Andrij Zsoldak ukrán rendező (balról) , akinek UNITER-jelölését petícióban támadták meg több mint 1400-an – színházi alkotók és a közönség soraiból is sokan
Fotó: Bíró István
Botrány robbant ki az UNITER-díjazás, vagyis a Román Színházi Szövetség jelölései miatt, mert a legjobb rendező díjára jelölték Andrij Zsoldak ukrán rendezőt, aki 2017-ben verbálisan és fizikailag is bántalmazta a Kolozsvári Állami Magyar Színház egyik színésznőjét a bemutató előadás szünetében.
2023. március 21., 11:392023. március 21., 11:39
2023. március 21., 14:512023. március 21., 14:51
A napokban több mint 1400 színész, kritikus, rendező, színházi alkalmazott, a kultúra területén tevékenykedő személyiség, valamint a közönség soraiból is sokan írták alá a tiltakozó petíciót, amelynek egyik célja, hogy vonja vissza a szövetség szenátusa Andrij Zsoldak jelölését, akit craiovai rendezése miatt választottak be a rangos elismerésre esélyesek sorába.
Nem vonják vissza Andrij Zsoldak ukrán rendező UNITER-jelölését – közölte Facebook-oldalán kedden délután a Román Színházi Szövetség.
Nem vonják vissza Andrij Zsoldak ukrán rendező UNITER-jelölését – közölte Facebook-oldalán kedden délután a Román Színházi Szövetség.
Az áldozat egyik kollégája értesítette a rendőrséget, amely a Krónikának megerősítette a színháznál történt incidens tényét. A 2017-es botrány folyományaként Zsoldakot oly módon bírságolták meg, hogy honoráriuma 5 százalékát nem kaphatta meg.
Most Silviu Purcărete világszerte elismert rendező bejelentette, visszautasítja saját UNITER-jelölését, miután a petícióban sok fiatal rendező kritikát fogalmazott meg a zsűrivel szemben, mondván, hogy a grémium mellőzi a legjobb előadás és legjobb rendezés díjára jelöltek esetében a fiatal alkotók munkáját – közölte a Hotnews.ro portál.
A petícióban egyrészt szóvá teszik, hogy a fiatal rendezők munkáját nem méltányolja kellőképpen a zsűri, másrészt tiltakoznak az ellen, hogy a bántalmazó Zsoldakot jelölték az elismerésre. Mint fogalmaznak, tűrhetetlennek tartják, hogy olyasvalakit jelöljenek a legjobb rendező díjára, aki számos esetben alkalmazott fizikai és lelki agressziót színészekkel szemben a próbák alatt, ezáltal veszélybe sodorva testi és lelki épségüket.
Imre Éva színésznő az Andrij Zsoldak által 2017-ben rendezett, Rosmersholm című kolozsvári előadásban
Fotó: Facebook/Kolozsvári Állami Magyar Színház
A petícióban – amelyet Carmen Lidia Vidu rendező kezdeményezett és számos erdélyi magyar színházi alkotó, kultúra területén tevékenykedő is aláírt – azt is szóvá teszik: szintén visszás, hogy Alexandru Repan színészt is jelölték életműdíjra, aki együttműködött annak idején a Szekuritátéval. Az UNITER szenátusa ezek után úgy döntött, visszavonja Repan jelölését, és ezt hétfőn közölte.
Silviu Purcărete az UNITER Facebook-oldalára írt bejegyzésében úgy fogalmazott, azt kéri a szenátustól, vonják vissza jelölését, mert – mint fogalmaz – a maga 72 évével átadja a helyet a fiataloknak a jelölések rendjén.
Szintén az UNITER Facebook-oldalán írta meg Tompa Gábor, hogy „tiltakozik az olyan folyamatok ellen, amelyek belekeverik az extrém ideológiákat az esztétikai értékek megítélésébe”. Tompa vehemens hangú bejegyzésében védelmébe veszi Zsoldakot. Mint írta, elfogadhatatlannak tartja, hogy egy „ideológiai aktivista csoport” eltúlzott, hazug, a romániai sajtó által felturbózott narratívára alapoz egy hat évvel ezelőtti esemény kontextusában.
Megemlíti, hogy a Zsoldak által rendezett, Rosmersholm című előadás számos elismerést kapott külföldi fesztiválokon, többek közt Pécsett, meghívták Szentpétervárra, Oslóba és Tokióba is színházi szemlékre. Mint írja, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatójaként és az Európai Színházi Unió elnökeként tiltakozik a hasonló folyamatok ellen, ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy egy kivételes ukrán rendező folyamatos üldözése ideológiai nyomás alapján rendkívül negatív üzenetet hordoz, és a jelenlegi tragikus politikai események fényében áldatlan következményei lehetnek.
Tompa Gábor éles hangú írásban bírálja a Transtelex portált
Tompa Gábor éles hangú bírálattal illette kedden a színház Facebook-oldalán megjelent írásában a Transtelex portált, amely kifogásolta, hogy a Kolozsvári Magyar Színház meghívására, a Beszélgetések című sorozat keretében vendégül látjuk Dr. Drábik János jogászt, történészt és közírót, a Szabad Európa Rádió nyugalmazott programvezetőjét és Dr. Patrubány Miklóst, a Magyarok Világszövetsége elnökét. Mint Tompa írja, „Víg Emese, az oldal főszerkesztője (…) nem átallja ismételten az »összeesküvés-elmélet bajnokának«, »konteódoktornak« nevezni Dr. Drábikot, anélkül, hogy erre bármilyen tényszerű bizonyítékot szolgáltatna. Egyfajta propaganda/ellenpropaganda íze is van az írásnak, ami már azt is tudni véli, miről lesz majd szó az áprilisi beszélgetésen, s előrebocsátja a beszélgetés teljes tartalmát (!). (…) Nos, kérdezem én ezek után: hogyan viszonyul a Transtelex és főszerkesztője a vélemény- és kifejezési szabadsághoz? Van egy tiltó listája, hogy kivel lehet szóba állni és kivel nem? Hogy kiket nem szabad meghívni a Kolozsvári Magyar Színházba? Hogy milyen témáról illik beszélgetni és mi lehet a megengedett vélemény? Talán bűn szembesíteni különböző, egymástól esetleg homlokegyenest eltérő véleményeket a történelem régebbi vagy újabbkori eseményeiről, vagy bármilyen közéleti témáról egy nyílt beszélgetésen? Hiszen senkinek sincs megtiltva, hogy részt vegyen s adott esetben tényekkel, dokumentumokkal cáfolja az ott elhangzottakat vagy ellentétes véleményt fogalmazzon meg. A teljes írás a Kolozsvári Állami Magyar Színház Facebook-oldalán olvasható.
Tompa Gábort a Francia Művészeti és Irodalmi Érdemrend lovagi fokozatával tüntetik ki
Franciaország kulturális minisztere, Rima Abdul-Malak Tompa Gábor rendezőnek, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatójának, az Európai Színházi Unió elnökének a francia Művészeti és Irodalmi Érdemrend lovagi fokozatát (Chevalier de l'Ordre des Arts et des Lettres) adományozta – olvasható a kincses városbeli társulat közleményében. Franciaország egyik legfontosabb állami kitüntetését március 28-án Őexcellenciája, Laurence Auer nagykövet adja át a Francia Köztársaság bukaresti nagykövetségén. Rima Abdul-Malak miniszter a cím odaítélése kapcsán így fogalmazott: „Gratulálok Önnek ehhez a kitüntetéshez, amely elismeri a francia nyelvű kultúra terjesztése iránti elkötelezettségét szakmai tevékenysége során. A kultúrához való hozzáférés érdekében rendezőként és igazgatóként végzett kitartó munkájával olyan színházi nyelvet támogatott, amely figyelemmel kíséri az aktuális francia, európai és nemzetközi trendeket. A Kolozsvári Állami Magyar Színház az Ön irányítása alatt nagy hírnévre tett szert, és az Ön által kezdeményezett Interferenciák Színházi Fesztivállal elkötelezettségét bizonyította a francia-román és európai színházi együttműködés mellett.”
A Művészeti és Irodalmi Érdemrendend lovagi fokozatát olyan személyiségek számára adományozzák, akik a kultúra területén kiemelkedő művészi alkotásokat hoztak létre vagy a művészethez és az irodalomhoz való fontos hozzájárulásukkal tűntek ki. A Franciaországban 1957-ben alapított és 1965-ben Charles de Gaulle által a Nemzeti Érdemrend részeként elismert Művészeti és Irodalmi Érdemrend a legjelentősebb francia kulturális személyiségeket jutalmazza, de más nemzetiségű állampolgároknak is adományozható a francia és az egyetemes kulturális örökség gazdagításához való kiemelkedő hozzájárulásukért. A romániai kulturális élet személyiségei közül a francia Művészeti és Irodalmi Érdemrend lovagi fokozatát többek között Silviu Purcărete, Ion Caramitru, George Banu, Maia Morgenstern, Constantin Chiriac, Ilinca Tomoroveanu, Cristian Mungiu, Ioana Celibidache, Gabriela Adameşteanu, Mircea Cărtărescu, Andrei Pippidi, Neagu Djuvara, Gabriel Liiceanu, Ion Marin is megkapta korábban.
Honoráriuma levonásával „büntette" Andriy Zholdak rendezőt a Kolozsvári Magyar Színház az egyik színésznő elleni agresszióért. Tompa Gábor igazgató szerint az ukrán színházi szakember megbánta a történteket.
Értesüléseink szerint fizikailag is bántalmazta a Kolozsvári Állami Magyar Színház egyik színésznőjét Andrij Zsoldak rendező, aki a Rosmersholm című darabot állította színpadra a kincses városban. Az agresszió a pénteki bemutató szünetében történt.
Egy jelenleg a Kongói Demokratikus Köztársaságban zsoldosként tevékenykedő, korábban a francia idegenlégióban is megfordult jelölt is elindul a parlamenti választáson Szeben megyében.
Több mint 90 százalékban elkészült az első kolozsvári úgynevezett P+R parkoló, mely naponta 800 gépkocsit vonhat ki a belvárosi forgalomból.
Hétvégén kezdődik az őszi szünidő, minden diák és óvodás vakációzik egy bő hétig.
A Calea Neamului (Nemzet útja) és a Frăţia Ortodoxă (Ortodox testvériség) egyesületek szombaton megemlékezést tartanak az úzvölgyi katonatemetőben a román hadsereg napja alkalmából.
Elfogadta a helyiérdekű vasút (HÉV) megvalósíthatósági tanulmányát keddi ülésén a kolozsvári képviselő-testület. A városi tanácsosok hidrogéngyártó és -töltő állomás létrehozásáról is döntöttek.
Bár a parkolóhelyek száma tekintetében Kolozsvár nincs az éllovasok között, bevétel szempontjából „dobogós” a kincses város Romániában. A tavalyi adatokat országos szinten összesítő elemzés parkolóhelyes toplistáiban számos erdélyi város helyet kap.
Nem kezdhették meg az Európa legnagyobb napelemparkjaként beharangozott fotovoltaikus park építését az Arad megyei Ottlaka és Nagypél területén, mert a szatmárnémeti Erdélyi Kárpát-Egyesület (EKE) a bíróságon támadta meg a környezetvédelmi engedélyt.
Belső vizsgálatot rendeltek el a kolozsvári gyerekgyógyászaton, és a szülők feljelentést tettek, miután életét vesztette egy négy hónapos tasnádi kisfiú, akit súlyos szívbetegsége miatt sürgősen meg kellett volna műteni.
Bennégett egy nő kedden mérai otthonában, amelyben tűz pusztított; egy 18 éves lány pedig égési sérüléseket szenvedett az arcán.
Az aradi börtön egyik elítéltjét hétfő délután megölte a cellatársa.
szóljon hozzá!