A Balázs Attila (középen) által vezetett temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház megosztott különdíjban részesült az UNITER-gálán
Fotó: UNITER/Facebook
Életműdíjat kapott Bocsárdi László rendező, Tompa Gábor pedig a kolozsvári Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál szervezéséért vehetett át elismerést a hétfő esti UNITER-gálán, amelyet Temesváron tartottak. Díjazták a Balázs Attila vezette temesvári magyar színházat is.
2023. június 13., 11:052023. június 13., 11:05
A Román Színházi Szövetség (UNITER) Temesváron tartotta ez évi díjátadó gáláját az Európa Kulturális Fővárosa programsorozat keretében. Eddigi munkásságáért Bocsárdi László rendező, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház korábbi igazgatója, jelenlegi aligazgatója vehetett át életműdíjat, valamint Carmencita Brojboiu, a Kolozsvári Állami Magyar Színház díszlettervezője. A gálán a Kolozsvári Állami Magyar Színház által szervezett Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivált Ion Caramitru Kiválóság Díjban részesítették, a kitüntetést Tompa Gábor fesztiváligazgató vette át.
Anna Maria Popa, a sepsiszentgyörgyi román színház igazgatója és Bocsárdi László rendező a hétfő esti UNITER-átadó után Temesváron
Fotó: Vargha Fruzsina/Facebook
Bocsárdi László és Tompa Gábor kitüntetését már korábban bejelentette a Román Színházi Szövetség (UNITER), mindkét alkotóval interjút készített a bejelentést követően a Krónika.
Az UNITER díszlettervezői díját a sepsiszentgyörgyi Andrei Mureșanu Színház kapta, Oana Micu helyett a színház igazgatója, Anna Maria Popa vette át az elismerést. A legjobb rendezés díját Silviu Purcărete kapta a jászvásári Vasile Alecsandri társulattal színpadra állított, Antonin Artaud című produkcióért.
A kritikusokból és színházi alkotókból álló zsűri Imre Évát, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművészét az Ifjú barbárok (ifj. Vidnyánszky Attila rendezése) című előadásban Barbár B. szerepének megformálásáért a legjobb női főszereplő díjára jelölte, a színművésznő azonban nem kapta meg az elismerést. A díjátadó gálát a Román Televízió kulturális csatornáján is közvetítették a temesvári Mihai Eminescu Színház nagyterméből.
A gálán a Kolozsvári Állami Magyar Színház által szervezett Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivált Ion Caramitru Kiválóság Díjban részesítették, a kitüntetést Tompa Gábor fesztiváligazgató vette át
Fotó: Kolozsvári Állami Magyar Színház/Facebook
Botrány robbant ki az UNITER-díjazás, vagyis a Román Színházi Szövetség jelölései miatt, mert a legjobb rendező díjára jelölték Anrij Zsoldak ukrán rendezőt.
Ellentmondásos érzések kavarognak benne az UNITER által neki ítélt életmű-díj kapcsán – mondta el a Krónikának Bocsárdi László rendező.
Premier előtti vetítésekkel és közönségtalálkozókkal debütál Erdélyben a Véletlenül írtam egy könyvet – közölte a forgalmazó Filmtett Egyesület.
Rendhagyó irodalomórákat tartottak az elmúlt hónapokban számos erdélyi településen a kolozsvári Helikon folyóirat szerkesztői.
Március 15. alkalmából Kossuth-díjjal tüntették ki Petrás Máriát, a moldvai csángó magyar kultúra kiemelkedő népdalénekesét és keramikusművészét, aki évtizedek óta fáradhatatlanul dolgozik a csángó zenei és tárgyi örökség megőrzéséért.
A magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréseként járó legmagasabb magyar állami kitüntetést vehetett át pénteken délután Nemes Levente, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház nyugdíjas színművésze, egykori igazgatója.
Gy. Szabó Béla 20 metszetből álló Dante-sorozatából nyílik kamarakiállítás március 22-én, szombaton 17 órakor, a nagyváradi Római Katolikus Barokk Püspöki Palota második emeleti folyosóján – tájékoztatott pénteken a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség.
Március 15-től a Magyar Nemzeti Múzeumban látható a Fejedelmek aranya – Uralkodói reprezentáció Erdélyben című tárlat – közölte Hankó Balázs csütörtökön Budapesten.
Erdélyben élő vagy erdélyi származású alkotók is részesültek állami kitüntetésekben és művészeti díjakban a nemzeti ünnep alkalmából.
Nagybányán lép fel március 15-én ingyenes koncerten Sebestyén Márta Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas magyar népdalénekes, előadóművész és Andrejszki Judit, a magyar régizenei élet jelentős alakja, barokk szoprán, csembalista és orgonista.
Az új középkor a témája az idei Transylvanian Design Week (TDW) kiállításnak, mely március 20. és április 20. között tekinthető meg a csíkszeredai Csíki Székely Múzeumban – közölték kedden az MTI-vel a szervezők.
Bezárt öt évre a világ egyik legjelentősebb kortárs képzőművészeti gyűjteményével rendelkező párizsi Pompidou Központ modern művészeti múzeuma.
szóljon hozzá!