Kovács Kázmér sepsiszentgyörgyi műépítész, egyetemi tanár
Fotó: Vargyasi Levente
Átadták a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) tagozati díjait hétfőn Budapesten. A kitüntetettek között több erdélyi is van: Kovács Kázmér sepsiszentgyörgyi építész, György Attila író, újságíró és Dobos Imre nagyváradi színművész.
2021. október 18., 16:222021. október 18., 16:22
Az MMA Építőművészeti-díjában részesült Kovács Kázmér sepsiszentgyörgyi építész, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem professzora alkotó, elméleti kutató és oktatói munkássága elismeréseként; valamint Benczúr László Ybl Miklós-, és Europa Nostra-díjas, Csonka Pál-éremmel kitüntetett építész magas színvonalú alkotói tevékenységében megmutatkozó környezeti érzékenysége, a közösség igényeit mindig előtérbe helyező épületei és munkaetikájában tükröződő személyes értékrendjének példaértékű megnyilvánulása, aktív közéleti szerepvállalása elismeréséül – közölte az MMA hétfőn az MTI-vel.
A Film- és Fotóművészeti Tagozat Szőts István-díjában részesült Nagy Zoltán Olaszországban élő fotóművész a fotóművészet terén végzett kiemelkedő tevékenysége elismeréseként; valamint Erdélyi János Balázs Béla-díjas filmrendező történelmi eseményeket feldolgozó és szociográfiai dokumentumfilmek készítőjeként, több évtizedes alkotói munkásságáért.
Az Iparművészeti- és Tervezőművészeti-díjában részesült Ózsvár Péter kerámiaművész, a vajdasági kerámiaművészek középgenerációjának egyik legtehetségesebb alakja, valamint Vagyóczky Károly tervezőgrafikus, akinek munkáit a sokszorosított grafika művelése mellett az alkalmazott grafika területén végzett bélyeg- és bankjegytervezés révén ismerte meg az ország.
valamint Oláh András Ratkó József-díjas költő, író, tanár, akinek versei, prózái egyaránt a mindennapok világában gyökereznek, tanári és művelődésszervezői munkássága mellett a Partium című irodalmi és művészeti folyóirat főszerkesztője.
György Attila író, újságíró
Fotó: Veres Nándor
A Képzőművészeti Tagozat díjában részesült Eszik Alajos grafikusművész több évtizedes, unikális rajzi virtuozitásáért, bravúros vonalvezetésű és emblematikus tömörségű grafikai munkásságáért, „lélek-illusztrációiért”, példamutató oktatói tevékenységéért; továbbá Rónai Péter festő, költő, multimediális művész sokoldalú individuális, mitologikus képzőművészeti tevékenységéért, oktatói tevékenysége nagyrabecsüléseként.
A Művészetelméleti Tagozat Cs. Szabó László-díjában részesült András Sándor József Attila-díjas költő, író, germanista, irodalomtörténész, irodalomkritikus, a nyugati magyar irodalmi diaszpóra meghatározó alakja; valamint Schubert Gusztáv Balázs Béla-díjas magyar filmkritikus, akinek múlhatatlan érdeme, hogy a mai napig nyomtatott formában is megjelenik a Filmvilág, egyetlenként a filmművészettel foglalkozó szaksajtóban.
A Népművészeti Tagozat Erdélyi Zsuzsanna-díjában részesült Székely Orsolya filmrendező, forgatókönyvíró és producer, Balázs Béla-díjas alkotó a magyar népművészet értékeit bemutató, népi kultúránkat dokumentáló számtalan alkotásáért, sok évtizedes értékmentő és értékőrző munkájáért; valamint Barna Gábor néprajzkutató, egyetemi tanár, kandidátus a magyar népi kultúra szellemi és közösségi értékeinek kimagasló feltárójaként, megismertetőjeként és elemzőjeként.
valamint Venczel Vera Jászai Mari-díjas színművész, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának tagja, a Vígszínház művésze, akit ragyogó alakításai, segítőkészsége, embersége tesz példaértékűvé.
A Zeneművészeti Tagozat Szőnyi Erzsébet-díjában részesült Fekete Győr István zeneszerző, zeneszerzés-tanár, aki életét a zeneszerző-generációk kinevelésének szentelte; valamint Budai Lívia operaénekes, aki szívén viselte a magyar szerzők operáinak népszerűsítését színpadon és lemezen.
Az MMA tagozatai évente két-két személy részére ítélik oda a tagozati díjakat, amely közül az egyik határon túli, vagy diaszpórában élő művész vagy művészetelméleti szakember elismerésére szolgál. A díjazottak számára a tagozati díj lehetőséget biztosít az Akadémia köztestületi tagságára.
A Magyar Művészeti Akadémia Színházművészeti Tagozata Színházművészeti Díjjal tüntette ki Dobos Imrét, a nagyváradi Szigligeti Színház Szigligeti Társulatának színművészét.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!