Georges Banu kritikusnak, nemzetközi hírű színházelméleti szakembernek számos könyve jelent meg magyarul Erdélyben
Fotó: Georges Banu Facebook
Elhunyt 79 éves korában Georges Banu nemzetközi hírű színházelméleti szakember, kritikus, az UNITER (Román Színházi Szövetség) tagja.
2023. január 21., 16:302023. január 21., 16:30
A hírt a nagyszebeni Radu Stanca Színház igazgatója közölte az Agerpres hírügynökséggel. Az 1943-ban Buzăuban született Banu 1973 óta Párizsban élt.
Az elmúlt években számos alkalommal látogatott el a kincses városba, ahol a Kolozsvári Állami Magyar Színház által szervezett Interferenciák Nemzetközi Színházi fesztivál keretében is részt vett kerekasztal-beszélgetéseken, szakmai előadásokat tartott, színházi produkciókat elemzett.
Banu a bukaresti színház- és filmművészeti egyetemen végzett, Andreai Șerban nagyhírű rendező évfolyamtársa volt. Párizsban három ízben is kitüntették Franciaországban megjelent legjobb színházi tárgyú kötet írójaként. 1994 és 2001 között háromszor választották meg a Színházkritikusok Nemzetközi Szövetségének elnökévé. Tanított a párizsi Sorbonne egyetemen és a belgiumi Louvain egyetemen is. Számos rangos díjjal ismerték el munkásságát, többek közt megkapta a francia köztársaság nemzeti érdemrendjét, ezen kívül számos európai egyetem tüntette ki Doctor Honoris Causa címmel.
A Koinónia kiadónál 2013-ban megjelent, Szeretni és nem szeretni a színházat című kötetében így fogalmazott: „Akik kerülik a színházat, menekülnek előle, azok azzal indokolják a tartózkodásukat, hogy titkon félnek a színpadtól. Ez a félelem az ellentábor szerint nemcsak a régi halálösztönt ébreszti fel, hanem a gyanút is e „sérülékeny”, kiszámíthatatlan változásoknak kitett művészet természetét illetően.
Szerintük az alkotásnak, mivel „időtálló”, olyan művészethez kell tartoznia, amely képes mindig ugyanazt az élményt, ugyanazt a látványt nyújtani. E régies művészetfelfogás miatt a színjátszást sokszor a peremre szorították, majdhogynem kiközösítették.”
Kezdődik csütörtökön a 8. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál Kolozsváron. A november 27-ig tartó szemlén kilenc ország 14 társulata képviselteti magát különböző stílusú, műfajú produkciókkal.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
szóljon hozzá!