Érdekli a fiatalokat az írás művészete: szerte a Kárpát-medencéből jelentkeztek az E-MIL idei alkotói pályázatára

Az, hogy mit olvasnak a fiatalok, jelentős mértékben meghatározza, hogy milyen típusú szövegeket próbálnak alkotni •  Fotó: Haáz Vince

Az, hogy mit olvasnak a fiatalok, jelentős mértékben meghatározza, hogy milyen típusú szövegeket próbálnak alkotni

Fotó: Haáz Vince

Az egész Kárpát-medencéből jelentkeztek írásokkal fiatalok az Erdélyi Magyar Írók Ligájának (E-MIL) Ne csak lájkold! Pályázz is! – Méhes György Tehetségkutató 2022 elnevezésű kiírására. Márton Evelin író, a pályázat zsűritagja a Krónikának elmondta, a mostani tizen- és huszonévesek generációja is úgy gondolja, jó önkifejező eszköz lehet az írás.

Kiss Judit

2022. december 26., 09:162022. december 26., 09:16

Bár sokan az ellenkezőjét gondolják, igenis érdekli a fiatal generációt az írás művészete – többek közt ezt a következtetést vonja le Márton Evelin író, aki az Erdélyi Magyar Írók Ligájának (E-MIL) Ne csak lájkold! Pályázz is! – Méhes György Tehetségkutató 2022 pályázatának zsűritagja volt.

A kiírásra szerte a Kárpát-medencéből érkezett művek közül összesen 232 írást értékelt a szakmai zsűri.

Az ítészek – Fischer Botond, Horváth Benji és Márton Evelin – hosszan tartó értékelői munka után jutottak eredményre a próza és vers kategória esetében, az írószervezet december 18-án jelentette be a nyerteseket.

Márton Evelin megkeresésünkre elmondta, nehéz volt dönteni az elbíráláskor, hiszen sok jó mű született. Mint mondta, meglepően sok fiatal jelentkezett verssel, prózával, összesen 242 pályázat érkezett – ebből 232 volt érvényes. Hozzátette, a kiírás az egész Kárpát-medencében elérhető volt, a Felvidékről, Vajdaságból, Kárpátaljáról is érkeztek szövegek. Sokan jelentkeztek Magyarországról is, de túlnyomórészt Erdélyből érkeztek pályaművek: a Romániai Magyar Pedagógusok szövetsége is segített a népszerűsítésben, így az egész romániai magyar iskolarendszerbe eljutott, és Nagybányától Nagyenyedig, Zilahig, Temesvárig és a Székelyföldig mindenhonnan küldtek műveket a fiatalok.

Sok sci-fit, fantasyt olvasnak a fiatalok

„A pályázók nyolcvan százaléka tizenéves volt, 12 és 14 év közöttiek közül kevesebben, 15 és 18 év közöttiek pedig nagyon sokan jelentkeztek” – mondta el a zsűri tagja. Kérdésünkre, hogy milyen kép rajzolódik ki a fiatalok szövegalkotáshoz való viszonyáról, Márton Evelin azt mondta, az kiderült mindenképpen, hogy a kötelező iskolai tananyag hat a fiatalokra.

Idézet
Az is kiviláglik, hogy a fiatalok rengeteg fantasy és sci-fi irodalmat olvasnak, sőt, az volt az érzésem, hogy nem is föltétlenül magyarul.

Nem tudok általánosító benyomást mondani a szövegalomról, mert az egyes írások közt voltak minőségi különbségek, de már önmagában az nagy dolog, hogy ennyien megpróbálkoztak azzal, hogy írásban kifejezzék magukat” – mondta Márton Evelin.

Hozzátette, a pályázóknak önéletrajzot is kellett csatolniuk, és sokan az önéletrajzírás regényes verzióját választották, ez azt bizonyítja, hogy a fiatalok egyéb ellenkező, pesszimista vélekedéssel ellentétben úgy gondolják, az írás jó önkifejezési eszköz.

Idézet
Ha gyerekpszichológus vagy szociológus olvasná végig ezeket a szövegeket, talán több mindent tudna mondani arról, hogy a fiatalok hogyan viszonyulnak a mostani világ problémáihoz.

Túlmenően az általános kamasz-gondokon, amikor a személyiség még nem forr ki teljesen és önmagukat keresik, elég határozott véleményük van arról, hogy nem a legjobb felé halad a világunk” – fejtette ki Márton Evelin. Arra is kitért, hogy a tinédzserkor velejárója, hogy szorongás alakul ki a világgal, társaikkal, családjukkal kapcsolatban, de ezen túlmenően a jövőt bizonytalannak látják.

Érezhető az iskolai tananyag hatása

„Természetesen teljesen más típusú szövegeket küldtek a kamaszok és a huszonévesek, ezért is döntöttünk úgy zsűriként, hogy a legfiatalabb pályázók könyvjutalomban részesítjük, és ezt mi álljuk. Valamilyen módon honorálni kell az ő próbálkozásukat, és nagyon jó szövegek voltak” – mondta a zsűri tagja. 

„Amit az olvasás kapcsán mondtam, az a költészet esetében is érvényes: érezhető az iskolai tananyag hatása. Sokan próbálkoztak kötött, rímes formákkal, sőt, komplikált kötött formákkal, nem teljesen szokványos versformákkal is. Ez valószínűleg az iskolai tananyag hatásának tudható be, Születtek szabad versek is, ezek talán sikerültebbek voltak, mert a kötött forma esetében a forma megkötötte a mondanivalót” – mondta a zsűri tagja. Hozzátette, az, hogy mindkétféle vers írásával foglalkoznak a fiatalok, valamiképpen a tanárok győzelmének is tekinthető.

Rövidpróza kevesebb érkezett, a pályázók inkább a novellával próbálkoztak, de regény-kezdemények is születtek.

„Élesen elhatárolódik egymástól szintén olvasmányélményből fakadóan az, hogy ki az, aki elmegy az általunk lektűrnek nevezett, például Leiner Laura-féle szövegek irányába. Itt is az látszik, hogy miket olvasnak a fiatalok. De a prózák kiforrottabbak voltak korosztálytól függetlenül, úgy érzem” – összegzett Márton Evelin. Hozzátette, az E-MIL-nek továbbra is célkitűzése, hogy a fiatalok szárnypróbálgatásait ösztönözze, és a tervek szerint a Helikon irodalmi folyóiratban napvilágot látnak a díjazott és kiemelkedően jó pályamunkák.

A legjobb pályaművek

A legjobb pályaművek között szoros volt a verseny a vers és próza kategóriában is – közölte az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL). Próza: 1. helyezett: Horváth Adél; 2. helyezett: Gothárd Krisztián; 3. helyezett: Laczkó Emőke. Vers: 1. helyezett: Nagy Zalán; 2. helyezett: Locker Dávid Mátyás; 3. helyezett: Ráday Zsófia.

A zsűri mindenképpen említésre és dicséretre érdemesnek találta még próza kategóriában: F. Tóth Gergely, Kabai Henrik, Karamán Hunor, László Zsuzsanna-Csilla, Miklós Nóra és Szegedi Melinda, illetve vers kategóriában: Bánfalvi Samu, Bertalan Tímea, Bodor Emese, Bokor Judit, Börzsei Dávid, Dimény Patrícia, Endrey-Nagy Ágoston, Fancsali Kinga, Horváth Florencia, Imre Ábris, Korsós Gergő, Körösztös Gergő, Lászlóffy Anna, Nagy Norbert, Oproiu Nicolette, Papp Gréta, Szabados Attila, Szauer Lilla és Szigeti Alex pályaműveit

A zsűri úgy döntött, hogy a legfiatalabb pályázók tehetségesebbjét könyvjutalomban részesíti. Könyvjutalmat kap: Balázs Blanka Margit (15 éves, vers), Bittera Sophie Iman (12 éves, próza), Fall Dóra (15 éves, próza), Hankó-Nagy Panna (14 éves, próza), Kintzel Hanna (13 éves, vers), Kovács Eszter (13 éves, próza), Kozma Rákhel (12 éves, vers), Kun Brigitta Boglárka (15 éves, próza), Kuron-Muszka Zselyke (15 éves, vers), Molnár Klementina-Tamara (12 éves, próza), Nyulas Anna (14 éves, vers) és Szabó Iringó (14 éves, próza).

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. január 05., vasárnap

Vízkereszt a néphagyományban: „kukorica, disznóláb, ha süt a nap, hosszú lesz a tél”

Vízkereszt vagy háromkirályok napja a karácsonyi ünnepkör zárónapja és a farsang kezdőnapja. A keleti egyház vízkereszt napján ünnepli Jézus születését. A naphoz számos néphagyomány is kapcsolódik.

Vízkereszt a néphagyományban: „kukorica, disznóláb, ha süt a nap, hosszú lesz a tél”
2025. január 04., szombat

Irodalmi évfordulók 2025-ben: Jókai Mór, Apáczai Csere János, József Attila

A magyar irodalom és a kultúra számos jelentős személyiségének lesz 2025-ben kerek születési vagy elhalálozásai évfordulója. Az irodalmi évfordulók idei ünnepeltjei közt vannak erdélyi alkotók, gondolkodók is.

Irodalmi évfordulók 2025-ben: Jókai Mór, Apáczai Csere János, József Attila
2024. december 30., hétfő

Bécsi koncert: idén is élőben közvetíti a román köztévé január 1-jén

Riccardo Muti olasz karmester 2025. január 1-jén hetedik, és egyben utolsó alkalommal vezényli a bécsi újévi koncertet, amelyet a román köztévé 1-es csatornája is közvetít élőben.

Bécsi koncert: idén is élőben közvetíti a román köztévé január 1-jén
2024. december 30., hétfő

Kivilágos kivirradtig: szilveszteri kabaré a Kolozsvári Magyar Operában

Kétrészes szilveszteri kabarét láthat a közönség a Kolozsvári Magyar Operában.

Kivilágos kivirradtig: szilveszteri kabaré a Kolozsvári Magyar Operában
2024. december 29., vasárnap

Fergeteges szilveszteri mulatság várja a Csináljuk a fesztivált! nézőit a Dunán

Fergeteges szilveszteri mulatság keretében a legnagyobb magyar slágerekkel búcsúztathatják december 31-én 22:50-től az óévet a Duna nézői. A szilveszteri mulatság keretében ..feldobott" Csináljuk a fesztivált! gálaadásában számos zenei műfaj jelentkezik.

Fergeteges szilveszteri mulatság várja a Csináljuk a fesztivált! nézőit a Dunán
2024. december 27., péntek

Művészeit díjazta a kolozsvári magyar színház

Átadta a 2023/2024-es évad művészeti díjait a pénteken tartott évzáró társulati gyűlésen a Kolozsvári Állami Magyar Színház.

Művészeit díjazta a kolozsvári magyar színház
2024. december 26., csütörtök

Karácsony másodnapja Szent István, az első vértanú ünnepe és a népszerű férfinév napja

Karácsony másodnapja Szent István, az első vértanú és az egyik leggyakoribb magyar férfinév napja.

Karácsony másodnapja Szent István, az első vértanú ünnepe és a népszerű férfinév napja
2024. december 23., hétfő

Még idén meglesz a Semmelweis című film tévépremierje: a Duna tűzte műsorára

December 29-én lesz a Semmelweis Ignácról szóló magyar film országos tévépremierje a Dunán – jelentette be a közmédia.

Még idén meglesz a Semmelweis című film tévépremierje: a Duna tűzte műsorára
2024. december 18., szerda

Filmterveket jelentettek be, dokumentumfilm készül Mádl Ferencről és a Szent Korona őreiről is

Dokumentumfilm készül Zalatnay Saroltáról és Mádl Ferencről is. Hét filmterv gyártását támogatja a Nemzeti Filmintézet Televíziós Döntőbizottsága.

Filmterveket jelentettek be, dokumentumfilm készül Mádl Ferencről és a Szent Korona őreiről is
2024. december 18., szerda

Nagyváradi színház: Debrecennel közös operettelőadás szilveszterkor

A Viktória című operett nyílt próbájával kötötték egybe a nagyváradi Szigligeti Színház évértékelőjét. A nagyváradi színház társulata a debreceni színházzal közösen mutatja be év végén a Viktória című operettet.

Nagyváradi színház: Debrecennel közös operettelőadás szilveszterkor