Képünk illusztráció
Fotó: Tiff.ro
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) kínálatába minden évben bekerül néhány izgalmas életrajzi film, nincs ez másként idén sem. A Hallelujah: Leonard Cohen, A Journey, A Song (Halleluja: Leonard Cohen – egy utazás és egy dal) című közel kétórás alkotás az egyik legismertebb kanadai dalszövegírónak és zenésznek állít emléket. A film egyszerre érdekes információforrás és elgondolkodtató zenei élmény a 2016-ban elhunyt zenészről.
2022. június 23., 20:362022. június 23., 20:36
A Daniel Geller és Dayna Goldfine rendezte alkotás nem szokványos életrajzi film, bár kronológiai sorrendben enged betekintés Leonard Cohen életébe. Tulajdonképpen a legismertebb dala, a Hallelujah köré szerveződik. Az 1984-es Various Positions című albumon megjelenő dal, melyen Cohen évekig dolgozott, nem kapta meg megjelenésekor a várt elismerést, ám John Cale, majd Jeff Buckley feldolgozása meghozta a dalnak a sikert.
A filmből megismerjük azt a Leonard Cohent, aki egyszerre költő, a valláshoz különös módon kötődő zsidó, folytonos kereső, aki még kolostorba is vonult a zen buddhizmust gyakorolva, hogy békére leljen. Az ötéves kolostori elvonulás után a 2000-es, 2010-es években bámulatos lendülettel, új albumokkal, világ körüli turnékkal tért vissza a zene világába, a zeneiparba.
Nem annyira adatokra épül a film, nem idéz fel minden életrajzi részletet, inkább főhajtás, tisztelgés Leonard Cohen művészete, szellemisége előtt, amelyet a film által még jobban meg lehet érteni. Cohen-rajongóknak kötelező, na meg azoknak is, akik eddig azt hitték, hogy a Halleluja „csak” a Shrek című film betétdala.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!