Erdélyi turnéra érkezik a budapesti Nemzeti Színház, Tamási Áron Vitéz lélek című darabját láthatja a közönség négy helyszínen Vidnyánszky Attila rendezésében. Az előadást Tamási szülőfalujában, Farkaslakán is bemutatják.
2017. március 08., 16:522017. március 08., 16:52
2017. március 08., 19:542017. március 08., 19:54
Négyállomásos erdélyi turné keretében mutatja be a budapesti Nemzeti Színház Tamási Áron Vitéz lélek című darabját, amelyet Vidnyánszky Attila állított színpadra. Marosvásárhelyen március 20-án a nemzeti színház nagytermében, március 21-én Tamási szülőfalujában, Farkaslakán, a Tamási Áron Művelődési Házban, március 22-én Székelyudvarhelyen, 23-án pedig Csíkszeredában is fellép a társulat, mindenik előadás 19 órakor kezdődik.
Magyarország csíkszeredai főkonzulátusának székhelyén számolt be kedden a turné részleteiről A. Szabó Magda, a Nemzeti Színház stratégiai igazgatója, Füleki Zoltán, Csíkszereda alpolgármestere, Szederjesi Ferenc, a Pro Cultura Siculi Közösségi Fejlesztési Társulás igazgatója, Nagy Pál, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház igazgatója, Farkas Balázs, a főkonzulátus ideiglenes ügyvivője, valamint Hadnagy Jolán, a Tamási Áron Alapítvány elnöke. A. Szabó Magda elmondta, éppen 25 éve, hogy a Nemzeti Színház történetének legnagyobb turnéját bonyolította le a Székelyföldön, akkor a Csíksomlyói Passiót, az Advent a Hargitán című darabot és Göncz Árpád egy kamaradarabját láthatta a közönség. Idén van Tamási Áron születésének 120. évfordulója, ennek apropóján Hadnagy Jolán kereste meg a Nemzeti Színház vezetőségét, és kérte, hogy hozzák el Tamási Áron szülőfalujába is a Vitéz lélek című előadást.
A Vitéz lélek a Vidnyánszky Attila által vezetett Nemzeti Színház nyitóelőadása volt 2013. szeptemberében, azóta több mint ötven alkalommal játszották Tamási példázatát a Nemzetiben és a Kárpát-medence magyarlakta vidékein. „Vidnyánszky Attila is úgy vallotta, hogy újrakezdésnek nem is választhattunk volna méltóbb darabot, amely egy háborúban, egy pillanatnyi reménysugárnál született 1940. októberében. Pár hónapra rá be is mutatták az akkori budapesti Nemzeti Színházban, később Kolozsváron. Az első világháború idején játszódó történet szerint Balla Péter harmincéves fiatalember hazaérkezik a falujába. A test háborúja, a gépek háborúja után meghirdeti a lélek háborúját, hogy hazát, házat elvesztve elkezdhesse újra felépíteni a világot, amihez sok alázatra és egy jelképes szamárra is szükség van. Reméljük, hogy itt, ahol értik Tamási Áron szavait, lelkét, különösen méltó és meleg fogadtatásra talál a darab” – fogalmazott A. Szabó Magda.
Mint mondta, a bemutató óta a szereposztásban is változás történt, így a marosvásárhelyi Szélyes Ferenc színművész is fellép az előadásban, aki Reviczky Gábortól vette át Nikita szerepét. Hadnagy Jolán hangsúlyozta, eddig csak álmodtak arról, hogy a Vitéz lélek című előadást elviszi a Nemzeti Színház Farkaslakára, de ez most valóra válik, Tamási születésének 120. évfordulóján pedig emlékévet hirdetnek.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
szóljon hozzá!