Lőrincz Gyulának az 50. születésnapja alkalmából tartott, 2017-es performanszára emlékeztet a kolozsvári Insomnia kultúrkocsma falára helyezett tábla, Mihai Nuțu vizuális művész alkotása
Fotó: Mihai Nuțu
Emléktáblát állítottak a kolozsvári Insomnia Kávézó és Bisztró egyik termének falára az alapító, a tavaly elhunyt Lőrincz Gyula kolozsvári képzőművész, grafikus tiszteletére a kedden kezdődött Insomnia Napok keretében.
2023. május 10., 14:582023. május 10., 14:58
A 27 éve alapított kultúrkocsma, amely számos kulturális eseménynek adott teret az elmúlt évtizedekben, Mihai Nuțu vizuális művész alkotásával emlékeztet az Insomnia alapítójára. Lőrincz Gyula a Krónika első művészeti vezetője, napilapunknak az 1999-es indulásakor eltervezett arculatának kialakítója is volt.
A happening keretében a tutajon hatalmas, szinte embernagyságú, színes bogármakettekkel együtt utazott a művész, mondván, „átmentettem a bogaraim a következő fél évszázadra”.
Lőrincz Gyula 2017-es performansza: a vizuális művész a Szamoson tutajon utazott hatalmas, színes bogármakettekkel, mondván: „átmentettem a bogaraim a következő fél évszázadra”
Fotó: Lőrincz Gyula/Facebook
Ez a mondat szerepelt egyébként a tavaly nyáron bekövetkezett hirtelen halála után a temetési meghívóban is. Az Insomniában egyébként Bréda Ferenc (1956 –2018) esszéíró, költő, irodalomkritikus, irodalomtörténész emlékét is tábla őrzi, Bréda ugyanis törzsvendége volt a kultúrkocsmának.
Az Insomnia Napok keddi nyitányán Szép Gyula, a Kolozsvári Magyar Opera igazgatója elevenítette fel Lőrincz Gyula munkásságát. Mint mondta, Lőrincz Gyula a Kolozsvári Magyar Opera díszlettervezőjeként is
Kiemelte, hogy az általa alapított kocsma, illetve kávézó nem egyszerűen szórakozóhely, még csak nem is találkozási hely, hanem művésztelep is, és valószínűleg még sok olyan alkotóról fogunk hallani, akik valamilyen módon innen indultak.
Lőrincz Gyula 1967-ben született Székelyudvarhelyen, tanulmányait a marosvásárhelyi Művészeti Líceumban, majd a kolozsvári Ion Andreescu Képzőművészeti Akadémia grafika szakán végezte.
Márkos Tündével közösen hozta létre 1998-ban a kincses város máig egyik legismertebb kulturális kávéházát, az Insomniát. Lőrincz Gyula grafikusként, képzőművészként számos egyéni és csoportos tárlaton mutatta be alkotásait.
Számos művészeti programot működtetett, ugyanakkor az elmúlt években a Kolozsvári Magyar Opera díszlettervezőjeként opera- és színházdíszleteket készített Erdélyben és az anyaországban is. „Számomra az őszinteséget jelentik a festmények, a színekben nem lehet hazudni” – fogalmazta meg egyszer ars poeticának is beillő gondolatát a képzőművész.
Kolozsvár leghosszabb ideje működő kávéháza, az Insomnia Kávéház és Bisztró nagyszabású rendezvénysorozattal ünnepli megnyitásának 27. évfordulóját, egyszersmind tiszteleg tavaly elhunyt alapítója, Lőrincz Gyula vizuális művész előtt.
A kolozsvári kultúra különféle vetületeire összpontosít az Insomnia Napok, amelyet az Insomnia Kávéház fennállásának 27. évfordulója megünnepléseként szerveznek május 9. és 14. között.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
szóljon hozzá!