2011. február 21., 09:442011. február 21., 09:44
Rendkívüli társulati ülésre hívta össze hétfő délutánra a magyar tagozat színészeit Csapó György, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház megbízott igazgatója. Az új direktor tisztázni szeretné a Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról című musical színpadra állítása kapcsán kirobbant konfliktus okait. A múlt hét közepén a Tompa Miklós Társulat művészeti tanácsa egy tíz pontba foglalt panaszlevélben fordult Csapóhoz, sérelmezve, hogy az előadás műsorra tűzését illetően nem konzultált sem az öttagú testülettel, sem Kövesdy István művészeti vezetővel. Az évad közben történő változás és annak módja megbolygatta a magyar tagozat életét. A dolgok addig fajultak, hogy példátlan módon a társulat több tagja is visszaadta a musicalben kapott szerepét. Csütörtökön délelőtt a vezérigazgató kénytelen volt befagyasztani a Déry Tibor kisregénye alapján Pós Sándor által írt, Presser Gábor és Adamis Anna dalaival tűzdelt előadás próbáit.
A múlt hét derekán szokatlan panaszlevél jelent meg az intézmény próbatábláján. A magyar tagozat művészeti tanácsa által kibocsátott állásfoglalás tíz pontban tiltakozik az ellen, ahogyan Csapó az évad kellős közepén a Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról darabot próbálja betuszkolni a 2010/2011-es műsornaptárba. „A produkció az évad közepén, a társulat művészeti vezetésének teljes mellőzésével került műsorra. Sem a művészeti vezetőt, Kövesdy István aligazgatót, sem a művészeti tanácsot nem avatták be, nem kérdezték meg ez ügyben – implicite a társulat véleményét is mellőzve, ezáltal egyoldalú és önkényes döntés következményeként került az évadba” – áll az első pontban.
Több, neve elhallgatását kérő színész megbotránkozva mondta el a Krónikának, hogy a színház 1990-től errefele kinevezett román vezérigazgatói sem avatkoztak a magyar tagozat műsorpolitikájába, ezért képtelenek elfogadni az ősszel érkezett Csapó György diktatórikus magatartását. A levél aláírói – Balázs Éva, László Csaba, Szélyes Ferenc, B. Fülöp Erzsébet színművészek, valamint Csép Zoltán dramaturg – úgy vélik, a produkció soron kívüli műsorra tűzése hazárdjátéknak számít, ami időt, energiát és valószínűleg pénzt is elvon majd az évadtervben beígért, részben bérletes nézőknek előre eladott projektektől. Ugyanakkor attól tartanak, hogy felborítja a játékrendet és a tervezett bemutatók időpontját.
A tiltakozók a színészek számára kiírt válogatással, pontosabban annak végeredményével is elégedetlenek. Mint állítják, a casting káoszt okozott a színészek körében. „Sajnálatunkra csak egyetérteni tudunk azokkal a színészkollégákkal, akiknek volt bátorságuk személyesen is hangot adni elégedetlenségüknek és egyet nem értésüknek, amit szerep-visszaadási szándékuk írásos kérésével is megpecsételtek. Velük együtt méltatlannak tartjuk és elutasítjuk e szereposztás létjogosultságát” – írják.
Értesüléseink szerint eddig két színész írásban, a harmadik pedig szóban jelezte, hogy nem kívánja eljátszani a rá osztott szerepet. Ugyanakkor akadnak olyanok is, akik szerettek volna játszani az első ízben 1973. március 2-án a pesti Vígszínházban bemutatott első magyar musicalben, de ez nem adatott meg nekik. „A társulat elég népes, nem egyformán gyakran foglalkoztatott tagokból tevődik össze. A mindenkori vezetőség felelőssége volna lehetőséget teremteni azok számára is, akik kevesebb szerephez jutnak egy-egy évadban. A darab ilyen törekvéseket nem tükröz.
Csapó György: A Képzelt riportot a közönségnek szánta, nem a színészek gyógyírjaként |
Miközben Csapó György ideiglenesen kinevezett vezérigazgató többször is bírálta a társulat vezetését a foglalkoztatások hiányosságai miatt, és kijelentette azt is, hogy kevesebb külsőssel kell előadásokat létrehozni, ez a vállalkozás gyökeresen ellentmond mindezeknek” – olvasható a levélben. Színházi berkekből kiszivárgott, hogy a csalódottak nem értik, miért egy számukra ismeretlen magyarországi koreográfus rendezi a darabot, és a produkció színpadra állításában miért vesz részt annyi vendégművész, többek között az igazgató felesége.
Az állásfoglalók szerint a jelenség nem csak felháborító, a művészi szempontok mérlegelését is nélkülözi. A művészeti tanács elismeri a rendező szuverén jogát a szereposztás kialakításában, azonban méltányosabbnak tartotta volna, ha az érintett körültekintőbben jár el. „Ellentétben a korábban bevált és normálisnak tekinthető gyakorlattal az előadás létrehozására meghívott »team« bemutatása is elmaradt” – sérelmezik az aláírók. A művészeti tanács tagjai azt is megkérdőjelezik, hogy egyáltalán igény van-e 2011-ben ennek a zenés darabnak a színpadra állítására. „Mivel gyakorlatilag csak készségekkel találkozhattunk, esetleges szereposztással, beleerőszakolt külsősökkel stb., stb., nem látjuk indokoltnak a darab soron kívül és azonnali repertoárba illesztését” – szögezi le Balázs Éva, László Csaba, Szélyes Ferenc, B. Fülöp Erzsébet és Csép Zoltán.
Levelük végén a tiltakozók egy javaslatot is megfogalmaznak, miszerint a színház vezetése vegye fontolóra a felsoroltakat, legyen több belátással és nagyobb empátiával a társulat igényei, összetétele meg sajátosságai iránt. „Javasoljuk, hogy eltérve e „mindenáron” stratégiától, állítsa le a produkciót, és ezt alaposabb előkészítő, felderítő- és tervezőmunka után, esetleg a jövő évadban tűzze műsorra – feltéve, ha sikerül meggyőznie a társulatot is e projekt művészi létjogosultságáról” – zárja állásfoglalását a magyar tagozat művészeti tanácsa.
Belső ügyre hivatkozva a testület tagjai nem kívántak nyilatkozni. Szélyes Ferenc színművész szerint nem lenne szerencsés, ha a botrány továbbgyűrűzne, mert az csak árthat a színház és a társulat tekintélyének. „Félreértés ne essék, mi nem zárkózunk el attól, hogy a következő, 2011/12-es évadban a musical bekerüljön a Tompa Miklós Társulat repertoárjába. Sőt személyes meggyőződésem, hogy az évad egyik sikerdarabja lesz” – jelentette ki lapunknak Szélyes, hangsúlyozván, hogy ő személyesen nem érdekelt a Képzelt riportban.
A próbákat leállító vezérigazgató úgy érzi: a megfogalmazott sérelmek nyolcvan százaléka még csak köszönő viszonyban sincs a valósággal. Ezért még a mai nap folyamán tisztázni szeretné a félreértéseket. Csapó érdekesnek tartja, hogy a próbatáblára is kifüggesztett levelet nem az aláírók, hanem Kövesdy István fogalmazta meg.
A színház aligazgatója és a magyar tagozat vezetője már többször mondott nemet a fiatalságot megszólító zenés produkcióknak. Három évvel ezelőtt Sebestyén Aba, a Nyári Színházban nagy sikert arató Hairjét nem engedte a kőfalak közé, tavaly ősszel pedig a Kossuth-díjas Novák Ferenc „Tata” ajánlatát utasította vissza. „Nem igaz, hogy a produkciót az évad kellős közepén erőltettem volna be. Nem február elsején rángattam elő az ötletet, már október óta fújom ezt. Lényegében amint megkaptam a kinevezésemet, látván az idei repertoárt meg azt, hogy az utóbbi két-három évben mennyire elpártolt a közönség, megmondtam: idekívánkozik egy, az ifjabb rétegeket is megszólító zenés darab, ez pedig a Képzelt riport lesz. Ez nem veszélyezteti a többi produkció színpadra állítását, emiatt egyetlen bemutató sem marad el” – fejtette ki a Krónikának Csapó György.
A Magyarországról hazatelepedett színész-direktor meghökkenésének adott hangot, mondván, hogy egyes kollégái nincsenek tisztában a mára egyre szükségesebbé vált casting, azaz a válogatás fogalmával. „Az, hogy valaki részt vesz egy válogatáson, és ott meg is tetszik a rendezőnek, még nem garancia arra, hogy szerepet is kap a produkcióban. A szereposztást illetően a rendezőnek szuverén joga a saját elképzeléseit érvényesíteni. Ami meg a panaszlevélben említett kevésbé foglalkoztatott színészeket illeti, elnézést kérek, de a Képzelt riportot a közönség számára tűztem műsorra, és nem a színészek számára gyógyírként” – szögezte le.
Csapó szerint a vásárhelyi színháznál komoly gondok vannak az alkotási fegyelemmel és az új befogadásával. Példaként a színészek munkaköri leírását hozta fel, amelyben az olvasható, hogy nem áll jogukban szerepet visszaadni. „Ehhez képest ketten-hárman visszaadták a szerepüket. Én ebből nem csináltam jogi kérdést, nem indítottam fegyelmi eljárást, de úgy érzem, a kollégák etikátlanul jártak el” – vélekedett az igazgató. Csapó a március második felére tervezett bemutató következő évadba való átcsúsztatásával sem ért egyet. Annál is inkább, mivel a darabot a Félsziget Fesztivál szervezői is műsorra tűzték.
Felvetésünkre, hogy a társulat tagjai szerint a ’89-es fordulat óta eddig egyetlen vezérigazgató sem avatkozott a magyar tagozat műsorpolitikájába, Csapó György szerint ez meg is látszik. „Elég nagy baj, hogy nem avatkoztak bele. Talán azért is jutott ide a Tompa Miklós Társulat, ahol ma van” – sommázott a megbízott vezérigazgató.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.