A 4. Székelyföldi Grafikai Biennálé anyagából nyílik kiállítás pénteken 18 órakor a csíkszeredai Megyeháza Galériában.
2016. december 15., 12:062016. december 15., 12:06
A tárlat az októberben Sepsiszentgyörgyön zajlott nemzetközi grafikai szemle díjazott alkotásait vonultatja fel, mintegy keresztmetszetet nyújtva a kortárs sokszorosító grafika vezető irányzataiból. A közel száz alkotást bemutató tárlatot Siklódi Zsolt képzőművész, a biennálé kurátora nyitja meg. Egy héttagú nemzetközi zsűri több mint 1200 regisztrált pályamunkából választotta ki azt a 250 munkát, amelyet a közönség először Szentgyörgyön láthatott az Erdélyi Művészeti Központ és a Székely Nemzeti Múzeum kiállítótereiben, a biennálé zárórendezvényén.
A Csíkszeredában megtekinthető válogatást Vécsi Nagy Zoltán művészettörténész készítette. A kiállítás a biennálé szellemiségét tükrözve párhuzamot von a székelyföldi grafikai alkotások és a világ különböző pontjairól érkezett munkákból kirajzolódó nemzetközi szcéna között. Az esemény házigazdái Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke, valamint Czimbalmos Attila, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ menedzsere. A negyedik alkalommal megrendezett Székelyföldi Grafikai Biennálé fődíját Kamil Kocurek lengyel grafikus nyerte el a Szoba1 rézkarc, hidegtű, foltmaratás, mezzotinto, vegyes technikát alkalmazó alkotásával. Maros megye Nagy Pál-díját a kanadai Zenon Burdy, Hargita megye Nagy Imre-díját a lengyel Karol Pomykala, Kovászna megye Plugor Sándor-díját pedig a tajvani származású Chang Yuya kapta.
A Székelyföldi Grafikai Biennáléra 41 országból 507 képzőművész nevezett be, összesen 1238 alkotással. A beküldött munkák közül 312 katalógusban is megjelent. Siklódi Zsolt, a szemle kurátora korábban elmondta, idén az alkotókra bízták, hogy a művek kidolgozásában és kivitelezésében hagyományos vagy modern technikát, netán azok ötvözését választják, a beküldött alkotásokat pedig egyetlen kategóriába, a nyomtatott grafika csoportjába sorolták.
„A biennálé kérdésfelvetése nyitott: mi is a grafika? Sokszorosítási eljárás vagy összetett kommunikációs eszköz, sajátos képalkotási módozat vagy csupán illusztráció, dokumentum vagy életérzés-lenyomat? A Székelyföldi Grafikai Biennálé választási lehetőségeket kínált, és vizuális választ várt a felvetett meghatározásokra” – összegzett a kurátor. Tamás Sándor, a Kovászna megyei önkormányzat elnöke szerint a biennálé is példázza a régió vezetőinek a törekvését, hogy szellemi gyarapodást biztosítsanak, és modern, intelligens formát adjanak Székelyföldnek.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
szóljon hozzá!