Fotó: Baricz Tamás Imola
A víz nemzetközi napjára időzítették Gyergyószentmiklóson a Magyar Mezőgazdasági Múzeum vándorkiállításának megnyitóját. A tárlat több mint két hónapon át lesz látogatható a Tarisznyás Márton Múzeumban, és múzeumpedagógiai foglalkozás is kiegészíti a tárlat anyagát.
2014. március 24., 16:222014. március 24., 16:22
„Európában Románia áll az első helyen a szennyezett víz tekintetében” – indította beszédét Csergő Tibor, a Tarisznyás Márton Múzeum igazgatója, aki hangsúlyozta, nagyon fontos, hogy Gyergyószentmiklóson is egy ilyen kiállítást bemutassanak, hiszen a Békény-pataka is nagyon jól mutatja – különösen nyári időszakban –, hogy hogyan vigyázunk az ivóvízkészleteinkre, forrásainkra.
„Tapasztalható, hogy a víz tisztelete, kultúrája mennyire értéktelenné vált, hiszen ma már a pásztorok sem tartják karban a forrásaikat, kútjaikat. De ha a közvetlen környezetünket tekintjük, mindenki maga eldöntheti, értékeljük-e az éltető vizet” – mondta Csergő Tibor.
Hegyi Barna, a Békás-szoros–Nagyhagymás Nemzeti Park igazgatója a víz és természetvédelem kapcsolatáról szólt, kifejtve, hogy a saját érdekünkben szükséges a vízkészlet megóvása.
A pannókból álló kiállítást a múzeum saját gyűjteményében lévő vízhez kapcsolódó tárgyakkal egészítette ki, tette látványosabbá, berendeztek többek között egy paraszti konyha is, de látni szódavíz-töltőt, illetve kulacsokat. Az árvízvédelemtől kezdve az egyház által használt szenteltvízig minden formában bemutatják az éltető vizet és felhasználási módjait a tárlaton.
A kiállításhoz múzeumpedagógiai foglalkozást is kidolgoztak a gyerekek számára. A hétvégi tárlatnyitón Ikvai-Szabó Emese, a Magyar Mezőgazdasági Múzeum főosztályvezetője, Farkas Gyöngyi, a kiállítás kurátora és Biró Borbála múzeumpedagógus is jelen volt. A Magyar Kulturális Alap segítségével létrejött kiállítást több Kárpát-medencei városba elviszik, így került Gyergyószentmiklósra is.
„Nagyon örülök, hogy itt a múzeum saját anyagával egészítette ki a tárlatot, így téve teljesebbé az itteni emberek számára a kiállítást” – mondta Ikvai-Szabó Emese. Farkas Gyöngyi vezette végig a tárlaton az érdeklődőket. Mint mondta, a múzeum profiljának megfelelően úgy állították össze a kiállítást, hogy minden pannón, témán belül 100 év történetét mutassák be. Így mutatják be többek között az ártéri gazdálkodást, a vizek hasznosítását, az ember és víz harmóniáját, a víz erejét, a vízhez kapcsolódó hiedelemvilág témakörét.
„Tisztítsuk ki a sáncainkat, kútjainkat, forrásainkat, mert így akár a szárazsággal is szembenézhetünk. Figyelemfelkeltő céllal nyitottuk meg a kiállítást, remélem, ezzel hozzájárulunk ahhoz, hogy mindenki elgondolkozzon az éltető víz fontosságán” – zárta a megnyitót Csergő Tibor.
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
szóljon hozzá!