Kányádi-előadás nyilvános próbáján vehetnek részt a sepsiszentgyörgyi teátrumba látogatók a magyar költészet napján
Fotó: Tamási Áron Színház
Színházi előadásokkal, versfelolvasással, könyvbemutatóval, koncertekkel, valamint rendhagyó filmes színházi előadással ünnepelik meg idén is az erdélyi és partiumi kulturális intézmények a magyar költészet napját, amelyet Magyarországon 1964 óta József Attila születésnapján, április 11-én tartanak.
2022. április 11., 09:552022. április 11., 09:55
Erdélyi és partiumi színházak, kulturális intézmények ünneplik meg idén is a magyar költészet napját, amelyet 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján tartanak.
A járvány miatt két év kihagyás és virtuális térben tartott események után több városban is megszervezik a költészetnapi hagyományos rendezvényeket, a színházi előadásokat, szavalatokat, versfelolvasásokat és irodalmi beszélgetéseket zenés és képzőművészeti programok is kísérik.
A Kolozsvári Állami Magyar Színházban a 100 évvel ezelőtt született Nemes Nagy Ágnes emléke előtt tisztelgő, Két hold világa című sorsjátékot adják elő a színház stúdiótermében hétfő este 7 órától.
A Gyulai Várszínház, a Transzformáció Alapítvány és a Spectrum Színház közös produkcióját Bogdán Zsolt kolozsvári színész, a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulatának tagja rendezi.
Lengyel Balázs író, esszéista, irodalomszervező az Újhold folyóirat körének legjelentősebb kritikusa volt. Kettejük sorsa szétválaszthatatlanul összefonódott, és annak ellenére, hogy házasságuk válással végződött, szellemi életközösségük, barátságuk mindvégig megmaradt.
Az előadás naplók, levelek, interjúk, esszék és versek ötvözete. Két ember kivételes viszonyulása egymáshoz és a világhoz Szorcsik Kriszta és Bogdán Zsolt tolmácsolásában – közölte a kolozsvári teátrum. A Két hold világa című előadásra jegyek vásárolhatók a színház jegypénztárában, valamint online a www.biletmaster.ro weboldalon.
A korábbi évekhez hasonlóan régi és új versmegzenésítésekkel, illetve saját szövegű, közönség előtt még be nem mutatott dalokkal koncertezik a kincses városban. A Párizs utca 5 szám alatt található ZIZ művészeti térben hétfőn 19 órától vidám dalolászás, nosztalgikus dudorászás, körte, fagyi és kakaós csiga várja az érdeklődőket elhangzik Johanna legelső versmegzenésítése, és a közös éneklés sem marad el.
Szatmárnémetiben már a hétvégén elkezdődtek a költészetnapi programok. A Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata az Erdélyi Magyar Írók Ligájával együttműködve idén ismét megszervezte költészetnapi hagyományos rendezvényét, amelyen a szavalatokat, versfelolvasásokat és irodalmi beszélgetéseket képzőművészeti programok is kísérték.
Az eseményen fiatal szatmári képzőművészek – Nagy Gabriella, Bántó Fanni, Simionas Varga Anna, Balog Tamás és Erdei Máté – a helyszínen készítettek el egy-egy alkotást Nemes Nagy Ágnes Szomj című verse alapján.
Megnyílt a Nagy városokról beszélt a messzi vándor című József Attila-vers ihlette fotókiállítás is. Az ezen látható munkákat tavaly a költészetnapi online rendezvényen mutatták be. A kiállító művészek között van Babos Katinka, Oana Tarta, Köves Fanni, Vajda Béci és Valer Sasu.
Az Erdélyi Magyar Írók Ligájából fiatal költők – Sánta Miriám, Varga László Edgár és Gál Hunor – is bemutatkoznak, és megosztják gondolataikat, verseiket a közönséggel.
A koncertet követően beszélgetésre kerül sor, ahol költészetről, versekről, irodalomról és zenéről, valamint az ezeket összekötő szövevényes szálakról mesél a 35 éve pályán lévő zenész, énekes. A koncertre és az azt követő beszélgetésre a belépés ingyenes.
Egész napos rendezvénysorozattal várja a közönséget a magyar költészet napján a Csíki Játékszín is. A teátrum hagyományos költészetnapi műsorában József Attila születésnapjára utalva Tizenegy címmel hétfőn 11.00 órától 11 vers hangzik el 11 színész előadásában a színház lépcsőin.
Petőfi Sándor 1823. január 1-én, szilveszter éjszakáján született, ezért hivatalosan is 2022–2023-ban ünnepeljük születésének 200. évfordulóját, így az idei Tizenegy az ő életműve előtti tisztelgés.
A hargitai megyeszékhelyen egész nap kihelyezett könyvtár várja a színházba látogatókat, és akik nyitott füllel járnak, a legváratlanabb helyszíneken hallhatnak költeményeket.
A versenyre a helyszínen is lehet iratkozni.
Este Levegőt! – A magyar költészet napja címmel Bordás Attila koreográfus-rendező, a Role zenekar és a Csíki Játékszín közös előadóestjére várják az érdeklődőket. A 19.00 órától kezdődő műsor a klasszikus magyar költőink közismert verseinek előadásán kívül a kortárs költészet legújabb darabjaiból is válogat.
A Tamási Áron Színház a Kányádi Sándor művei alapján 2019-ben készült Az, amit mondani kell című előadás nyilvános próbájával ünnepli a magyar költészet napját. A produkció azoknak a színészeknek a közös munkája nyomán állt össze, akik Benedek Ágnes színésznő kezdeményezésére fontosnak tartották kifejezni a Kányádi költészetéhez való személyes viszonyukat.
Mint Benedek Ágnes elmondta, a kevésbé ismert Kányádiból akartak ízelítőt adni a közönségnek. Az április 11-én, hétfőn este 19 órától szervezett eseményre a belépés díjtalan, a helyfoglalás az érkezés sorrendjében történik.
A hétfőn Székelyudvarhelyen, a Retro Gold Étteremben, kedden Csíkszeredában, a Kájoni János Megyei Könyvtárban, április 13-án pedig Sepsiszentgyörgyön, a Bod Péter Megyei Könyvtárban tartandó eseményen ismertetett Bálnadal – mely a Magvető Kiadónál 2021 nyarán jelent meg – a költő 2017 és 2020 között írt verseit gyűjti egybe. A három ciklus a Völgyúttól, a Kínai utazáson át hétköznapi életünk helyszíneire, a Terekbe vezeti az olvasót.
A múlt és a múltbéli emberek felbukkanása, az emlékezés furcsa működése jelenik meg a versekben hol haikukba sűrűsödve, hol a szonettek ünnepélyességével, máskor szabadabb formákban, hogy a legalapvetőbb kérdéseket tegye fel a mának – olvasható az esemény leírásában.
Bukarestben is megünneplik a magyar költészet napját. A román fővárosban a János vitézt mutatják be román nyelven, különleges színházi előadás formájában hétfőn este a Liszt Intézet bukaresti székhelyén.
A Kovács Zsuzsánna által rendezett produkcióban két román színész Jankovics Marcell animációs filmjébe „beépülve” meséli el Petőfi Sándor elbeszélő költeményét – közölte a Liszt Intézet bukaresti központja.
Emlékeztettek, hogy az intézet minden évben kiemelt irodalmi programmal ünnepli meg a magyar költészet napját, s az idén Petőfi Sándorra esett a választásuk, hiszen az Országgyűlés a 2022-es és 2023-as esztendőt Petőfi Sándor-emlékévvé nyilvánította a költő születésének 200. évfordulója alkalmából.
A költemény kétszólamú előadásában Iluska elkíséri útján Jancsit, így társa, néha vezetője is a János vitézzé érő férfinak. Kihívásokkal teli kalandozásaik a valóság és a mese között zajlanak, egyszerre elevenítve meg a minket körülvevő világ valóságát és belső világunk erejét.
A film megteremtette sajátos világ alátámasztja a belső és a külső világ elválaszthatatlan kapcsolatát, amelyen keresztül személyessé, sajátossá válik János vitéz története. A látványvilágában erősen szimbolikus, a pop-artot a népi díszítőművészettel és a szecesszióval keverő rajzfilm az első egész estés magyar animáció.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
szóljon hozzá!