Lőrincz Gyulának az 50. születésnapja alkalmából tartott, 2017-es performanszára emlékeztet a kolozsvári Insomnia kultúrkocsma falára helyezett tábla, Mihai Nuțu vizuális művész alkotása
Fotó: Mihai Nuțu
Emléktáblát állítottak a kolozsvári Insomnia Kávézó és Bisztró egyik termének falára az alapító, a tavaly elhunyt Lőrincz Gyula kolozsvári képzőművész, grafikus tiszteletére a kedden kezdődött Insomnia Napok keretében.
2023. május 10., 14:582023. május 10., 14:58
A 27 éve alapított kultúrkocsma, amely számos kulturális eseménynek adott teret az elmúlt évtizedekben, Mihai Nuțu vizuális művész alkotásával emlékeztet az Insomnia alapítójára. Lőrincz Gyula a Krónika első művészeti vezetője, napilapunknak az 1999-es indulásakor eltervezett arculatának kialakítója is volt.
A happening keretében a tutajon hatalmas, szinte embernagyságú, színes bogármakettekkel együtt utazott a művész, mondván, „átmentettem a bogaraim a következő fél évszázadra”.
Lőrincz Gyula 2017-es performansza: a vizuális művész a Szamoson tutajon utazott hatalmas, színes bogármakettekkel, mondván: „átmentettem a bogaraim a következő fél évszázadra”
Fotó: Lőrincz Gyula/Facebook
Ez a mondat szerepelt egyébként a tavaly nyáron bekövetkezett hirtelen halála után a temetési meghívóban is. Az Insomniában egyébként Bréda Ferenc (1956 –2018) esszéíró, költő, irodalomkritikus, irodalomtörténész emlékét is tábla őrzi, Bréda ugyanis törzsvendége volt a kultúrkocsmának.
Az Insomnia Napok keddi nyitányán Szép Gyula, a Kolozsvári Magyar Opera igazgatója elevenítette fel Lőrincz Gyula munkásságát. Mint mondta, Lőrincz Gyula a Kolozsvári Magyar Opera díszlettervezőjeként is
Kiemelte, hogy az általa alapított kocsma, illetve kávézó nem egyszerűen szórakozóhely, még csak nem is találkozási hely, hanem művésztelep is, és valószínűleg még sok olyan alkotóról fogunk hallani, akik valamilyen módon innen indultak.
Lőrincz Gyula 1967-ben született Székelyudvarhelyen, tanulmányait a marosvásárhelyi Művészeti Líceumban, majd a kolozsvári Ion Andreescu Képzőművészeti Akadémia grafika szakán végezte.
Márkos Tündével közösen hozta létre 1998-ban a kincses város máig egyik legismertebb kulturális kávéházát, az Insomniát. Lőrincz Gyula grafikusként, képzőművészként számos egyéni és csoportos tárlaton mutatta be alkotásait.
Számos művészeti programot működtetett, ugyanakkor az elmúlt években a Kolozsvári Magyar Opera díszlettervezőjeként opera- és színházdíszleteket készített Erdélyben és az anyaországban is. „Számomra az őszinteséget jelentik a festmények, a színekben nem lehet hazudni” – fogalmazta meg egyszer ars poeticának is beillő gondolatát a képzőművész.
Kolozsvár leghosszabb ideje működő kávéháza, az Insomnia Kávéház és Bisztró nagyszabású rendezvénysorozattal ünnepli megnyitásának 27. évfordulóját, egyszersmind tiszteleg tavaly elhunyt alapítója, Lőrincz Gyula vizuális művész előtt.
A kolozsvári kultúra különféle vetületeire összpontosít az Insomnia Napok, amelyet az Insomnia Kávéház fennállásának 27. évfordulója megünnepléseként szerveznek május 9. és 14. között.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
szóljon hozzá!