A Balázs Attila (középen) által vezetett temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház megosztott különdíjban részesült az UNITER-gálán
Fotó: UNITER/Facebook
Életműdíjat kapott Bocsárdi László rendező, Tompa Gábor pedig a kolozsvári Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál szervezéséért vehetett át elismerést a hétfő esti UNITER-gálán, amelyet Temesváron tartottak. Díjazták a Balázs Attila vezette temesvári magyar színházat is.
2023. június 13., 11:052023. június 13., 11:05
A Román Színházi Szövetség (UNITER) Temesváron tartotta ez évi díjátadó gáláját az Európa Kulturális Fővárosa programsorozat keretében. Eddigi munkásságáért Bocsárdi László rendező, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház korábbi igazgatója, jelenlegi aligazgatója vehetett át életműdíjat, valamint Carmencita Brojboiu, a Kolozsvári Állami Magyar Színház díszlettervezője. A gálán a Kolozsvári Állami Magyar Színház által szervezett Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivált Ion Caramitru Kiválóság Díjban részesítették, a kitüntetést Tompa Gábor fesztiváligazgató vette át.
Anna Maria Popa, a sepsiszentgyörgyi román színház igazgatója és Bocsárdi László rendező a hétfő esti UNITER-átadó után Temesváron
Fotó: Vargha Fruzsina/Facebook
Bocsárdi László és Tompa Gábor kitüntetését már korábban bejelentette a Román Színházi Szövetség (UNITER), mindkét alkotóval interjút készített a bejelentést követően a Krónika.
Az UNITER díszlettervezői díját a sepsiszentgyörgyi Andrei Mureșanu Színház kapta, Oana Micu helyett a színház igazgatója, Anna Maria Popa vette át az elismerést. A legjobb rendezés díját Silviu Purcărete kapta a jászvásári Vasile Alecsandri társulattal színpadra állított, Antonin Artaud című produkcióért.
A kritikusokból és színházi alkotókból álló zsűri Imre Évát, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművészét az Ifjú barbárok (ifj. Vidnyánszky Attila rendezése) című előadásban Barbár B. szerepének megformálásáért a legjobb női főszereplő díjára jelölte, a színművésznő azonban nem kapta meg az elismerést. A díjátadó gálát a Román Televízió kulturális csatornáján is közvetítették a temesvári Mihai Eminescu Színház nagyterméből.
A gálán a Kolozsvári Állami Magyar Színház által szervezett Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivált Ion Caramitru Kiválóság Díjban részesítették, a kitüntetést Tompa Gábor fesztiváligazgató vette át
Fotó: Kolozsvári Állami Magyar Színház/Facebook
Botrány robbant ki az UNITER-díjazás, vagyis a Román Színházi Szövetség jelölései miatt, mert a legjobb rendező díjára jelölték Anrij Zsoldak ukrán rendezőt.
Ellentmondásos érzések kavarognak benne az UNITER által neki ítélt életmű-díj kapcsán – mondta el a Krónikának Bocsárdi László rendező.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
szóljon hozzá!