Bertolt Brecht A városok dzsungelében című darabját mutatja be a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Porogi Dorka rendezésében vasárnap 19 órától – közölte honlapján az intézmény.
2017. február 25., 21:452017. február 25., 21:45
A budapesti születésű, Marosvásárhelyen élő Porogi Dorka előző sepsiszentgyörgyi rendezését, a Kaisers TV, Ungarn című Pintér Béla-darabot három éve telt házas közönség előtt játssza a társulat. A rendező választása ezúttal egy összetettebb, költőibb szövegre esett, amely a szokatlan képzettársításokkal és képekkel elsősorban a befogadó érzékeire hat.
Brechtnek, az egyik legnagyobb német drámaírónak A városok dzsungelében című korai drámája (1923-ban jelent meg), rendhagyó, provokatív, rafinált, friss alkotás. A darab két főszereplője George Garga, egy fiatalember (Kónya-Ütő Bence) és Shlink (Pálffy Tibor), egy maláj fakereskedő. Kettejük példátlan, mindent felégető, mániákus harca családi és gazdasági helyzetet, individuumot és kapitalista hatalmat egyaránt fenyeget. „Ha teletömtök egy hajót emberi testekkel, hogy szinte szétreped, olyan magány lesz benne, hogy mind megfagynának” – írja Brecht.
A hátborzongatóan kortárs darab költői, expresszionista eszközökkel teszi mérlegre a nők sorsának, a bevándorlók helyzetének, a generációs konfliktusoknak, a családi problémáknak és egy teljes társadalom széthullásának a kérdéseit. Brecht filozofikus töltetű szövege, a darab bonyolult viszonyrendszerű világa, szereplőinek fejlődése és maga a cselekmény is gondolkodásra késztető. A nagy német drámaíró világképe dialektikus, legfőbb kérdése: mit tehet az ember, hogyan őrizheti meg emberségét egy olyan világban, amelyben az egyén csak mások rovására boldogulhat, ha pedig jó és becsületes akar lenni, akkor elpusztul. Brecht szerint a világot meg kell változtatni, de a világ mégis ugyanolyan marad: hisz az ész erejében, de kételkedik is hatalmában.
A városok dzsungelében című előadás bemutatóját követően, február 28-án, kedden 19 órától a közönség ismét megtekintheti a produkciót a sepsiszentgyörgyi színház nagytermében, valamint március folyamán két alkalommal is: 3-án és 18-án 19 órai kezdettel. Jegyeket a kulturális szervezőirodában, valamint a http://www.biletmaster.ro weboldalon vásárolhatnak az érdeklődők.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
szóljon hozzá!