A Bábel a legjobb filmnek, Martin Scorsese a legjobb rendezőnek járó díjat söpörte be az idei Aranyglóbusz-gálán.
Hatvannegyedik alkalommal adták át hétfőn este – kelet-európai idő szerint kedden hajnalban – Los Angelesben, a Beverly Hilton Szállóban az Oscar-szobrocska és a tévés Emmy-díj után a harmadik legrangosabb filmes kitüntetésnek tekintett Aranyglóbusz, avagy Golden Globe díjakat.
A több mint háromórás gála, amelyen az Egyesült Államokban élő külföldi újságírók szavazatai alapján dőlt el, kik nyújtották a legjobb színészi alakítást 2006-ban, illetve melyek voltak a tavalyi év legjobb filmjei, az Oscar-díj átadásához hasonló külsőségek között zajlott. Így a rendezvényen olyan neves színészek és rendezők is megjelentek, mint Tim Allen, Drew Barrymore, George Clooney, Jeremy Irons, Tom Hanks vagy Steven Spielberg.
A legjobb filmnek járó díjat Alejandro González Inárritu Bábel című filmje kapta, a meglepetést azonban a szakértők között nem ez okozta, hanem az, hogy a film a hét jelölésből csupán ebben az egy kategóriában – még ha a legtekintélyesebben is – győzött. Hasonlóan vélekedtek a legjobb rendezői díj kapcsán is Martin Scorséséről, a neves direktor filmjét, A téglát – amely a Szigorúan piszkos ügyek című Hong Kong-i krimi remake-je – ugyanis hat kategóriában jelölték, ám csupán ezt az egy szobrocskát söpörhette be. A mostani sikerek ugyanakkor arra engednek következtetni, hogy mindkét alkotás eséllyel indul a február 25-i Oscar-díjátadón is.
A sajtósok szavazatai alapján Forest Whitakert találták a legjobb színésznek, A Skócia utolsó királya című filmben nyújtott alakításáért, amely címével ellentétben nem a Felföldön, hanem Ugandában játszódik, Whitaker pedig az ország egykori diktátora, Idi Amin bőrébe bújva nyerte el a díjat. A legjobb színésznő kategóriában győztes Helen Mirren kétszeresen is boldog lehet, ráadásul a díjakat két, igencsak hasonló alakításért kapta. A II. Erzsébet angol uralkodó életét bemutató A királynő című mozifilmben nyújtott teljesítmény mellett ugyanis az I. Erzsébetről szóló televíziós minisorozat, az Elizabeth I. címszerepéért is megkapta az Arany Glóbuszt.
A legjobb komikus színésznek járó Glóbusz ezúttal a sok vihart kavart, részben Romániában forgatott, és itt is botrányt keltő Borat főszereplője, Sacha Baron Cohen birtokába került. A vértahó kazah újságírót alakító angol humorista – aki a filmmel kapcsolatos interjúin is rendszerint Boratként jelent meg – , ezúttal saját magaként mondott köszönetet az elismerésért. Cohen elmondta, az áldokumentumfilmben tett utazása során alkalma volt „Amerika rondábbik oldalával” is megismerkedni, majd így zárta beszédét: „Köszönöm mindazoknak, akik eddig még nem pereltek be”.
A díjazottak között megtalálható Eddie Murphy is, aki ezúttal nem Beverly Hills-i zsarut, hanem egy soulénekest játszott a maga kategóriájában egyébként díjnyertes Dreamgirls (Álomlányok) című musicalben, alakítása pedig a zsűri szerint kiérdemelte a legjobb férfi mellékszereplőnek járó díjat.
A gála egyik érdekessége, hogy a legjobb külföldi filmnek járó díjat Clint Eastwood Letters From Iwo Jima (Levelek Ivo Dzsimáról) című filmje nyerte el. Az alkotás ugyanis japán nyelven, japán szereplőkkel mutatja be a második világháború egyik legvéresebb ütközetét, így az idegen nyelvű filmek kategóriájában indult. A veterán színész-rendező nem is hagyta ki a magas labdát. „Most, hogy külföldi rendező lettem, egy idegen nyelvet is meg kéne tanulnom” – kommentálta a döntést az egykori spagettiwestern-hős.
Az Aranyglóbusz díj
Az Oscar „előszobájának” – az eddigi tapasztalatok alapján az Aranyglóbuszon sikeres filmek az Oscar-gálán is nagy eséllyel indulnak – tekintett Aranyglóbuszt 1944-ben alapította a Hollywood Foreign Press Association (HFPA), a Hollywoodban dolgozó külföldi újságírók szervezete. A díj egyike azon elismeréseknek, amelyeket mind mozi-, mind televíziós kategóriában kiosztanak. A díjról mintegy kilencven, Hollyoodban élő külföldi újságíró dönt, a testületnek Návai Anikó személyében magyar tagja is van. A tagsághoz nem kell elismert újságírónak lenni, csupán azt kell bizonyítani, hogy a pályázó az adott évben négy cikket írt. A testületet ezért gyakran éri az a vád, hogy döntéseiket nem a filmek minősége, hanem a producerektől kapott juttatások befolyásolják, ezért 1996-ban szakadás következett be: addigi elnöke és néhány tagja kilépett, és megalakította az International Press Academy-t. A HFPA vezetése ezért jelenleg is a korrupciós gyanúk eloszlatásán és a testületbe vetett bizalom megerősítésén dolgozik.