A szatmári Harag György Társulat kerek évfordulót ünneplő tagjait is felköszöntötték az évad lezárása alkalmából
Fotó: Czinzel László/ Harag György Társulat
Nehéz körülmények között születtek az új produkciók, s bár bemutatóból nem volt kevés a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatánál, a lejátszott előadások száma a koronavírus-járvány miatt elmaradt a társulat átlagos előadásszámától – értékelte ki most zárult évadát a teátrum.
2021. július 07., 10:242021. július 07., 10:24
Hatvanhetedik évadát zárta a szatmári társulat, amelynek igazgatója, Bessenyei Gedő István értékelte az elmúlt évet, és vetítette előre a következő évad kihívásait. Az évad fesztivállal és díjakkal indult,
(Rappert Vencz Gábor a legjobb férfi főszereplő díját kapta, a társulat pedig a Emberi Erőforrások Minisztériumának a társulati munkáért járó elismerésével térhetett haza), majd Tóth Pál Miklós örökös tag vehette át a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjét.
A társulat többszöri felterjesztése nyomán az évad folyamán Kossuth-díjjal tüntették ki az egykori színészt és társulatigazgatót, Csiky Andrást, a Harag György Társulat és a Kolozsvári Állami Magyar Színház örökös tagját, majd Nagy Csongor Zsolt kapta meg a legfontosabb, színészeknek ítélhető erdélyi kulturális elismerést, a Kovács György-díjat.
– mondta a társulatigazgató. Kiemelte, ha a járványhelyzet jól alakul, a következő évadban visszatérhetnek a megfeszített tempót diktáló idők.
A következő évad kapcsán Bessenyei Gedő István elmondta: fesztiválmeghívásokkal és gálával indul az évad. Az elmaradt évadzáró gálát pótolja az augusztusi évadnyitó gála, majd fellépések következnek a nyíregyházai Vidor Fesztiválon, a székelyudvarhelyi dráMa fesztiválon, és a budapesti MITEM-en – előbbin az Illatszertárral, utóbbi kettőn pedig a Raszputyin című produkcióval.
Az évad folytatásában a zenés előadások dominálnak: a műsortervben két musical és egy zenés vígjáték bemutatója is szerepel. A társulat egyébként az Északi Színház román nyelvű társulatával közösen vitte színre A 0. kilométerkőnél című előadást, és szintén a Mihai Raicu Társulat művészeti igazgatójának rendezői munkájával jött létre A gát című produkció.
A szilveszterre tervezett, ám épp a világjárvány miatt a magyar kultúra napjára halasztott zenés vígjáték, az Illatszertár így is közönségkedvenc lett és igencsak kedvező fogadtatásra talált a Csongor és Tünde című előadás is. A Nagyváradi Szigligeti Színházzal közösen mutatták be a Gyerekjáték című stúdióelőadást, melynek szatmári premierje a következő évadban lesz. A Brighella Bábtagozat két előadást vitt színre: a Cérnácska Szabócska és Az égig érő fa címűeket. Emellett volt felolvasószínházi bemutató a Havi Dráma SzatmárON programsorozat keretében, újra volt Költészetünk Ünnepe online műsorfolyam, a színészek pedig részt vettek március 15. méltó ünneplésében is.
Bessenyei Gedő István 10 éve erősíti a társulatot, Gabriela Tanase 20 éve a társulat tagja, Gál Ágnes, László Zita és Nagy Orbán pedig 25 éve csatlakozott a Harag György Társulathoz. Negyven éve dolgozott először a társulattal Manfrédi Annamária, Kovács Éva, a társulat örökös tagja pedig 50 éve szerződött a szatmárnémeti színházhoz.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!