Emlékképek a marosvécsi báróról: Kemény János életpályájáról, vadászélményeiről nyílik kiállítás

Báró Kemény János vadásztrófeával – többek közt ez a fotográfi a is szerepel a Sepsiszentgyörgyön ma este nyíló kiállításon •  Fotó: Archív

Báró Kemény János vadásztrófeával – többek közt ez a fotográfi a is szerepel a Sepsiszentgyörgyön ma este nyíló kiállításon

Fotó: Archív

Báró Kemény János író, költő, színházigazgató, mecénás, a marosvécsi Helikon írói csoportosulás megalapítója életpályájáról és vadászati élményeiről nyílik kedden kiállítás Sepsiszentgyörgyön. A kiállításról, Kemény János alakjának felidézéséről a tárlat kurátora, Szebeni Zsuzsa színháztörténész, és az író unokája, Vécsi Nagy Zoltán művészettörténész beszélt a Krónikának.

Kiss Judit

2020. február 04., 12:262020. február 04., 12:26

Hiánypótló a báró Kemény János (1903–1971) író, költő, színházigazgató, mecénás, a marosvécsi Helikon írói csoportosulás megalapítójának életpályáját és vadászati élményeit bemutató, kedden Sepsiszentgyörgyön nyíló kiállítás – mondta el a Krónika megkeresésére Szebeni Zsuzsa színháztörténész, a tárlat kurátora, a Balassi Intézet sepsiszentgyörgyi fiókjának igazgatója.

A Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény, valamint a Balassi Intézet – Magyarország Kulturális Központja szervezésében 18 órától nyitják meg a tárlatot. Az érdeklődőket Demeter János, a Vadon Egyesület ügyvezető igazgatója köszönti, jelen lesznek az eseményen Kemény János unokái is: Vécsi Nagy Zoltán művészettörténész, az Erdélyi Művészeti Központ (EMÜK) igazgatója, Nagy Kemény Géza, a marosvécsi Kemény kastély adminisztrátora, a Kemény Auguszta Kulturális Egyesület elnöke.

Életben kell tartani az erdélyi Helikon emlékét

„Úgy vélem, Kemény mecénási, lelkészi, színházi életpályája is méltatlanul elfeledett. Életének van egy olyan vonulata, amiről nem tud a nagyközönség: a vadászati élményei, a vadászathoz és természetjáráshoz kapcsolódó emlékképek” – mondta a kurátor. Rámutatott,

a kiállított anyag Kemény életpályáját is ismerteti, nem korlátozódik a vadászati élményekre.

A családtól, a Petőfi Irodalmi Múzeumból és más helyekről is gyűjtötték a fotókat, dokumentációs anyagokat.

Idézet
Stratégiai elképzelésem, hogy az erdélyi Helikon emlékét folyamatosan életben kell tartani. Az írói munkaközösség tagjainak életpályáját előtérbe szeretném helyezni, hogy ne felejtsük el ezt a hagyatékot, hiszen nemcsak az irodalomról és a művészetről szól, hanem az erdélyi kulturális élet szervezéséről, egy olyan demokratikus csoportosulásról, ami mindig példamutató lehet. Ennek ellenére nem kapja meg azt a helyet, amit megérdemelne”

– fogalmazott Szebeni Zsuzsa.

A marosvécsi Helikon asztal •  Fotó: Gálna Zoltán Galéria

A marosvécsi Helikon asztal

Fotó: Gálna Zoltán

A Helikoni közösség néven ismert csoportosulás az erdélyi magyar írók és költők szabad íróközössége volt, amelynek fóruma az 1926 és 1944 között évente egyszer Kemény János névre szóló meghívására összeülő marosvécsi találkozó volt. A kurátor azt mondta, bár jelennek meg kötetek a Helikonról, és szerveznek konferenciákat, de korántsincs benne a köztudatban úgy, ahogyan megérdemelné. A könyvkiadástól a statisztikai adatokig és a tudományos konferenciáig, új kutatásokig minden nagyon jelentős, de talán másképp is fel kell rá hívni a nagyközönség figyelmét.

A Kemény Jánosról szóló kiállítás egy hónapig lesz látogatható Sepsiszentgyörgyön a vadászati múzeumban, de szeretnék Marosvásárhelyen, sőt Magyarországon is bemutatni

– mondta a tárlat kurátora. Szebeni Zsuzsa kiemelte, hálás Kemény János unokájának, Vécsi Nagy Zoltán művészettörténésznek, aki a tárlat anyagának szakmai lektora. „Egyébként is ritkán adódik olyan helyzet, hogy valaki egyszerre művészettörténész és a kiállításon bemutatandó személyiség családtagja, úgyhogy ez szerencsés egybeesés volt” – tette hozzá.

•  Fotó: Szabó Tamás Galéria

Fotó: Szabó Tamás

A nagyapa és nagyanya is vadászott

Vécsi Nagy Zoltán a Krónika megkeresésére elmondta, a tárlaton látható vadászati fotók az ő születése előtt készültek, az ő gyerekkorában Kemény János már nem vadászott, a képek az 1945 előtti korszakot örökítik meg. „Számomra is érdekes fotók szerepelnek a tárlaton: például ilyen, amin csónakban, puskával látható nagyapám és nagyanyám – nagyanyám is vadászott –, vagy amikor hatalmas trófeával fényképezték le őket, de olyan is van, hogy egy nagy vadászat után a vaddisznó ki van terítve a vécsi vár udvarán. Azt hiszem, vadászok számára is csemegét jelenthet az anyag” – fogalmazott.

Mint kifejtette, kilencedik osztályos volt nagyapja halálakor, és úgy emlékszik, hogy Kemény János szerethető, jó nagyapa volt, sokat foglalkozott az unokáival. „Együtt jártunk horgászni, ami óriási élményt jelentett számomra. Egyébként a családból mindenki horgászott, édesanyám, nagybátyáim is, gyakran mentünk a hegyekbe horgászni” – fejtette ki Vécsi Nagy Zoltán.

A vadászok számára is csemegét jelenthet a kiállított anyag •  Fotó: Archív Galéria

A vadászok számára is csemegét jelenthet a kiállított anyag

Fotó: Archív

Elmondta azt is, nekik, gyerekeknek nem említették a felnőttek, hogy a marosvécsi kastély az övék volt, úgy mentek Vécsre, mintha haza mennének, de mégis mintha csak egy kirándulóhely volna. „Az ötvenes években szolgáltak falusi lányok az értelmiségi családoknál, nálunk marosvécsi lány szolgált, vele a mai napig jóban vagyunk. A marosvécsi közeg ismerős volt számukra, de nem mentünk fel a várhoz, azt, hogy elvették tőlünk, nem emlegette a család. Mi, gyerekek nem is törődtünk a kérdéssel, el voltunk foglalva azzal, hogy sáskát fogjunk, gilisztát szerezzünk” – emlékezett Kemény János unokája.

Azt is elmesélte, Marosvécsre nem úgy járt vissza a család, mint a vár volt birtokosai, viszont amikor a falusiakkal kerültek kapcsolatba, akkor a megszólítás az volt, hogy „báró úr”, „nagyságos asszony”. „A marosvécsi vidéket, közeget sokkal jobban ismerem, mint a kastélyt, hiszen a várat csak azután ismertem meg, miután visszakaptuk” – mondta Vécsi Nagy Zoltán. Hozzátette, a kastély látogatható, az öccse gondozza, aki fogadja a látogatókat, kulturális eseményeket szervez, tehát egyfajta turizmus működik az épületben.

A kétemeletes várkastély első írásos említése a 13. századból származik, az épület 1663-ban került a Kemény család tulajdonába. Az államosítás után az épületben hosszú ideig rokkantak rehabilitációs központja működött. A román állam 2014-ben szolgáltatta vissza a családnak.

A kastély látogatható, kulturális események színhelye •  Fotó: Antal Erika Galéria

A kastély látogatható, kulturális események színhelye

Fotó: Antal Erika

Kemény János, a színházi ember

Kemény János neve szervesen összenőtt az erdélyi színjátszás történetével is. 1931-ben vette át a kolozsvári Thália Magyar Színház Rt. vezetését mint elnök-igazgató, vagyonából sokat áldozott a színház gazdasági helyzetének rendbetételére, ebben a munkakörben maradt 1941-ig. Az állástalanul maradt zsidó színészek számára engedélyt szerzett a kolozsvári Zsidó Színház beindítására, az intézményt saját jövedelméből segélyezte.

A Kolozsvári Nemzeti Színház főigazgatója (1941–44), a marosvásárhelyi Székely Színház egyik megszervezője, dramaturgja (1945–52), a Szentgyörgyi István Színművészeti Intézet könyvtárosa (1954–58), majd nyugdíjazásáig a Művészet, illetve Új Élet színházi és művészeti rovatának vezetője (1958–68) volt Marosvásárhelyen.

A tárlaton kirajzolódik Kemény János életművének sokszínűsége: az írót, az irodalomszervezőt, a vadászt, az egyházi embert (hiszen teológiát végzett, és gondnoka volt a református teológiának), a színházi embert is bemutatja a kiállított anyag

– mondta Vécsi Nagy Zoltán.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

„Legtöbbször irodalomszervezőként, mecénásként emlegették, ami tényleg nagyon fontos, de ugyanilyen lényeges volt a színházi munkássága is. Nagyon kevesen tudják, hogy a színházra költötte a legtöbb pénzt. A kolozsvári színház adósságait kifizette román bankoknak, amikor az intézmény a két világháború között csődbe került. Ezt Kovács György (1910–1977 – szerk. megj.) elismert színművész, közismert személyiség először mondta el a nyilvánosság előtt, hogy milyen fontos szerepe volt Kemény Jánosnak az erdélyi színházi életben. Hozzátette, nagyapja próbálta megtartani a társulatnál a zsidó származású művészeket, és amikor már törvény kötelezte, hogy elbocsássa őket, akkor segítette őket, hogy létrehozzanak nekik egy székházat.

„Több visszaemlékezés van arról, hogy rendszeres jövedelmet biztosított ezeknek a művészeknek a saját pénzéből, díszleteket, jelmezeket bocsátott rendelkezésükre, próbálta segíteni őket, hogy színészek maradhassanak” – részletezte Vécsi Nagy Zoltán.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 11., vasárnap

Kis magyar sziget Nagybányán: a grófhoz és korához is kötődő kulturális kínálattal várja a közönséget a Teleki Napok

Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.

Kis magyar sziget Nagybányán: a grófhoz és korához is kötődő kulturális kínálattal várja a közönséget a Teleki Napok
2025. május 10., szombat

Harag György születésének centenáriumán emlékhetet szervez a kolozsvári színház

Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.

Harag György születésének centenáriumán emlékhetet szervez a kolozsvári színház
2025. május 09., péntek

Román városokban is vetítenek népszerű magyar családi vígjátékokat

Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.

Román városokban is vetítenek népszerű magyar családi vígjátékokat
2025. május 07., szerda

Premier a láthatáron: újra az opera színpadán a gyerekszereplőkkel készült Valahol Európában

A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.

Premier a láthatáron: újra az opera színpadán a gyerekszereplőkkel készült Valahol Európában
2025. május 05., hétfő

Erdélyi származású fizikus kapta az Akadémia legrangosabb tudományos díját

Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.

Erdélyi származású fizikus kapta az Akadémia legrangosabb tudományos díját
2025. május 04., vasárnap

A hetvenes évek Kalotaszegébe csöppenhetnek a Magyar menyegző nézői

Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.

A hetvenes évek Kalotaszegébe csöppenhetnek a Magyar menyegző nézői
2025. május 02., péntek

A Mester és Margarita premierjét tartja a szatmári Harag György Társulat

Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.

A Mester és Margarita premierjét tartja a szatmári Harag György Társulat
2025. május 01., csütörtök

Magyar szakemberek részvételével szerveznek konferenciát Bukarestben a volt szocialista országok „oktatófilmjeiről”

A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.

Magyar szakemberek részvételével szerveznek konferenciát Bukarestben a volt szocialista országok „oktatófilmjeiről”
2025. május 01., csütörtök

Erdélyi színházi fesztivál budapesti helyszínnel?

A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.

Erdélyi színházi fesztivál budapesti helyszínnel?
2025. május 01., csütörtök

Janovics Jenőre emlékeztek a magyar film napján Kolozsváron

Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.

Janovics Jenőre emlékeztek a magyar film napján Kolozsváron