A Balázs Attila (középen) által vezetett temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház megosztott különdíjban részesült az UNITER-gálán
Fotó: UNITER/Facebook
Életműdíjat kapott Bocsárdi László rendező, Tompa Gábor pedig a kolozsvári Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál szervezéséért vehetett át elismerést a hétfő esti UNITER-gálán, amelyet Temesváron tartottak. Díjazták a Balázs Attila vezette temesvári magyar színházat is.
2023. június 13., 11:052023. június 13., 11:05
A Román Színházi Szövetség (UNITER) Temesváron tartotta ez évi díjátadó gáláját az Európa Kulturális Fővárosa programsorozat keretében. Eddigi munkásságáért Bocsárdi László rendező, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház korábbi igazgatója, jelenlegi aligazgatója vehetett át életműdíjat, valamint Carmencita Brojboiu, a Kolozsvári Állami Magyar Színház díszlettervezője. A gálán a Kolozsvári Állami Magyar Színház által szervezett Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivált Ion Caramitru Kiválóság Díjban részesítették, a kitüntetést Tompa Gábor fesztiváligazgató vette át.
Anna Maria Popa, a sepsiszentgyörgyi román színház igazgatója és Bocsárdi László rendező a hétfő esti UNITER-átadó után Temesváron
Fotó: Vargha Fruzsina/Facebook
Bocsárdi László és Tompa Gábor kitüntetését már korábban bejelentette a Román Színházi Szövetség (UNITER), mindkét alkotóval interjút készített a bejelentést követően a Krónika.
Az UNITER díszlettervezői díját a sepsiszentgyörgyi Andrei Mureșanu Színház kapta, Oana Micu helyett a színház igazgatója, Anna Maria Popa vette át az elismerést. A legjobb rendezés díját Silviu Purcărete kapta a jászvásári Vasile Alecsandri társulattal színpadra állított, Antonin Artaud című produkcióért.
A kritikusokból és színházi alkotókból álló zsűri Imre Évát, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművészét az Ifjú barbárok (ifj. Vidnyánszky Attila rendezése) című előadásban Barbár B. szerepének megformálásáért a legjobb női főszereplő díjára jelölte, a színművésznő azonban nem kapta meg az elismerést. A díjátadó gálát a Román Televízió kulturális csatornáján is közvetítették a temesvári Mihai Eminescu Színház nagyterméből.
A gálán a Kolozsvári Állami Magyar Színház által szervezett Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivált Ion Caramitru Kiválóság Díjban részesítették, a kitüntetést Tompa Gábor fesztiváligazgató vette át
Fotó: Kolozsvári Állami Magyar Színház/Facebook
Botrány robbant ki az UNITER-díjazás, vagyis a Román Színházi Szövetség jelölései miatt, mert a legjobb rendező díjára jelölték Anrij Zsoldak ukrán rendezőt.
Ellentmondásos érzések kavarognak benne az UNITER által neki ítélt életmű-díj kapcsán – mondta el a Krónikának Bocsárdi László rendező.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!