Fotó: Szentegyházi Tűzoltóság
Huszonkét millió lejt, azaz 4,8 millió euró pályázati pénzt fordítanak a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum felújítására – jelentette be Tamás Sándor. A Kovászna Megyei Tanács elnöke abban bízik, hogy a Regionális Operatív Program keretében lehívható összegről hamarosan aláírják az előszerződést, majd a finanaszírozási megállapodást, és egy-két éven belül sikerül felújítani az évszázados épületet.
2017. március 30., 19:252017. március 30., 19:25
Vargha Mihály, a múzeum igazgatója lapunknak elmondta, még nem kaptak hivatalos értesítést arról, hogy nyertes a pályázatuk, ám azt már tudják, hogy a vártnál több, kilencven pontot kaptak, ezért bíznak benne, hogy valóban megkapják a támogatást. A teljes felújítás a berendezéssel együtt hétmillió euróba kerülne, ám egyelőre az infrastruktúra megerősítésére kértek pénzt, abban bízva, hogy így nagyobb eséllyel meg is kapják – részletezte az igazgató.
A Kós Károly tervei alapján 1912-ben átadott múzeumépületet már 1936-ban fel akarták újítani, ezeket az elképzeléseket részben a hetvenes-nyolcvanas években ültették gyakorlatba, azután csak kisebb beruházásokra került sor. Az igazgató rámutatott, a műemlék épület kivülről még mindig gyönyörű, ám akik „benne laknak”, érzékelik a gondokat: javításra szorul a tető, statikai problémák vannak, elavult az épületgépészet, korszerűsítésre szorul a fűtés-, a víz- és a villanyhálózat. „Ez óriási összeg, annyit tudunk haladni a két-három év alatt, mint saját erőből tizenöt év alatt” – mondta Vargha Mihály.
Véleménye szerint a felújítás ideje alatt nem tudják működtetni az intézményt, mert kivitelezhetetlen, hogy verik le a vakolatot, és közben a helyükön maradnak a műtárgyak. A munkálatok ideje alatt leltároznak és vándorkiállításokat szerveznek majd. Ha az épületet renoválják, akkor a következő években a kisebb beruházásokra is sort kerítenek, tovább fejlesztik a múzeumot. A hosszú távú tervek között közönségbarát terek, kávézó, ajándék- és könyvesbolt kialakítása is szerepel. Vargha Mihály azt mondta, 21. századi múzeumot szeretnének létrehozni, a szórakoztatás mellett tudományos kutatásokra is figyelnének. A múzeumot fenntartó Kovászna megyei önkormányzat már 2009-ben is pályázott a múzeum felújítására, azonban akkor iratcsomójuk várólistára került, mert az erre a célra elkülönített pénz elfogyott.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.