Georges Banu kritikusnak, nemzetközi hírű színházelméleti szakembernek számos könyve jelent meg magyarul Erdélyben
Fotó: Georges Banu Facebook
Elhunyt 79 éves korában Georges Banu nemzetközi hírű színházelméleti szakember, kritikus, az UNITER (Román Színházi Szövetség) tagja.
2023. január 21., 16:302023. január 21., 16:30
A hírt a nagyszebeni Radu Stanca Színház igazgatója közölte az Agerpres hírügynökséggel. Az 1943-ban Buzăuban született Banu 1973 óta Párizsban élt.
Az elmúlt években számos alkalommal látogatott el a kincses városba, ahol a Kolozsvári Állami Magyar Színház által szervezett Interferenciák Nemzetközi Színházi fesztivál keretében is részt vett kerekasztal-beszélgetéseken, szakmai előadásokat tartott, színházi produkciókat elemzett.
Banu a bukaresti színház- és filmművészeti egyetemen végzett, Andreai Șerban nagyhírű rendező évfolyamtársa volt. Párizsban három ízben is kitüntették Franciaországban megjelent legjobb színházi tárgyú kötet írójaként. 1994 és 2001 között háromszor választották meg a Színházkritikusok Nemzetközi Szövetségének elnökévé. Tanított a párizsi Sorbonne egyetemen és a belgiumi Louvain egyetemen is. Számos rangos díjjal ismerték el munkásságát, többek közt megkapta a francia köztársaság nemzeti érdemrendjét, ezen kívül számos európai egyetem tüntette ki Doctor Honoris Causa címmel.
A Koinónia kiadónál 2013-ban megjelent, Szeretni és nem szeretni a színházat című kötetében így fogalmazott: „Akik kerülik a színházat, menekülnek előle, azok azzal indokolják a tartózkodásukat, hogy titkon félnek a színpadtól. Ez a félelem az ellentábor szerint nemcsak a régi halálösztönt ébreszti fel, hanem a gyanút is e „sérülékeny”, kiszámíthatatlan változásoknak kitett művészet természetét illetően.
Szerintük az alkotásnak, mivel „időtálló”, olyan művészethez kell tartoznia, amely képes mindig ugyanazt az élményt, ugyanazt a látványt nyújtani. E régies művészetfelfogás miatt a színjátszást sokszor a peremre szorították, majdhogynem kiközösítették.”
Kezdődik csütörtökön a 8. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál Kolozsváron. A november 27-ig tartó szemlén kilenc ország 14 társulata képviselteti magát különböző stílusú, műfajú produkciókkal.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!