Fotó: Ifj. Haáz Sándor
2007. június 20., 00:002007. június 20., 00:00
„Mennyiségi mutatóknál, statisztikai adatoknál sokkal fontosabb, hogy Munkácsy Mihály kiállított festményei révén a figyelem Csíkszereda városára, sőt Székelyföld egészére irányul. Külföldről és Erdély minden sarkából érkeznek hozzánk látogatók, akik egyúttal Hargita megye többi látványosságára is kíváncsiak” – állítja Gyarmati. A muzeológus szerint rendkívüli, ahogy a tárlatlátogatók továbbadott személyes élményei családtagokat, ismerősöket vonzanak a kiállításra – így aztán a Munkácsy-tárlat mindegyik napja gyermekzsivajtól és idősek meghatódott diskurálásától élénk. A Pákh Imre amerikai üzletember, műgyűjtő magánkollekciójából származó 29, a Magyar Nemzeti Galéria és a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum 18 festményéből, továbbá személyes tárgyak, relikviák, korabeli fotóanyagok sorozatából öszszeállított tárlat közel két éve vándorkiállításként járja Magyarország városait, népszerűsége mindenhol kiugróan magas, látogatási rekordokat döntő. Ennek megfelelően a csíkszeredai kiállítás szervezői a festmények nyújtotta kivételes művészi élményen kívül több járulékos, közönségcsalogató programot is terveztek. A csíksomlyói pünkösdi búcsú alatt éjszakai tárlatlátogatásra invitálták a közönséget, a kiállítást Erdély-szintű Munkácsy-vetélkedő előzte meg, amelyen ezernél több diák vett részt. A tárlat két hónapja alatt múzeumpedagógiai foglalkozások keretében ismerkedhetnek Munkácsy művészetével az 1–12. osztályos diákok. Bíró Emese programvezetőtől megtudtuk, leginkább általános iskolások alkotják azokat a csoportokat, amelyek játékos, interaktív módon vesznek részt a tárlaton. A budapesti Vízválasztó Vizuális Oktatási Alapítvány kezdeményezésében létrejött múzeumpedagógiai látogatások során a gyerekek csak néhány fontosabb dátummal, alkotóhoz, műhöz kötődő adattal ismerkednek meg, a hangsúly a látvány keltette benyomások rögzítésén, az élmények megbeszélésén van. A gyerekek a Mikó-vár udvarán található tájházak egyikében a fény és az árnyékok játékát figyelik – hogy aztán felismerjék azt Munkácsy képein. A látogatás végeztével a megkedvelt festmény alakjainak pozíciójában készül róluk a tárlat emlékét megörökítő fénykép.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.