Karol Palka Bucolic című első alkotását is beválogatták, a film egy elszigetelt lengyelországi falu életébe enged betekintést
Fotó: TIFF
Első ízben versenyeztet dokumentumfilmeket a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF), a szemle 21. kiadását június 17. és 26. között tartják. A korábban már megszokott, What’s Up, Doc? elnevezésű szekció most versennyé alakul, a világ minden tájáról jelentkezhettek első vagy második dokumentumfilmjüket jegyző rendezők – közölték a TIFF szervezői.
2022. május 25., 20:202022. május 25., 20:20
2022. május 25., 20:232022. május 25., 20:23
Az új szekció nyertese 2000 eurós jutalomban részesül. Mihai Chirilov, a fesztivál művészeti igazgatója elmondta, bár a nem hagyták figyelmen kívül a hagyományos dokumentumfilm-műfajt, olyan alkotásokat válogattak be a szemlére, amelyek magukban hordozzák a műfaj sokrétű lehetőségeit és korlátait, ugyanakkor feszegetik saját határaikat.
– fogalmazott Chirilov.
Szerepel a kínálatban Sebastian Mihăilescu debütfilmje, a Pentru mine tu ești Ceaușescu (Számomra te vagy Ceaușescu), amelyet díjaztak már a Doclisboa és Ji.hlav fesztiválon. Francesco Montagner Brotherhood (Testvérek) című alkotása is versenyez, amely a Locarnói Nemzetközi Filmfesztiválon Arany Leopárd díjjal jutalmaztak 2021-ben.
Karol Palka Bucolic című első alkotását is beválogatták, a film egy elszigetelt lengyelországi falu életébe enged betekintést, ahol Denusia és lánya a természet törvényeivel összhangban él. Szintén a falusi világot elemzi Morgane Dziurla-Petit Excess Will Save Us (Ami sok, nem árt) című mozija.
Matteo Tortone olasz rendező debütfilmje is versenyez, a Mother Lode című alkotás egy fiatalemberről szól, aki a perui Andokban található aranybányákban kalandozik. A filmet 5000 méter fölötti magasságban forgatták.
Szintén versenyez a Svetlana Rodina és Laurent Stoop rendezte, Ostrov-Lost Island című mozi. A Szovjetúnió széthullásakor az Osztrov szigetén élők, akik hagyományosan halászattal foglalkoztak, elszigeteltté és elhagyatottá váltak. Jelenleg orvhalászatból élnek, naponta kockáztatva szabadságukat a túlélésért.
Az argentin Lucas Larriera Channel 54 című filmjével versenyez a TIFF-en, a mozi bizarr alakokat sorakoztat fel és a Holdra szállásról született összeesküvés-elméleteket járja közül. Egy brüsszeli gyilkosság történetéről szól a Jean Libon és Yves Hinant rendezte, For a Fistfull of Fries (Egy maréknyi sült krumpliért) című mozi, amelyet szintén beválogattak a versenyprogramba. A szemléről további részletek a TIFF oldalán találhatóak.
Háborúellenes kiáltványnak szánják a szervezők a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) idei kiadását, mely rombolás helyett alkotásra szólít és a 60-as évek háborúellenes jelszavát parafrazálva üzen: Make Films, Not War!
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!