Fotó: Krónika
Pontosan ez a helyzet a Bangkok Dangerous című thaiföldi akciófilmmel is, amely 1999-ben került a mozikba az Oxide Pan Chun–Danny Pang testvérpár rendezésében, és amely egy süketnéma bérgyilkos történetét meséli el.
Ez az alapsztori már önmagában elég lenne ahhoz, hogy legalábbis felkapjuk a fejünket a hollywoodi remake hírének hallatán, de hát valakik valamiért úgy gondolták, hogy ha már a főszerepre Nicolas Cage-et szerződtették le, akkor mennyire ciki lenne, ha csak tátogna meg mutogatna 99 percen keresztül, és nem hallanánk mélabúsan tremolózó orgánumát. Így aztán az érdekes karakterből fapofájú, melankolikus profi lesz, aki hidegvérrel hajtja végre megbízásait a világ bármely pontján, de semmitől sem különlegesebb, mint az eddig ismert bérgyilkosos filmek főhősei.
Hacsak attól nem, hogy ennyire tökkelütött bérgyilkost még nem hordott a hátán a Föld. A prágai nyitójelenetben még segédjét hidegvérrel kivégző főhős, Joe bangkoki megbízatása közben olyannyira kilép a profi szerepköréből, hogy nem csupán megkedveli utcai zsebtolvajlás közben beszerzett segítőjét, de még tanítványává is fogadja. Ráadásul beleszeret egy patikuslányba is, aki – hogy azért az eredeti sztoriból is átmentsenek valamit – süketnéma. Arról nem is beszélve, hogy a történet végére olyannyira érzékenynyé válik a thai lelkület iránt, hogy nem hajlandó elvégezni megbízatását, egy rendkívül népszerű politikus meggyilkolását, ehelyett – ha már ő a hollywoodi főszereplő – szembeszáll a rosszfiúkkal.
A történetet ráadásul mindvégig belengi az a görcsös igyekezet, hogy elhitessék: ezt tényleg nagyon komolyan kell venni. Ezért aztán elöl is jár a „jó” példával: túlságosan is komolyan veszi önmagát, egy pillanatra sem kacsint ki a nézőre, minden jelenetbe iszonyatos mennyiségű feszültséget szeretne belezsúfolni – ettől pedig az egész nevetségessé válik. Mindebben a prímet ráadásul maga Cage viszi, aki maszkszerű arccal, gépiesen darálja le a szerepét – csupán akkor mosolyodik el, amikor az amúgy igencsak kínos szerelmi szál kerül sorra, és barátnője társaságában van.
A filmmel kapcsolatosan igen kevés pozitívum említhető – az egyik mindenképpen az, hogy a megszokott hollywoodi beállításokhoz és megvilágításokhoz képest itt azért van némi változatosság, a képi világot mindvégig hideg, fémes színek jellemzik. Emellett egy-két ötletesebb jelenet is befért még a műbe – ilyen az, amiben a süketnéma lány csak abból veszi észre, hogy Joe a háta mögött éppen kivégezte az esti folyóparti séta közben rájuk támadó rablókat, hogy a hátára fröccsen a vér – , ám ez még nem változtat a tényen, hogy a Bangkok Dangerous elsősorban a jó filmeket kedvelő nézők idegrendszerére jelent veszélyt.
Bangkok Dangerous (Amerikai thriller, 2008, 99 perc). Rendezte: Oxide Pan Chun, Danny Pang. Szereplők: Nicolas Cage, Shahkrit Yamnarm, Charlie Yeung, Panward Hemmanee. Írta: Jason Rochman, Oxide Pan Chun. Kép: Decha Srimantra. Zene: Beian Tyler. Értékelés az 1–5-ös skálán: 2
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.