Fotó: Gecse Noémi
Életének 88. évében vasárnap elhunyt Tanai Bella csíkszeredai születésű színész, a Vígszínház művésze Budapesten – írta az MTI.
2017. április 03., 13:462017. április 03., 13:46
Tanai Bella Csíkszeredában született 1930. március 15-én. 1950-ben végzett a marosvásárhelyi Szentgyörgyi István Színművészeti Intézetben, ezután 1977-ig a Marosvásárhelyi Székely Színház – melyet később Állami, majd Nemzeti Színháznak hívtak – társulatának tagja lett. Erdély ünnepelt színésznője volt, amikor 1977-ben családjával áttelepült Magyarországra. Akkori férjével, Bács Ferenc színművésszel egy évadot töltöttek Miskolcon, egyet pedig Győrben. 1979-ben szerződött a Vígszínházhoz. 1990-ben nyugdíjba vonult, de nem mondott végleg búcsút a színpadnak.
Főbb szerepei voltak Éva Madách Az ember tragédiájában, Mirigy Vörösmarty Csongor és Tündéjében, Blanche T. Williams A vágy villamosában, Kata Shakespeare A makrancos hölgy című vígjátékában, Lizzie Nash Az esőcsinálójában, Zilia Heltai A néma levente című drámájában, Lady Macbeth, Orbánné Örkény Macskajátékában, Mamóka A padlásban, Margherite nővér Rostand Cyranójában és Anhilte hercegné Kálmán Imre Csárdáskirálynőjében.
A filmvásznon is bemutatkozott, többek között a Szindbád (1971), Az erőd (1978), a Cserepek (1980), A gyilkos köztünk van (1980), az Egy kicsit én, egy kicsit te (1984), a Tüske a köröm alatt (1988) és a Mansfeld (2006) című filmekben játszott. Az erődben nyújtott alakításáért a római Fantafilm fesztiválon a legjobb női főszereplő díját nyerte el. 2007-ben Aase-díjjal tüntették ki A szecsuáni jóember, a 2003-ban bemutatott Kaukázusi krétakör és a Kék madár című előadásokban játszott szerepeiért, valamint az egyik legemlékezetesebb alakításáért, a Padlás című musical Mamókájának megformálásáért. 2008-ban a musical 20. születésnapját ünneplő vígszínházi előadásban is színpadra lépett.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.