Fotó: Krónika
Pontosan ez a helyzet a Bangkok Dangerous című thaiföldi akciófilmmel is, amely 1999-ben került a mozikba az Oxide Pan Chun–Danny Pang testvérpár rendezésében, és amely egy süketnéma bérgyilkos történetét meséli el.
Ez az alapsztori már önmagában elég lenne ahhoz, hogy legalábbis felkapjuk a fejünket a hollywoodi remake hírének hallatán, de hát valakik valamiért úgy gondolták, hogy ha már a főszerepre Nicolas Cage-et szerződtették le, akkor mennyire ciki lenne, ha csak tátogna meg mutogatna 99 percen keresztül, és nem hallanánk mélabúsan tremolózó orgánumát. Így aztán az érdekes karakterből fapofájú, melankolikus profi lesz, aki hidegvérrel hajtja végre megbízásait a világ bármely pontján, de semmitől sem különlegesebb, mint az eddig ismert bérgyilkosos filmek főhősei.
Hacsak attól nem, hogy ennyire tökkelütött bérgyilkost még nem hordott a hátán a Föld. A prágai nyitójelenetben még segédjét hidegvérrel kivégző főhős, Joe bangkoki megbízatása közben olyannyira kilép a profi szerepköréből, hogy nem csupán megkedveli utcai zsebtolvajlás közben beszerzett segítőjét, de még tanítványává is fogadja. Ráadásul beleszeret egy patikuslányba is, aki – hogy azért az eredeti sztoriból is átmentsenek valamit – süketnéma. Arról nem is beszélve, hogy a történet végére olyannyira érzékenynyé válik a thai lelkület iránt, hogy nem hajlandó elvégezni megbízatását, egy rendkívül népszerű politikus meggyilkolását, ehelyett – ha már ő a hollywoodi főszereplő – szembeszáll a rosszfiúkkal.
A történetet ráadásul mindvégig belengi az a görcsös igyekezet, hogy elhitessék: ezt tényleg nagyon komolyan kell venni. Ezért aztán elöl is jár a „jó” példával: túlságosan is komolyan veszi önmagát, egy pillanatra sem kacsint ki a nézőre, minden jelenetbe iszonyatos mennyiségű feszültséget szeretne belezsúfolni – ettől pedig az egész nevetségessé válik. Mindebben a prímet ráadásul maga Cage viszi, aki maszkszerű arccal, gépiesen darálja le a szerepét – csupán akkor mosolyodik el, amikor az amúgy igencsak kínos szerelmi szál kerül sorra, és barátnője társaságában van.
A filmmel kapcsolatosan igen kevés pozitívum említhető – az egyik mindenképpen az, hogy a megszokott hollywoodi beállításokhoz és megvilágításokhoz képest itt azért van némi változatosság, a képi világot mindvégig hideg, fémes színek jellemzik. Emellett egy-két ötletesebb jelenet is befért még a műbe – ilyen az, amiben a süketnéma lány csak abból veszi észre, hogy Joe a háta mögött éppen kivégezte az esti folyóparti séta közben rájuk támadó rablókat, hogy a hátára fröccsen a vér – , ám ez még nem változtat a tényen, hogy a Bangkok Dangerous elsősorban a jó filmeket kedvelő nézők idegrendszerére jelent veszélyt.
Bangkok Dangerous (Amerikai thriller, 2008, 99 perc). Rendezte: Oxide Pan Chun, Danny Pang. Szereplők: Nicolas Cage, Shahkrit Yamnarm, Charlie Yeung, Panward Hemmanee. Írta: Jason Rochman, Oxide Pan Chun. Kép: Decha Srimantra. Zene: Beian Tyler. Értékelés az 1–5-ös skálán: 2
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.