Fotó: Gecse Noémi
Életének 88. évében vasárnap elhunyt Tanai Bella csíkszeredai születésű színész, a Vígszínház művésze Budapesten – írta az MTI.
2017. április 03., 13:462017. április 03., 13:46
Tanai Bella Csíkszeredában született 1930. március 15-én. 1950-ben végzett a marosvásárhelyi Szentgyörgyi István Színművészeti Intézetben, ezután 1977-ig a Marosvásárhelyi Székely Színház – melyet később Állami, majd Nemzeti Színháznak hívtak – társulatának tagja lett. Erdély ünnepelt színésznője volt, amikor 1977-ben családjával áttelepült Magyarországra. Akkori férjével, Bács Ferenc színművésszel egy évadot töltöttek Miskolcon, egyet pedig Győrben. 1979-ben szerződött a Vígszínházhoz. 1990-ben nyugdíjba vonult, de nem mondott végleg búcsút a színpadnak.
Főbb szerepei voltak Éva Madách Az ember tragédiájában, Mirigy Vörösmarty Csongor és Tündéjében, Blanche T. Williams A vágy villamosában, Kata Shakespeare A makrancos hölgy című vígjátékában, Lizzie Nash Az esőcsinálójában, Zilia Heltai A néma levente című drámájában, Lady Macbeth, Orbánné Örkény Macskajátékában, Mamóka A padlásban, Margherite nővér Rostand Cyranójában és Anhilte hercegné Kálmán Imre Csárdáskirálynőjében.
A filmvásznon is bemutatkozott, többek között a Szindbád (1971), Az erőd (1978), a Cserepek (1980), A gyilkos köztünk van (1980), az Egy kicsit én, egy kicsit te (1984), a Tüske a köröm alatt (1988) és a Mansfeld (2006) című filmekben játszott. Az erődben nyújtott alakításáért a római Fantafilm fesztiválon a legjobb női főszereplő díját nyerte el. 2007-ben Aase-díjjal tüntették ki A szecsuáni jóember, a 2003-ban bemutatott Kaukázusi krétakör és a Kék madár című előadásokban játszott szerepeiért, valamint az egyik legemlékezetesebb alakításáért, a Padlás című musical Mamókájának megformálásáért. 2008-ban a musical 20. születésnapját ünneplő vígszínházi előadásban is színpadra lépett.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.