Bodor Ádám
Fotó: Biró István
Saját műveihez, hőseihez fűződő viszonyáról, börtönéveiről, a hatalommal, a humorral kapcsolatos meglátásairól is beszélt Bodor Ádám Kossuth-díjas író, aki a kincses városban péntekig tartó Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál meghívottja volt hétfő délután.
2018. november 26., 17:512018. november 26., 17:51
2018. november 26., 20:252018. november 26., 20:25
„Találkoztak-e már a tunguz náthával, a burkus medvékkel, amikből százat őriznek? Jártak-e Verhovinában, ahonnan rejtélyes módon az összes madár eltűnt? Találkoztak-e mavrodinokkal, akik egybenőttek a természettel, vagy olyanokkal, akik 11 centit nőttek börtönévek alatt? A válasz igen, ha a Sinistra folyó völgyében éltek” – vezette be a kolozsvári születésű Bodor Ádámmal tartott hétfői kolozsvári beszélgetést Tompa Gábor, az Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál igazgatója, felvillantva a Kossuth-díjas író prózájának sajátos világát.
Tompa Gábor úgy fogalmazott, az idén a háború témájára reflektáló Interferenciák nemcsak a színház világára, de a kortárs irodalomra is összpontosít, ezért hívták meg a Magyarországon élő írót. Hozzátette, Bodor Ádám művészete tükröt tart a torz valóság elé, ehhez pedig nagyon nehéz fölérni, mert egyszerre kell benne lenni és eltávolodni tőle. „Személyes zárójel: a kortárs magyar próza véleményem szerint legnagyobb alakja Bodor Ádám” – mondta Tompa Gábor.
Fotó: Biró István
A hegyivadász köpeny és a vízügyi brigadéros egyenruhája című beszélgetésen szó esett többek között az írónak a hatalomhoz, a börtönévekhez, az egyenruhához, a háborúhoz, Erdélyhez fűződő élményeiről. Balázs Imre József felvetette, hogy Bodor Ádám könyvei miként kapcsolódnak a hadsereg, háború motívumához, illetve milyen az író viszonyulása az egyenruha fogalmához.
– fogalmazott az 1936-ban született író, akit 17 éves korában kommunistaellenes röplapok terjesztéséért ítéltek el. Mint mondta, az egyenruha számára az övétől eltérő társadalmi környezetet jelentette, az ellenfelekét, akiktől igyekezett megkülönböztetni magát gondolkodásban is. „Kizárólag a képzelőerő az, ami az íróasztal elé ültet, ezért az egyenruha és a rajtam kívül álló egyenruhás világ megihletett, továbbgondolkodásra késztetett” – vallotta az író.
Fotó: Biró István
Szó esett a beszélgetés címében szereplő, a Bodor-könyvekben gyakran felbukkanó hegyivadászokról is, akikről az író azt mondta, a határvadászokkal ellentétben rokonszenves társaságnak tekinti őket, hiszen közel állnak a természethez, a hegyekhez. „De ha jól meggondolom, életemben egy hegyivadásszal sem találkoztam tulajdonképpen. Amikor 17 éves koromban letartóztattak reggel fél hatkor egy hegyi kiránduláson, akik értem jöttek, azokat jóhiszeműen hegyivadászoknak néztem, de kiderült, hogy közönséges szekusok voltak. Annyiban voltak hegyivadászok, hogy én a hegyekben voltam, ők pedig éppen rám vadásztak” – fogalmazott az író.
Bodor Ádám humorral, kissé önironikusan és közvetlenül beszélt a saját műveihez fűződő viszonyáról: mint mondta, ódzkodik attól, hogy saját prózáját értelmezze. „Én ezt az olvasóra bíznám. Általában óvakodom mindenféle magyarázattól, ami a prózai szövegemet illeti, nincs használati utasítás, nem szeretném az olvasót megzavarni, hiszen én is így vagyok a saját olvasmányaimmal.
– szögezte le Bodor Ádám. Azt is kifejtette, ő sohasem akarta magát „túlságosan észrevétetni”, és ez máig így van. „Ez nem szemérem vagy szerénység, ilyen vagyok” – tette hozzá.
Fotó: Biró István
A hősei „utóéletére” vonatkozó kérdésre válaszolva arról is beszélt, hogy a saját hősei csak addig érdeklik, ameddig írja őket, aztán „el is felejti” a szereplőket. „Engem elvágnának a saját műveimből egy vizsgán, nem tudnék leérettségizni a könyveimből” – jelentette ki a közönség derültségére. Azt is elmondta, őt azok a dolgok érdeklik igazán, amiket kitalál, a ténylegesen megtörtént események sokkal kevésbé. „Ha megéltem volna az adott történetet, nem írtam volna meg” – fogalmazott.
Balázs Imre József a három regényről – Sinistra körzet, Az érsek látogatása, Verhovina madarai – szólva elmondta, sokan trilógiának tekintik: a diktatúra hatalmáról, az átmeneti, rendszerváltás utáni zavaros időkről és a jelenről szóló regényeknek, majd feltette a kérdést: fél-e attól az író, hogy az „egyenruhák” hatalma felbukkanhat a jelenben?
– közölte Bodor Ádám.
Fotó: Biró István
A beszélgetésen szó esett az író műveit át meg átszövő humorról. Balázs Imre József kérdésére, miszerint vajon lehet-e nevetni a Sinistra körzet című regény olvasása közben, Bodor azt felelte: „remélem, igen”. Hozzátette, ő a magánéletben is cinikus, közel áll hozzá a dolgok humoros megközelítése, így regényei szövegeiben sem tehet másként, mint ahogy a dolgokat érzékeli.
„Visszatérve börtönéveimre: kevés volt hál'istennek, és ráadásul jó időszakomban, 17 évesen kerültem oda. Ebben az életkorban könnyedébben fogja fel az ember a dolgokat. Különben áldás az életben a humorérzék: igyekeztem börtöntársaim is megfertőzni a humorral, ami egyfajta túlélési gyakorlat. És ezt nem lehet megszerezni, ezzel az ember születik, lehet, hogy a humorral megáldott ember már csecsemőkorban is kritikusan bámul” – nyilatkozta az író.
Bodor Ádám
Bodor Ádám Kossuth-díjas író 1936. február 22-én született Kolozsváron. Apja, Bodor Bertalan banki tisztviselő volt, akit 1950-ben a Márton Áron katolikus püspök elleni koncepciós perben öt év börtönre ítélték. Bodor Ádámot 16 éves korában szintén elítélték, mivel kommunistaellenes röplapokat terjesztett. 1952–1954 között a szamosújvári börtönben ült. Szabadulása után egy évig gyári munkásként dolgozott, majd 1955–1960 között a kolozsvári Protestáns Teológiai Intézetben tanult. 1960-tól az Erdélyi Református Egyházkerület levéltárában, majd 1964-től egy másoló-fordító irodában dolgozott.
Egy évvel később, 1965-ben publikálta első novelláját a kolozsvári Utunk című folyóiratban, négy évvel később első novelláskötete is megjelent A tanú címmel. 1968 óta szabadfoglalkozású író. 1970–1975 között a Román Írószövetségnek tagja. 1982-ben Magyarországra települt. 1984-től 1988-ig lektor a Magvető Könyvkiadóban, majd ugyanitt szerkesztő. Magyarországon publikálta az Eufrátesz Babilonnál című novelláskötetet, 1991-ben nyerte meg a később megjelent Sinistra körzet című kötetének egyik történetével a Holmi novellapályázatát. Művei megjelentek román, angol, német, francia, norvég, dán, olasz, lengyel, bolgár, szerb, horvát, szlovák, észt nyelven is.
B. Kovács András sepsiszentgyörgyi szerző Bukaresti napló I.-II., 1978-1988 című kötetét mutatják be Kolozsváron.
A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása már kapható lapárusuknál és az ismertebb könyvesboltokban. Székelyföld kincsestárának sorban huszonkettedik kötete szokásához híven színes, változatos tartalmat kínál olvasóinak.
A Kolozsvári Magyar Opera Puccini-sorozatának következő darabja a Manon Lescaut című előadás, amit csütörtökön láthat a közönség. Az előadást beharangozó gondolatokat közöljük.
Multikulturális helyszínen tartják a romániai kisebbségi társulatok találkozóját, a vasárnapig tartó Ifesztet. Szatmárnémeti pezsgő fesztiválhangulattal várja a kétévente megszervezett, ismét a Harag György Társulat tereiben zajló interetnikai szemlét.
Vecsei H. Miklós színművész és QJÚB nevű csapata erdélyi turnéra indul. Az első állomás Kolozsvár.
Kolozsvár emblematikus épületét, a volt Központi Szállót járhatták be kedden délután az érdeklődők. A magyar néptáncoktatás, a hagyományőrzés egyik erdélyi fellegvárának szánt impozáns, felújított épület történetiségét művészettörténész ismertette.
Borsodi L. László csíkszeredai költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron – közölték szombaton a rendezvény szervezői.
Ifj. Vidnyánszky Attila rendezései elképesztően sodró erejűek, dinamikusak és „fiatalosak”, de mély gondolatiságúak is, így óriási az esélyük, hogy megszólítsák az ifjú generációkat.
A minap mutatták be azt az albumot, amely az aradi Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát, a Kölcsey Galéria 2013 és 2023 közötti képzőművészeti kiállításait foglalja össze.
A boszorkányságról és különféle hiedelmekről szóló előadást hallgathatnak meg az érdeklődők a nagybányai Teleki Magyar Ház szervezésében.
szóljon hozzá!