Csapatban a közös siker öröme is szebb: Hunyadi István nagyváradi színész-rendező a közös munkáról, a kettétört évadról

Hunyadi István színművész:

Hunyadi István színművész: "mindenki külön alkotó és a munka akkor igazi örömjáték, ha mindenki megtalálja a maga feladatát"

A nagyváradi Szigligeti Színházban a társulat számára abszolút elsőbbséget jelent a közös munka sikerének közös öröme. A vírus miatt derékba tört évadról, a kényszerhelyzetben is megtalált alkotói örömről, a régi kerékvágásba lassanként visszazökkenő élet terveiről Hunyadi István színész-rendezővel, a fiatal művészcsapat jeles egyéniségével beszélgettünk.

Molnár Judit

2020. július 05., 08:402020. július 05., 08:40

2020. július 05., 11:502020. július 05., 11:50

– Jelenleg úgy tűnik, kilábalunk a nagy bizonytalanságból, hiszen ha nem is régi formában, de beindulnak a színházi előadások. A több hónapig tartó kényszerhelyzet azonban biztosan megviselte a színháziakat is. Milyen volt a karanténállapot kezdete, mennyire érte a társulatot váratlanul a bezártság?

– Mondhatni az utolsó percben sikerült bemutatnunk Kleist darabját, A Schroffenstein családot, de csak két előadást tudtunk lejátszani, a másodikat március 8-án, de akkor már hallottuk, hogy Bukarestben lemondták a következő hét műsorait. Nekünk még 9-én volt egy Székely Csaba Bányavakság felújító-beugró próbánk, 10-re pedig a Tündér Lalát terveztük, de az már elmaradt. Aztán hivatalosan be is zárták a színházakat is. Március 10-től elkezdtünk online dolgozni, majd április közepétől május közepéig kényszerszabadságon voltunk, de a magyar költészet napján sikerült kellemes meglepetést szereznünk bérleteseinknek: telefonon keresztül egy-egy verssel kedveskedtünk mindenkinek.

– Az online munkával kapcsolatban: sikerült-e gyorsan átállni a közönséggel közösen átélt élményről a virtuális találkozásra?

– Szerteágazó munka volt első perctől, mivel csoportosan is, párban is dolgoztunk, sok videót egyénileg vettünk fel, amióta viszont felcsatlakoztunk arra az online platformra, ahol nagyobb csoportok is részt tudnak venni, olyan felvételt is lehet készíteni, melyen több arc van jelen egyszerre, illetve olyat, melyen keretben kiemelten jelentkezik, aki éppen beszél, akkor már könnyebben ment. De önmagában ez nem volt elég, egész vagy félalakos vágófelvételeket is kellett készíteni, amit aztán összevágtak, továbbá ez az online platform internetfüggő lévén, a végeredmény azon is múlt, hogy kinek milyen technika áll a rendelkezésére. De végül kemény munkával ugyan, nézhető felvételek készültek.

– Mivel kezdték az online műsorokat?

– Nagy Endre érdekfeszítő, rengeteg információt szolgáltató Egy város regénye című művével, melyben feleleveníti a 20. század elejének váradi kulturális, elsősorban újságírói életét, amikor Ady Endre és Krúdy Gyula is szerkesztőségi kollégája volt a szerzőnek, és amikor már körvonalazódott a magyar irodalom megújhodásának az igénye is, elsősorban Ady tevékenysége révén. Novák Eszter rendezőnek, a színház művészeti igazgatójának volt az ötlete, ugyanúgy, mint a Nagy Endre művét követő Örkény-összeállítás is. Utóbbi az író körülbelül tizenkét egyperceséből összeálló műsor, amit azzal kezdtünk, hogy mindenki kiválasztotta a feladatul kapott három-négy írást.

A társulatból csak néhányan vettünk részt ebben a műsorban, a másik része a Gyerekjáték című darabbal foglalkozott, illetve a legújabb – ugyancsak online – bemutatóra, az Ypszilonra készültek.

Idézet
Ütemesen zajlott a munka annak ellenére, hogy személyesen nem is találkoztunk, mindenki elmondta az Örkény-egypercesek címét, de mivel vannak olyan darabok, amelyekhez nem elég egy ember, Novák Eszter online felületen nézte, és ő irányította a játék menetét, amit aztán úgy vágtak össze, mintha egy helyszínen történt volna. A legérdekesebb példa erre a Fábián Enikő által kiválasztott, A törzsvendég című háromszereplős írás, mindhárman saját otthonunkban játszottuk el, épp csak hallottuk egymást Fodor Rékával és Fábián Enikővel.

A szövegeket gyorsan megtanultuk, összepróbáltuk, több felvétel is készült, ami nem online ment, nem itt és most, hanem a hibázás lehetőségét is beleszámolva, majd pedig összevágták. Nagyon érdekes, stimuláló feladat volt, de nagyon időigényes is egyben. Közben pedig kiderült: minden megbeszélés nélkül, a temesváriak is ugyanazt a témát választották, de természetesen semmi rossz érzésünk nem támadt ennek hallatán.

– A lazítás már elkezdődött ugyan, de a régi kerékvágásba való vissza zökkenés távolinak tűnik. Milyen terveik vannak a közeljövőre?

– Június 21-én volt az Ypszilon bemutatója élőben, de online. Tervezzük a Bányavirág 50. előadását, ami számomra azért is külön öröm, mivel az első igazi rendezésem a profi társulattal, hisz addig csak felolvasóesteket, különböző iskolai projekteket rendeztem. Augusztusban lesz négy éve hogy bemutattuk. Nem dicsekedni akarok, de ahogy az 50. előadásszám is mutatja, sokat játszottuk, sok helyen és mindenütt sikerrel.

– Mióta tudja, hogy nemcsak játszani, de rendezni is szeretne?

– Nem volt az tudatosan felépítve, hogy rendezni akarok, mondhatnám, hogy a lehetőség magától adódott: az Oberon Csőszínházban és a Színház az iskolában, iskola a színházban projekt során meg kellett rendezni a betervezett darabot.

Idézet
Egyébként alapjáratban nekem mindig is tetszett, hogy színre vihessem, amit gondolok a darabról, ami az én saját szűrőmön megy át, egyszóval szeretek vele foglalkozni.

A diákokkal az első közös munkánk a Csongor és Tünde volt, nagy-nagy csapatmunka. Én egyébként is a csapatmunka híve vagyok, azért is vágtam bele a Bányavirág, majd a Bányavakság megrendezésébe, és nem utolsósorban azért is, mert Novák Eszter sokat segített a beindításkor.

– Az, hogy csapatjátékosnak tartja magát, azt is jelenti, meghallgatja, elfogadja a darabban játszó színészek ötleteit, vagy az abszolút rendezői színház híve?

– Természetesen az előbbi, vagyis meghallgatom, elfogadom az ötleteket, mivel úgy gondolom, mindenki külön alkotó, és akkor lesz igazi örömjáték, ha mindenki megtalálja a maga feladatát, s a próbafolyamat során is épp az állandó alkotás miatt alakul ki a munka hangulata.
Örülök, hogy nagyon jó hangulatban, nagyon jól tudunk együtt dolgozni a kollégákkal, és merem állítani, hogy a csapatjáték az erősségünk.

– Miért választotta első rendezéséül Székely Csaba darabját, a Bányavirágot?

– Nagyon szeretem a témaválasztását, azt, ahogyan ír, ráadásul gyerekkoromban, a nagyszüleimnél töltött vakációk során találkoztam a szegénység, az alkoholizmus problémáival, amik állandóan jelen vannak a Székely Csaba-darabban. Ezt Féleszű Sánta Feri – Kocsis Gyula kollégám telitalálatnak mondható játékával életre kelti.

– És milyen új nagyszínpadi előadásterveik vannak?

– Két új előadás is lesz: az egyik a Botos Bálint rendező saját műve, egy improvizációs játék, a másik pedig a Hamlet, a Gyulai Várszínházzal koprodukcióban, amit augusztusban Gyulán mutatunk be, majd itthon október 15-én, a színházépület 120. születésnapján.

– Ezek szerint beteljesül minden fiatal színész szerepálma, hogy eljátssza Hamletet?

– Horatio leszek, Hamlet barátja, nem mintha nem érdekelne a címszerep, de úgy érzem, még nem állnék készen a Hamletre. Talán tíz év múlva. Reméljük, jól sikerül ez az előadás, a közönség is örömmel fogadja majd.

Hunyadi István színművész

Hunyadi István Nagyváradon született 1987. szeptember 23-án. 2008 és 2011 közt végezte a Babeș–Bolyai Tudományegyetem, Színház és Televízió Karának színész szakán az alapképzést. 2011 és 2013 közt ugyanott elvégezte a mesterképzést. 2011-től a Szigligeti Társulat tagja. 2014-ben megkapta a Földes Kati-díjat, 2016-ban a Szigligeti Társulat legjobb férfi főszereplőnek járó nívódíját, majd 2018-ban szintén megkapta a társulat legjobb férfi főszereplőjének járó nívódíjat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 22., péntek

Elhunyt Paulovics László szatmárnémeti születésű képzőművész

Életének 88. évében elhunyt Paulovics László szatmárnémeti születésű, évtizedekig Németországban élő, majd Szentendrén megtelepedett festő- és grafikusművész, díszlettervező – közölte pénteken Szatmárnémeti polgármesteri hivatala.

Elhunyt Paulovics László szatmárnémeti születésű képzőművész
2024. november 21., csütörtök

Bukaresti napló: a kommunizmus utolsó évtizedét megörökítő emlékirat bemutatója Kolozsváron

B. Kovács András sepsiszentgyörgyi szerző Bukaresti napló I.-II., 1978-1988 című kötetét mutatják be Kolozsváron.

Bukaresti napló: a kommunizmus utolsó évtizedét megörökítő emlékirat bemutatója Kolozsváron
2024. november 21., csütörtök

Megjelent a Székely Kalendárium, feltárul csodaország kapuja

A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása már kapható lapárusuknál és az ismertebb könyvesboltokban. Székelyföld kincsestárának sorban huszonkettedik kötete szokásához híven színes, változatos tartalmat kínál olvasóinak.

Megjelent a Székely Kalendárium, feltárul csodaország kapuja
2024. november 20., szerda

Túlfűtött és részletekbe menő érzékenység a kolozsvári Puccini-előadásban

A Kolozsvári Magyar Opera Puccini-sorozatának következő darabja a Manon Lescaut című előadás, amit csütörtökön láthat a közönség. Az előadást beharangozó gondolatokat közöljük.

Túlfűtött és részletekbe menő érzékenység a kolozsvári Puccini-előadásban
2024. november 20., szerda

Kiváló helyszíne a többnemzetiségű Szatmár a kisebbségi társulatok fesztiváljának

Multikulturális helyszínen tartják a romániai kisebbségi társulatok találkozóját, a vasárnapig tartó Ifesztet. Szatmárnémeti pezsgő fesztiválhangulattal várja a kétévente megszervezett, ismét a Harag György Társulat tereiben zajló interetnikai szemlét.

Kiváló helyszíne a többnemzetiségű Szatmár a kisebbségi társulatok fesztiváljának
2024. november 20., szerda

Erdélyi turnéra indul koncertszínházi Radnóti-előadásával Vecsei H. Miklós és csapata

Vecsei H. Miklós színművész és QJÚB nevű csapata erdélyi turnéra indul. Az első állomás Kolozsvár.

Erdélyi turnéra indul koncertszínházi Radnóti-előadásával Vecsei H. Miklós és csapata
2024. november 19., kedd

Kitárta kapuit a kincses városban a volt Központi Szálló

Kolozsvár emblematikus épületét, a volt Központi Szállót járhatták be kedden délután az érdeklődők. A magyar néptáncoktatás, a hagyományőrzés egyik erdélyi fellegvárának szánt impozáns, felújított épület történetiségét művészettörténész ismertette.

Kitárta kapuit a kincses városban a volt Központi Szálló
2024. november 16., szombat

Borsodi L. László kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron

Borsodi L. László csíkszeredai költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron – közölték szombaton a rendezvény szervezői.

Borsodi L. László kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron
2024. november 16., szombat

Igenis lehetnek a kortársaink Arany Jánosék: ifj. Vidnyánszky Attila újabb bravúros rendezése

Ifj. Vidnyánszky Attila rendezései elképesztően sodró erejűek, dinamikusak és „fiatalosak”, de mély gondolatiságúak is, így óriási az esélyük, hogy megszólítsák az ifjú generációkat.

Igenis lehetnek a kortársaink Arany Jánosék: ifj. Vidnyánszky Attila újabb bravúros rendezése
2024. november 16., szombat

Rejtőzködő kincseket hozott felszínre a Kölcsey Galéria – Album jelent meg a kiállítássorozat tíz évéről

A minap mutatták be azt az albumot, amely az aradi Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát, a Kölcsey Galéria 2013 és 2023 közötti képzőművészeti kiállításait foglalja össze.

Rejtőzködő kincseket hozott felszínre a Kölcsey Galéria – Album jelent meg a kiállítássorozat tíz évéről