A klasszikus magyar és világirodalom vidék fogalmát is körbejárták az előadók az E-MIL sztánai táborában
Fotó: Mărcuțiu-Rácz Dóra
Irodalmi helyszínen, a Szilágy megyei Sztánán szervezték erdélyi, magyarországi, kárpátaljai szerzők részvételével az Erdélyi Magyar Írók Ligájának (E-MIL) táborát. A szerdán zárult, négynapos rendezvényről Karácsonyi Zsolt, az írószervezet elnöke elmondta, a felolvasások és előadások is arra mutattak rá, hogy „érdemes és jó ilyen táborokat szervezni, mert a teljes kép megmutatásával a pozitívumok irányába tudunk elmozdulni”.
2021. szeptember 01., 19:372021. szeptember 01., 19:37
A Szilágy megyei Sztánán tartotta szerdán zárult idei írótáborát az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL). A rendezvényt immár 19. alkalommal szervezték, a mottó ezúttal Kányádi Sándor versének címe volt: „Vannak vidékek”.
Karácsonyi Zsolt, az E-MIL elnöke a Krónika megkeresésére elmondta, a négynapos írótáborban harminc meghívott szerző vett részt, kárpátaljai, magyarországi és erdélyi írók, költők, akik számos régió sajátosságait járták körül előadásaikban. Az idős, a közép- és a legifjabb írónemzedékek tagjai is képviseltették magukat a sztánai rendezvényen akár táborlakóként, akár előadóként.
„Sztána Móricz Zsigmond és Kós Károly miatt is fontos irodalmi hely, és természetesen pompás táj, ezért is szerveztük itt az idei írótábort. Más kalotaszegi településeken is szerveztünk korábban írótáborokat, reméljük, a jövőben is több kalotaszegi helyszínen szervezhetjük meg az eseményt” – mondta Karácsonyi Zsolt.
A Szilágy megyei településen található a Varjúvár, Kós Károly egykori háza, amelyet az építész, író 1909-ben tervezett. Móricz Zsigmond több ízben is járt a kalotaszegi faluban, a sztánai farsangon való részvétele ihlette Nem élhetek muzsikaszó nélkül című regényét.
Fotó: Mărcuțiu-Rácz Dóra
Kérdésünkre kitért arra is, mik voltak a legfontosabb hozadékai az idei írótábornak. „A Kányádi Sándortól vett idézet, a „Vannak vidékek” volt a tábor címe.
Az írótáborban a felolvasások és előadások is arra mutattak rá, hogy érdemes és jó ilyen táborokat szervezni, mert a teljes kép megmutatásával mégis a pozitívumok irányába tudunk elmozdulni” – fogalmazott Karácsonyi Zsolt. A tábor délutáni és esti beszélgetésein Borcsa Imola, György Alida, Fekete Vince, Hertza Mikola, Karácsonyi Zsolt, Király Zoltán, Marcsák Gergely, Mărcuțiu-Rácz Dóra, Orcsik Roland, Szentmártoni János és Sztercey Szabolcs olvasott fel műveiből.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!