A csillagösvény népe című eredettörténeti zenemű ősbemutatóját tartják szombaton Sepsiszentgyörgyön. A 12 tételes mű a Vadon Egyesület megrendelésére, Demeter János ötlete alapján készült, a zeneszerző Kövi Arthur Bálint.
2016. december 16., 15:112016. december 16., 15:11
Demeter János, az egyesület ügyvezetője elmondta, tavaly a Székely Vágta szervezési időszakában merült fel az ötlet, hogy saját lovas-táncos mozgásszínházi produkcióval kellene előrukkolni, ahol együtt lépnek fel a térségben élő hagyományőrző lovasok, a tánc- és mozgásszínházi művészek. A nagyszabású zenemű megírásához és bemutatásához szükséges finanszírozást megpályázták a Bethlen Gábor Alapnál, amely 3 millió forinttal támogatta a projektet.
Kövi Arthur Bálint műve ötvözi az ambientális, etno, relaxációs és fúziós zenei műfajokat, a stúdiófelvétel már elkészült. A zenemű a hunok, a magyarok és a székelyek közös történetét követi végig. Demeter János abban bízik, hogy nemcsak a jövő esztendei Székely Vágtán bemutatott lovas-táncos mozgásszínházi produkció alapját képezi, hanem önálló élete lesz, közkinccsé válik. Sztakics Éva sepsiszentgyörgyi alpolgármester emlékeztetett, már hat alkalommal volt Székely Vágta, általában népi ihletésű produkciókat mutattak be, magyarországi művészek léptek fel, és helyi táncosok, lovasok is szerepeltek.
„Úgy gondoltuk, megérett az idő egy saját előadás színrevitelére. Már zajlanak a Benedekmezőn az előkészületek, az MStudio Mozgásszínház művészei tanulnak lovagolni.” – mondta az alpolgármester. Dancs Zsolt rendezvényszervező rámutatott, a filmzenéhez hasonlító mű egyedi hangszerelése lebilincselő, kétféle gardonyt használnak, számos furulyát vittek a stúdiófelvételre. A zenemű ősbemutatójára szombaton 19 órától a sepsiszentgyörgyi belvárosi református templomban kerül sor, előadják a Cosmos Együttes tagjai: Kövi Arthur Bálint, Veres Lóránt, Franczia Dániel, valamint Melkuhn Róbert, Szöllősi Kata és Kertész János.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
szóljon hozzá!