Fotó: Koinónia Kiadó
Ember és klíma – Elméletek. Forgatókönyvek. Pszichózisok címmel jelent meg a kolozsvári Koinónia Kiadónál Lucian Boia román történész új kötete magyar nyelven.
2021. január 10., 18:122021. január 10., 18:12
Amint a kiadó közölte, a történész újonnan napvilágot látott kötete „kissé kilóg a történelmi sorból”: korábbi könyvei ugyanis főként lokálisabb vonatkozásokat, a magyar–román történelmi feszültségeket taglalták.
„Minthogy az év végi, év eleji ünnepeket csuromvizes-esősen tudjuk magunk mögött, aktuálisnak mondható Boia Ember és klíma – Elméletek. Forgatókönyvek. Pszichózisok című kötete” – írta a kiadó. Az új évben tervezik, hogy online bemutató keretében mutatják be a kötetet, amelyet, akárcsak a korábbiakat, Rostás-Péter István fordított. Az Ember és klíma szemléletes példákon keresztül mutat rá, hogy az adott kor ideológiai, gazdasági vagy éppen politikai környezete hogyan befolyásolhatja az objektív valóságról alkotott képünket.
„Talán ez izgalmasabb is, mint maga a tények megismerése. Ma már egyre több összefüggést vélünk felfedezni, de talán majd csak más idők más perspektíváiból derül ki, mennyiben értelmezzük helyesen ezeket.
– írta a kötetről Bartók Blanka éghajlatkutató.
Kovács Zoltán Csongor, a Zöld Erdély Egyesület elnöke rámutat, a klíma és az ember kölcsönhatása és ennek értelmezése a kezdetektől napjainkig kíséri sorsunkat az özönvíztől a kipufogógázokig. Lucian Boia végigvezet történelmünkön: változó tények és megfigyelések, furcsa gondolatok és elméletek, félelmek, grandiózus tervek és víziók a klímáról. A tőle megszokott szakmai alapossággal és érdekességek felvillantásával mutatja be, mi volt és hogyan éltük meg, de a gondolkodásra serkentett olvasó már azt is sejti, hogy mi várható.
Lucian Boia
Fotó: MTI/Baranyi Ildikó
Lucian Boia történésznek számos kötete jelent meg már magyar nyelven.
Kivételes történészi életműve, valamint a magyar és a román nép közötti kapcsolatok javításához nagyban hozzájáruló munkái elismeréseként Áder János köztársasági elnök a magyar érdemrend lovagkeresztjével tüntette ki Lucian Boia román történészt.
Lucian Boia 1944-ben született Bukarestben, 1967 óta tanít a Bukaresti Tudományegyetem történelem karán, amelynek 1990 óta professzora. Többtucatnyi (román, angol és francia nyelvű) történelmi esszékötet és monográfia szerzője, a legnagyobb visszhangot keltő sikerkönyvei közül több – Történelem és mítosz a román köztudatban, Az ókori Dáciától a nagy egyesülésen át a mai Romániáig, Az Első Világháború – ellentmondások, paradoxonok, újraértelmezések, Hogyan románosodott el Románia, Miért más Románia?, Az 1918-as nagy egyesülés – nemzetek, határok, kisebbségek – magyarul is megjelent. Kivételes munkásságát Németország is állami kitüntetéssel ismerte el: Lucian Boia 2018-ban kapta meg a német érdemrend érdemkeresztjének lovagi fokozatát.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
szóljon hozzá!