Képünk illusztráció
Fotó: Tiff.ro
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) kínálatába minden évben bekerül néhány izgalmas életrajzi film, nincs ez másként idén sem. A Hallelujah: Leonard Cohen, A Journey, A Song (Halleluja: Leonard Cohen – egy utazás és egy dal) című közel kétórás alkotás az egyik legismertebb kanadai dalszövegírónak és zenésznek állít emléket. A film egyszerre érdekes információforrás és elgondolkodtató zenei élmény a 2016-ban elhunyt zenészről.
2022. június 23., 20:362022. június 23., 20:36
A Daniel Geller és Dayna Goldfine rendezte alkotás nem szokványos életrajzi film, bár kronológiai sorrendben enged betekintés Leonard Cohen életébe. Tulajdonképpen a legismertebb dala, a Hallelujah köré szerveződik. Az 1984-es Various Positions című albumon megjelenő dal, melyen Cohen évekig dolgozott, nem kapta meg megjelenésekor a várt elismerést, ám John Cale, majd Jeff Buckley feldolgozása meghozta a dalnak a sikert.
A filmből megismerjük azt a Leonard Cohent, aki egyszerre költő, a valláshoz különös módon kötődő zsidó, folytonos kereső, aki még kolostorba is vonult a zen buddhizmust gyakorolva, hogy békére leljen. Az ötéves kolostori elvonulás után a 2000-es, 2010-es években bámulatos lendülettel, új albumokkal, világ körüli turnékkal tért vissza a zene világába, a zeneiparba.
Nem annyira adatokra épül a film, nem idéz fel minden életrajzi részletet, inkább főhajtás, tisztelgés Leonard Cohen művészete, szellemisége előtt, amelyet a film által még jobban meg lehet érteni. Cohen-rajongóknak kötelező, na meg azoknak is, akik eddig azt hitték, hogy a Halleluja „csak” a Shrek című film betétdala.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!