Csíkszeredában folytatja az Ismeretlen barátok társasága avagy Piknik egy japán szőnyegen című előadást és a hozzá kapcsolódó iskolaprojektet a sepsiszentgyörgyi Osonó Színházműhely – közölte csütörtökön a független társulat.
2015. november 13., 16:522015. november 13., 16:52
Az Osonó júniusban mutatta be az előadást, amely román és magyar fiatalok személyes történeteit dolgozza fel.
A csíkszeredai folytatásról azt követően döntött az önfenntartó társulat, hogy Sepsiszentgyörgy önkormányzatának ifjúsági bizottsága nem támogatta a projektet, ezért a következő előadást vasárnap a csíkszeredai Octavian Goga Nemzeti Kollégiumban tartják. Ezt követően háromhetes tájolásra indul a társulat az előadással, amely Erdély mellett Kárpátalján és Magyarországon is látható lesz. A Fazakas Misi társulatvezető által rendezett előadás 9 városban összesen 22 alkalommal lesz látható, egyebek mellett a budapesti Katona József Színházban is.
A nyári bemutatót követően 16 alkalommal láthatta már a közönség a produkciót, amely a rendező szerint igazolta, hogy a kétnyelvű, többféle színházi formát felhasználó produkció egy szükséges párbeszéd beindítására alkalmas, ahol a román és magyar nézők bátorságot kaphatnak, hogy beszéljenek mindarról, amiről eddig hallgattak.
A rendező szerint a magyar osonós és a csíkszeredai román fiatalok vallomásai megbolygatják a nézőket arra ösztönözve őket, hogy vegyenek részt a játékban saját történéseikkel és rádöbbenéseikkel. „A produkció azt a törekvést erősíti, hogy az etnikumok együttélésének problémáit nem megkerülni kell, hanem dokumentálni és megvitatni a színházművészet és színházi kultúra játékos szellemében” – vallja a rendező.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
szóljon hozzá!