Fotó: Koinónia Kiadó
Ember és klíma – Elméletek. Forgatókönyvek. Pszichózisok címmel jelent meg a kolozsvári Koinónia Kiadónál Lucian Boia román történész új kötete magyar nyelven.
2021. január 10., 18:122021. január 10., 18:12
Amint a kiadó közölte, a történész újonnan napvilágot látott kötete „kissé kilóg a történelmi sorból”: korábbi könyvei ugyanis főként lokálisabb vonatkozásokat, a magyar–román történelmi feszültségeket taglalták.
„Minthogy az év végi, év eleji ünnepeket csuromvizes-esősen tudjuk magunk mögött, aktuálisnak mondható Boia Ember és klíma – Elméletek. Forgatókönyvek. Pszichózisok című kötete” – írta a kiadó. Az új évben tervezik, hogy online bemutató keretében mutatják be a kötetet, amelyet, akárcsak a korábbiakat, Rostás-Péter István fordított. Az Ember és klíma szemléletes példákon keresztül mutat rá, hogy az adott kor ideológiai, gazdasági vagy éppen politikai környezete hogyan befolyásolhatja az objektív valóságról alkotott képünket.
„Talán ez izgalmasabb is, mint maga a tények megismerése. Ma már egyre több összefüggést vélünk felfedezni, de talán majd csak más idők más perspektíváiból derül ki, mennyiben értelmezzük helyesen ezeket.
– írta a kötetről Bartók Blanka éghajlatkutató.
Kovács Zoltán Csongor, a Zöld Erdély Egyesület elnöke rámutat, a klíma és az ember kölcsönhatása és ennek értelmezése a kezdetektől napjainkig kíséri sorsunkat az özönvíztől a kipufogógázokig. Lucian Boia végigvezet történelmünkön: változó tények és megfigyelések, furcsa gondolatok és elméletek, félelmek, grandiózus tervek és víziók a klímáról. A tőle megszokott szakmai alapossággal és érdekességek felvillantásával mutatja be, mi volt és hogyan éltük meg, de a gondolkodásra serkentett olvasó már azt is sejti, hogy mi várható.
Lucian Boia
Fotó: MTI/Baranyi Ildikó
Lucian Boia történésznek számos kötete jelent meg már magyar nyelven.
Kivételes történészi életműve, valamint a magyar és a román nép közötti kapcsolatok javításához nagyban hozzájáruló munkái elismeréseként Áder János köztársasági elnök a magyar érdemrend lovagkeresztjével tüntette ki Lucian Boia román történészt.
Lucian Boia 1944-ben született Bukarestben, 1967 óta tanít a Bukaresti Tudományegyetem történelem karán, amelynek 1990 óta professzora. Többtucatnyi (román, angol és francia nyelvű) történelmi esszékötet és monográfia szerzője, a legnagyobb visszhangot keltő sikerkönyvei közül több – Történelem és mítosz a román köztudatban, Az ókori Dáciától a nagy egyesülésen át a mai Romániáig, Az Első Világháború – ellentmondások, paradoxonok, újraértelmezések, Hogyan románosodott el Románia, Miért más Románia?, Az 1918-as nagy egyesülés – nemzetek, határok, kisebbségek – magyarul is megjelent. Kivételes munkásságát Németország is állami kitüntetéssel ismerte el: Lucian Boia 2018-ban kapta meg a német érdemrend érdemkeresztjének lovagi fokozatát.
Az idén januárban elhunyt Csíky András kolozsvári színművész nevét viseli az újonnan létrejött alapítvány, amely a színművész akaratából az általa kapott Kossuth-díjjal járó évenként pénzjutalmat fiatal erdélyi színészeknek ítéli oda.
A kilencedik Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál elérkezett második feléhez, de a következő napokban is színes és sokszínű programokkal várja a színházkedvelő közönséget.
Michal Toczek fiatal lengyel filmes Egy kiégett házasság (A Dead Marriage) című kisjátékfilmje nyerte idén a marosvásárhelyi Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál fődíját.
Az 1989-es rendszerváltások – a romániai és a magyarországi – privát és nyilvános vonatkozásainak lenyomatát adja az a ritkán látható, különleges film, amit a Liszt Intézet Bukarest szervezésében mutatnak be a román fővárosban.
Kolozsváron, a magyar opera stúdiójában tartják a vásárhelyi nemzetközi kamarazenei fesztivál beharangozó koncertjét.
Maia Morgenstern hírneves román színművész is oktatni fog a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemen (SZFE) iduló zsidó színészképző szakon.
Molnár Vilmos József Attila- és Márai-díjas csíkszeredai író Kőrösi Csoma Sándor csodálatos cselekedetei című könyvéből inspirálódott bábjáték premierjére készül a kolozsvári Puck Bábszínház.
Gy. Szabó Béla művészeti hagyatékából nyílik életmű-kiállítás a nagyváradi Római Katolikus Püspöki Palota második emeleti kiállító termeiben november 8-án, pénteken, 18 órakor – tájékoztatta a Krónikát a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség sajtóirodája.
Ahogy azt Matthijs Wouter Knol, az EFA igazgatója októberben bejelentette, idén már az animációs és dokumentumfilmek is indulhatnak a legjobb európai film díjáért.
Újjászületünk! Csereyné – 200 címmel nyílik meg a Székely Nemzeti Múzeum új alapkiállítása 2024. november 11-én, hétfőn 18 órakor az intézmény Bartók Béla termében – közölte a sepsiszentgyörgyi múzeum.
szóljon hozzá!