Képünk illusztráció
Fotó: Thomas Campean
Harmadik és főleg negyedik osztályban a gyerekek szeretik a mai történeteket, amelyek izgalmasak, kevés bennük a leírás, pörgős a cselekményük – véli Makkai Kinga. A marosvásárhelyi gyermekirodalmár megkeresésünkre elemistáknak, általános és középiskolás diákoknak ajánlott könyveket.
2020. április 21., 15:162020. április 21., 15:16
2020. április 21., 15:212020. április 21., 15:21
A legkisebbek gyakorlásképp, a nagyobb gyerekek akár kikapcsolódási céllal vehetnek ebben az időszakban minél több alkalommal könyvet kezükbe. A koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása érdekében már több mint egy hónapja szünetel a tanítás a romániai iskolákban, így az online oktatásban részt vevő diákoknak most lényegesen több szabadidejük van. Makkai Kinga marosvásárhelyi gyermekirodalmár érdeklődésünkre első osztálytól tizenkettedikig ajánl olvasmányokat. Mint mondta, első osztályban bármilyen nagy betűs szöveggel lehet gyakorolni, hiszen ott még az olvasás készségszintű elsajátítása folyik.
Rámutatott, Balázs Ágnes Mesélő ABC (Móra Könyvkiadó) című olvasmánya szintén érdekes, mert bizonyos betűk ki vannak emelve.
Makkai Kinga marosvásárhelyi gyermekirodalmár
Fotó: Facebook/Makkai Kinga
A gyermekirodalmár szerint a kisdiákok számára nagyon fontos, hogy mindennap olvassanak valamennyit, ugyanis megszűnt a rendszeres anyanyelvi nevelési óra. A második osztályban a gyengébben olvasóknak meséket ajánl. Azoknak, akik már ügyesebben haladnak – és a második osztály végére kinőnek a „mesék korszakából” – , kisebb olvasmányokat javasol, például Kertész Erzsi Göröngyös úti iskola című sorozatát. Ezek a könyvek fejezetekre vannak tagolva, de a fejezetek rövidek, és ugyanazok a szereplők fordulnak elő. Ha a gyerek mindennap elolvas egy kis fejezetet, akkor az egy kerek egész, és másnap folytatja. Tehát
– vélte Makkai Kinga, aki ennek a korosztálynak ajánlja Timo Parvela Miú és Vau című sorozatát.
Kifejtette, a gyerekek második, harmadik osztályban még olvasnak ilyen meséket, és ezek rendkívül humoros történetek. „A harmadik, negyedik osztály műfaja a meseregény, amely egy hibrid műfaj, és rendkívül alkalmas az olvasóvá nevelésre ebben az időszakban. Mese a valóság határán, regény, de meseszerű dolgok vannak benne. Ennek a korosztálynak Kertész Erzsi és Berg Judit könyveit szoktam ajánlani” – mondta az irodalmár.
Hozzátette, nemrég jelent meg Kertész Erzsi A sárkány nyomában című műve vagy Berg Judit és Kertész Erzsi detektívregénye, A négy madár titka. Harmadik és főleg negyedik osztályban a gyerekek szeretik az ilyen jellegű mai történeteket, amelyek izgalmasak, kevés bennük a leírás, pörgős a cselekményük.
Fotó: moly.hu
Az irodalmár által ajánlott könyvekben a főhősök egyidősek az olvasókkal, 9-10 évesek.
– részletezte Makkai Kinga, aki többek között a szerző Az ellenállók vezére, Zuhanórepülés, El fogsz tűnni, Az osztály vesztese című köteteit ajánlja.
A középiskolásoknak Kalapos Éva Massza című könyvét, valamint Szabó Benjámin Tibor Epic című kötetét javasolja – főként a 9. osztályosoknak, mert a szereplők épp 14-15 évesek. A Massza online és offline megfélemlítésről (bullying) szól, főszereplője 14 éves múlt, és kitűnik másságával. A 9-10 osztályosok figyelmét Pacskovszky Zsolt Titkos mozija ragadhatja meg, mert a virtuális plátói szerelem és fantasztikum világába vezeti az olvasókat. Makkai Kinga a 11. és 12. osztályosoknak szépirodalmat, kortárs szerzők műveit ajánlja, mert szerinte ez a korosztály már „megbirkózik a felnőtt tartalmakkal”. Példaként említette Grecsó Krisztián könyveit, Vida Gábor Ahogy az ő lelke, valamint Egy dadogás története című köteteit, illetve Sándor Iván A hetedik nap című művét.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!