Fotó: Ifj. Haáz Sándor
2007. június 20., 00:002007. június 20., 00:00
„Mennyiségi mutatóknál, statisztikai adatoknál sokkal fontosabb, hogy Munkácsy Mihály kiállított festményei révén a figyelem Csíkszereda városára, sőt Székelyföld egészére irányul. Külföldről és Erdély minden sarkából érkeznek hozzánk látogatók, akik egyúttal Hargita megye többi látványosságára is kíváncsiak” – állítja Gyarmati. A muzeológus szerint rendkívüli, ahogy a tárlatlátogatók továbbadott személyes élményei családtagokat, ismerősöket vonzanak a kiállításra – így aztán a Munkácsy-tárlat mindegyik napja gyermekzsivajtól és idősek meghatódott diskurálásától élénk. A Pákh Imre amerikai üzletember, műgyűjtő magánkollekciójából származó 29, a Magyar Nemzeti Galéria és a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum 18 festményéből, továbbá személyes tárgyak, relikviák, korabeli fotóanyagok sorozatából öszszeállított tárlat közel két éve vándorkiállításként járja Magyarország városait, népszerűsége mindenhol kiugróan magas, látogatási rekordokat döntő. Ennek megfelelően a csíkszeredai kiállítás szervezői a festmények nyújtotta kivételes művészi élményen kívül több járulékos, közönségcsalogató programot is terveztek. A csíksomlyói pünkösdi búcsú alatt éjszakai tárlatlátogatásra invitálták a közönséget, a kiállítást Erdély-szintű Munkácsy-vetélkedő előzte meg, amelyen ezernél több diák vett részt. A tárlat két hónapja alatt múzeumpedagógiai foglalkozások keretében ismerkedhetnek Munkácsy művészetével az 1–12. osztályos diákok. Bíró Emese programvezetőtől megtudtuk, leginkább általános iskolások alkotják azokat a csoportokat, amelyek játékos, interaktív módon vesznek részt a tárlaton. A budapesti Vízválasztó Vizuális Oktatási Alapítvány kezdeményezésében létrejött múzeumpedagógiai látogatások során a gyerekek csak néhány fontosabb dátummal, alkotóhoz, műhöz kötődő adattal ismerkednek meg, a hangsúly a látvány keltette benyomások rögzítésén, az élmények megbeszélésén van. A gyerekek a Mikó-vár udvarán található tájházak egyikében a fény és az árnyékok játékát figyelik – hogy aztán felismerjék azt Munkácsy képein. A látogatás végeztével a megkedvelt festmény alakjainak pozíciójában készül róluk a tárlat emlékét megörökítő fénykép.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.