Fotó: Biró István
UTE-fesztivál előtt
Idén áprilisban a legrangosabb európai színházi szövetség, az 1990-ben alakult Európai Színházi Unió (UTE) teljes jogú tagjává fogadta a Kolozsvári Állami Magyar Színházat, amely a bukaresti Bulandra Színházzal közösen szervezi meg az Európai Színházi Unió 17. fesztiválját. A nagyszabású rendezvény november 2–december 18. között várja a sétatéri színházba a kolozsvári érdeklődőket. A magyar színház társulata a Tompa Gábor rendezte III. Richárddal és a Három nővérrel vesz részt az eseményen, ismét színpadra kerül az Andrei Şerban rendezte Ványa bácsi, valamint Silviu Purcărete népszerű operarendezése, a Gianni Schicchi is. A meghívott előadások listája és a fesztivál programja még nem végleges.
A kincses városban jelenleg zajlik a hetedik Johann Strauss Nemzetközi Fesztivál, amelynek idén a magyar opera ad otthont. „A romániai Strauss-fesztiválokat korábban Bukarestben tartották, tavaly Temesváron, idén pedig a régi személyes kapcsolatoknak köszönhetően a Kolozsvári Magyar Operát választották helyszínül a szervezők” – mondta el lapunknak Szép Gyula. Az intézmény aligazgatója közölte, élénk érdeklődés kíséri az eseményt, melynek nyitókoncertjét zsúfolt ház előtt játszották. A műsorra tűzött művek jelentős része először hangzik el Kolozsváron. A fesztivál alkalmából a városba érkezett Spanyolországból Paul herceg, Ferdinánd király unokája, és több ország Strauss-szervezetének képviselője is. A szeptember13-áig tartó fesztivál minden napján az ifjabb Johann Strausshoz kötődő hangversenyek, előadások várják az érdeklődőket, akik a zárónapon a bécsi udvari bálok tradícióját követő ünnepségen vehetnek részt.
Írók és rendezők
Figyel a nézői igényekre a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata: évadtervükben ősbemutató, országos bemutató és mesejáték is szerepel, amelyet azért tűztek műsorra, hogy a gyerekeket – a jövő közönségét – közvetlenebb kapcsolatba hozzák a színházzal. Kövesdy István igazgató, művészeti vezető további két kezdeményezésről is beszámolt. Egyrészt szeretnék ismét feléleszteni Vásárhelyen a közönségtalálkozók hagyományát, hogy a nézők megismerhessék egy-egy darab színpadra állítását, szakemberekkel tárgyalhassák meg a színpadon látott produkciók mondanivalóját, időszerűségét. A másik érdekes ötlet egy drámaíróműhely létrehozása. Kövesdy szerint erre azért van szükség, mert sajnálatosan kevés a magyar nyelven alkotó kortárs drámaíró, az írással foglalkozók nem ismerik fel a színház nyújtotta lehetőségeket. A drámaműhelyről Csép Zoltán dramaturg elmondta, összesen öt alkalommal fognak kéthavonta sorra kerülő találkozókat tartani, amelyeken írók, rendezők és színészek közösen beszélhetik meg a dráma születésének folyamatát. „A műhelytalálkozók improvizációs gyakorlatai arra ösztönözhetik a szerzőket, hogy kezdetben jeleneteket, majd drámákat írjanak” – foglalta össze Csép, a drámaíróműhely meghívott szerzői között Láng Zsoltot, Visky Andrást és Kiss Csabát említve.
A legjobbak tükörképe
Fennállásának 60. évfordulóját egy nemzetközi fesztivál megrendezésével ünnepli a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház: márciusban tartják a REFLEX Nemzetközi Színházi Biennálé első kiadását – mondta el Bocsárdi László rendező-igazgató, aki csapatával színvonalas és nagy jelentőségű rendezvényt kíván meghonosítani. A fesztivál neve a színház tükörtartó szerepére és az azonnali reagálásra utal. A rendezvényre két színházi évad kritikusok által kitüntetett előadásait hívják meg négy országból, így a romániai, a magyarországi, a lengyel és a cseh színházak legjobbjai képviseltetik magukat. Két világhírű színházra, a berlini Deutsches Theaterre és a Companie Josef Nadj néven ismert orléans-i csapatra is számítanak a szervezők. A meghívottak közül eddig a Deutsches Theater, a Katona József Színház, a József Attila Színház, valamint a bukaresti Odeon Színház jelezte, hogy részt vesz a tavaszi találkozón, de folytatódnak a tárgyalások más lengyel, cseh és román színházakkal is. A REFLEX-re türelmetlenül várók szeptember 15–19. között ellátogathatnak az Andrei Mureşanu Színház szervezte TAMper fesztiválra, amely két meghatározó kortárs rendező, Gianina Cărbunariu és Bodó Viktor számára kínál bemutatkozási lehetőséget Szentgyörgyön.
Születésnapi DráMa
Erdélyi magyar és román társulatok részvételével zajló kortárs drámatalálkozóval kívánja emlékezetessé tenni a társulat fennállásának tizedik évfordulóját a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház. A találkozót október 12–15.-én tartják, Nagy Pál színházigazgató szerint olyan repertoárral, amely a színház hagyományait és a nézői igényeket egyaránt szem előtt tartja. A kommunikáció igénye jól látható a DráMA kortárs színházi találkozó programjából: az esemény egyik legérdekesebb pontjaként minden bemutatott előadás után közönségtalálkozót tartanak, ahol a publikum megismerkedhet a játszott darabok szerzőjével, sőt közösen beszélhetik meg a látottakat. A kezdőnapon bemutatják Hatházi András A Hetérák tudománya című drámájából készült rádiójátékot, ez után Schwajda György Hymnusát láthatja a közönség a galaci Fani Tardini Drámai Színház előadásában. Az Aradi Kamaraszínház Alina Nelega Rudolf Hess tízparancsolata című darabját játssza, a házigazdák Békés Pál A félőlény című drámájával, a gyergyói Figura tagjai Kiss Csaba Világtalanok című, a bemutató óta sikerrel játszott darabjával állnak színpadra. Visky András Júliáját adja elő a George Enescu Művészeti Akadémia és a Iaşi-i Nemzeti Színház, a Thuróczy Katalin jegyezte Joi. A Megajoyt játssza a bukaresti Odeon, Radu Macrinici Lolita Mama avagy az ikrek hava című darabját pedig felolvasó színház formájában élvezheti a közönség – tájékoztatott Dunkler Réka művészeti titkár.
Kortárs táncművészek
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház két fesztiválra is tesz előkészületeket ebben az évadban: október 3–5.-én szervezik meg a dance.movement.theatre nevű tánc- és mozgásszínházi fesztivált, a jövő év májusában pedig a Romániai Kisebbségi Színházak Kollokviumára kerül sor.
A dance.movement.theatre fesztivál – amely idén az Alkotói párbeszéd címet viseli – programja a napokban véglegesítődik, de az már bizonyos, hogy a rendezvény három napján hat előadáson és három koncerten vehet részt a közönség. A magát a tánc, a mozgás és színház határmezsgyéjén mozgó produkciók gyűjtőfesztiváljaként meghatározó rendezvény meghívott előadóinak neve szinte előre borítékolja a sikert: Florin Fieroiu bukaresti koreográfust, Magyarországról Bozsik Yvette balettművészt és társulatát, Berker Gyulát és társulatát, Vámos Veronikát, a Vajdaságból Döbrei Dénest és Döbrei Henriettát várják a fesztiválra, amelyen bemutatják a Figurások legutóbbi produkcióját, a Vava Ştefănescu rendezte 3 tánc Beckettre című mozgásszínházi darabot is. Az előadások mellett minden este koncert lesz. „Olyan előadókat hívtunk, akik a részt vevő társulatok, koreográfusok produkcióihoz írtak zenét” – magyarázta Béres László színházigazgató, az előadók között Lajkó Félixet, Vlaicu Golceát és Ágoston Bélát említve. A dance.movement.theatre alatt workshopokat tartanak, többek közt Bozsik Yvette irányítása alatt bővíthetik tudásukat a színészek. „Fesztiválunkon valós és érvényes szakmai dialógust kívánunk teremteni a táncszakma három országból érkező meghatározó egyéniségeivel” – hangoztatta Béres.
A Romániai Kisebbségi Színházak Kollokviumát 2009 májusára tervezik. Az igazgató szerint ez a fesztivál a klasszikus és már ismert forgatókönyv szerint zajlik majd: jelen lesz a kilenc hivatásos erdélyi magyar színtársulat, egy német és egy zsidó színház, illetve a színészképző egyetemek diákjai. A fesztiválnak a kísérő programok adnak összművészeti jelleget, melyek lajstromán kiállítások és könyvbemutatók szerepelnek.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.