Fotó: Koinónia Kiadó
Ember és klíma – Elméletek. Forgatókönyvek. Pszichózisok címmel jelent meg a kolozsvári Koinónia Kiadónál Lucian Boia román történész új kötete magyar nyelven.
2021. január 10., 18:122021. január 10., 18:12
Amint a kiadó közölte, a történész újonnan napvilágot látott kötete „kissé kilóg a történelmi sorból”: korábbi könyvei ugyanis főként lokálisabb vonatkozásokat, a magyar–román történelmi feszültségeket taglalták.
„Minthogy az év végi, év eleji ünnepeket csuromvizes-esősen tudjuk magunk mögött, aktuálisnak mondható Boia Ember és klíma – Elméletek. Forgatókönyvek. Pszichózisok című kötete” – írta a kiadó. Az új évben tervezik, hogy online bemutató keretében mutatják be a kötetet, amelyet, akárcsak a korábbiakat, Rostás-Péter István fordított. Az Ember és klíma szemléletes példákon keresztül mutat rá, hogy az adott kor ideológiai, gazdasági vagy éppen politikai környezete hogyan befolyásolhatja az objektív valóságról alkotott képünket.
„Talán ez izgalmasabb is, mint maga a tények megismerése. Ma már egyre több összefüggést vélünk felfedezni, de talán majd csak más idők más perspektíváiból derül ki, mennyiben értelmezzük helyesen ezeket.
– írta a kötetről Bartók Blanka éghajlatkutató.
Kovács Zoltán Csongor, a Zöld Erdély Egyesület elnöke rámutat, a klíma és az ember kölcsönhatása és ennek értelmezése a kezdetektől napjainkig kíséri sorsunkat az özönvíztől a kipufogógázokig. Lucian Boia végigvezet történelmünkön: változó tények és megfigyelések, furcsa gondolatok és elméletek, félelmek, grandiózus tervek és víziók a klímáról. A tőle megszokott szakmai alapossággal és érdekességek felvillantásával mutatja be, mi volt és hogyan éltük meg, de a gondolkodásra serkentett olvasó már azt is sejti, hogy mi várható.
Lucian Boia
Fotó: MTI/Baranyi Ildikó
Lucian Boia történésznek számos kötete jelent meg már magyar nyelven.
Kivételes történészi életműve, valamint a magyar és a román nép közötti kapcsolatok javításához nagyban hozzájáruló munkái elismeréseként Áder János köztársasági elnök a magyar érdemrend lovagkeresztjével tüntette ki Lucian Boia román történészt.
Lucian Boia 1944-ben született Bukarestben, 1967 óta tanít a Bukaresti Tudományegyetem történelem karán, amelynek 1990 óta professzora. Többtucatnyi (román, angol és francia nyelvű) történelmi esszékötet és monográfia szerzője, a legnagyobb visszhangot keltő sikerkönyvei közül több – Történelem és mítosz a román köztudatban, Az ókori Dáciától a nagy egyesülésen át a mai Romániáig, Az Első Világháború – ellentmondások, paradoxonok, újraértelmezések, Hogyan románosodott el Románia, Miért más Románia?, Az 1918-as nagy egyesülés – nemzetek, határok, kisebbségek – magyarul is megjelent. Kivételes munkásságát Németország is állami kitüntetéssel ismerte el: Lucian Boia 2018-ban kapta meg a német érdemrend érdemkeresztjének lovagi fokozatát.
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
szóljon hozzá!