Az egyik legfontosabb kortárs olasz filmrendezőnek tartott Daniele Luchettit ünnepli a kolozsvári TIFF-en
Fotó: TIFF
Az egyik legfontosabb kortárs olasz filmrendezőnek tartott Daniele Luchetti lesz a június 14. és 24. között zajló kolozsvári filmszemle, a 23. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) díszvendége.
2024. június 03., 15:082024. június 03., 15:08
Az olasz alkotót a 3x3 szekcióban ünneplik, és a világ filmművészetéhez való hozzájárulásáért különdíjat kap – közölték hétfőn a szemle szervezői.
A filmrendező jelen lesz a Bizalom (Confidenza, 2024) című filmjének vetítésén június 15-én, szombaton 19 órakor a Diákházban – olvasható a TIFF közleményében.
Mielőtt a Holnap megtörténik (Domani accadrà, Különdíj, Cannes, 1988) című vígjátékkal debütál, Daniele Luchetti több produkcióban is játszott, és Nanni Moretti asszisztense volt, aki később A hírnök (Il portaborse, 1990) című filmben egy korrupt minisztert alakított, aki egy idealista szóvivőt bérel fel. A politikai drámát a cannes-i filmfesztivál hivatalos versenyprogramjában mutatták be, és az olasz politikát destabilizáló hatalmas „Mani Pulite” korrupciós botrány próféciájának tekintették.
Luchetti legutóbbi filmjei közé tartozik a Kapcsolatok (Lacci, 2020, Domenico Starnone azonos című regénye alapján) című, egy válságba került házasságról szóló dráma
Fotó: TIFF
Az iskola (La Scuola, 1995) című filmje egy külvárosi középiskola fiataljairól szól. Amikor a kritikusok úgy vélték, hogy az olasz mozi elvesztette életerejét, Daniele Luchettinek sikerült bizonyítania az ellenkezőjét az Egyetlen fiú a bátyám (Mio fratello è figlio unico, 2007) című filmjével, amely két nagyon különböző testvérről szól, akik ugyanazt a nőt szeretik.
A főszerepben Elio Germano látható, aki a My Brother is an Only Son című filmben is szerepelt, és akinek a Cannes-i, a Berlinale és a David di Donatello-díj színészi trófeái is a mérlegére kerültek.
Daniele Luchetti a Bizalom című filmmel a pszichológiai thriller területére lép.
A filmrendező jelen lesz a Bizalom (Confidenza, 2024) című filmjének kolozsvári vetítésén
Fotó: TIFF
„Nagyon szeretem a feszültségfilmeket, és egy olyan filmet készítettem, amelyben felhasználom azokat a dolgokat, amelyektől meglátásom szerint félnünk kellene.
és ebben az esetben elsősorban abban, hogy az emberek képesek ártani önmaguknak” – mondta a rendező egy interjúban. Luchetti rendezte az Elena Ferrante fenomenális regényei alapján készült My Brilliant Girlfriend (2022) című minisorozat egyik évadát, valamint a Raffa (2023) című minisorozatot, amely az olasz poplegendáról, Raffaella Carráról szól.
Majdnem 200 filmet, korunk nagy etikai kérdéseit feszegető, többek közt a mesterséges intelligenciáról és az eutanáziáról szóló dokumentumfilmeket, Japánról szóló szekciót is kínál a június 14. és 24. közt tartandó TIFF.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
szóljon hozzá!