válogatásában lesz látható.
Tenki Réka kettős szerepben, a Testről és lélekről című Enyedi-film szereplőjeként, és a tekintélyes amerikai filmes szaklap, a Variety tíz figyelemre méltó tehetséges európai filmest bemutató, 10 Europeans to Watch elnevezésű rendezvényének meghívottjaként utazik Berlinbe.
Az 1951-ben alapított Berlinale a filmművészet és a filmipar legfontosabb nemzetközi eseményeinek egyike, az év első A-kategóriás filmfesztiválja és Európa legnagyobb nézőszámú filmünnepe egyben. Tavaly 337 ezer mozijegyet adtak el a vetítésekre.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Újságírás és Digitális Média szakán működő Spectator Média Szakkollégium portréfotó-kiállítása nyílik meg a kolozsvári Planetáriumban.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház következő előadása Friedrich Dürrenmatt Angyal szállt le Babilonba című darabjából készül Bocsárdi László rendezésében, az előadás olvasópróbái elkezdődtek – közölte a társulat.
Az idén januárban elhunyt Csíky András kolozsvári színművész nevét viseli az újonnan létrejött alapítvány, amely a színművész akaratából az általa kapott Kossuth-díjjal járó évenként pénzjutalmat fiatal erdélyi színészeknek ítéli oda.
A kilencedik Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál elérkezett második feléhez, de a következő napokban is színes és sokszínű programokkal várja a színházkedvelő közönséget.
Michal Toczek fiatal lengyel filmes Egy kiégett házasság (A Dead Marriage) című kisjátékfilmje nyerte idén a marosvásárhelyi Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál fődíját.
Az 1989-es rendszerváltások – a romániai és a magyarországi – privát és nyilvános vonatkozásainak lenyomatát adja az a ritkán látható, különleges film, amit a Liszt Intézet Bukarest szervezésében mutatnak be a román fővárosban.
szóljon hozzá!