Az EMKE-díjak átadásának helyszíne hagyományosan a kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet díszterme
Fotó: MTI/Kiss Gábor
Idei elismeréseit szombaton adja át az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) a kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet dísztermében – közölte az egyesület.
2023. április 12., 15:192023. április 12., 15:19
2023. április 13., 11:242023. április 13., 11:24
Az „erdélyi Oscarnak” is nevezett elismerések átadásának ünnepélyes eseményén 5 életműdíjat és 13 évi elismerést nyújtanak át a közművelődési kultúra különféle területein tevékenykedőknek. A szervezet minden évben az 1885. április 12-i alapító dátumhoz legközelebb eső hétvégén tartja ünnepi közgyűlését, ezen a napon tartják a díjkiosztó gálát is. Szombaton délelőtt 11 órától rendezik az idei közgyűlést a teológiai intézet dísztermében, 15 órától az EMKE-díjak ünnepélyes átadására ugyanezen a helyszínen kerül sor.
Életműdíjat kapnak:
1. Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület László Miklós részére – épített örökségünket dokumentáló fotóművészeti munkássága elismeréseként, valamint a közművelődési eseményeken való önzetlen közreműködése iránti köszönetképpen – életműdíjat adományoz.
2. Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Wanek Ferenc geológus, egyetemi oktató, tudománytörténész részére – elkötelezett és alázatos szakmai és oktatói tevékenységéért, a földtan egyetemi szintű oktatásában és általános népszerűsítésében kifejtett, több évtizedes aktív, előremutató munkásságáért, valamint tudománytörténészi és kultúraszervezői érdemei elismeréseképpen – életműdíjat adományoz.
3. Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Albert Júlia részére – a magyar irodalmi kultúrát közkinccsé tévő előadóművészeti munkássága, valamint a szép beszédet alapkövetelménnyé tevő oktatói tevékenysége elismeréseképpen – életműdíjat adományoz.
4. Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Meister Éva színművésznőnek – a magyar kultúra megtartó erejébe vetett hitét, valamint a magyar szó Kárpát-medencében és a diaszpórában való közkinccsé tételét szolgáló több évtizedes előadóművészi pályája elismeréseként – életműdíjat adományoz.
5. Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Gaal György részére – az irodalomtörténet és a műemlékvédelem terén kifejtett tevékenysége, valamint Kolozsvár történetét közérthetően megismertető helytörténeti munkássága elismeréseképpen – életműdíjat
adományoz.
Díjak:
1. Bányai János-díj
Laudál: Kinda István
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület dr. Sári Zsolt múzeumi főigazgató-helyettes részére – az erdélyi magyar épített örökség és az erdélyi társadalom történetének feltárása, megőrzése és múzeumi keretek között történő megmutatása érdekében végzett kiemelkedő munkássága elismeréséül – Bányai János-díjat adományoz.
2. Balázs Ferenc-díj
Laudál: Dáné Tibor Kálmán
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület dr. Fejes Ildikó részére – az egykori Csíksomlyói KALOT Népfőiskola hagyományaira épülő modern felnőttképző intézmény, a KALOT Egyesület alapításában és működtetésében végzett kiemelkedő munkásságáért – Balázs Ferenc-díjat adományoz.
3. Janovics Jenő-díj
Laudál: Szűcs László
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Tóth István fotóművész részére – sok évtizedes alkotói munkásságáért és a fotóművészet népszerűsítése érdekében végzett tevékenységéért – Janovics Jenő-díjat adományoz.
4. Gr. Bánffy Miklós-díj
Laudál: Kovács Levente
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Szélyes Ferenc részére – aki a Csűrszínház alapítójaként kiemelkedő színpadi alakításai mellett áldozatos munkával fenntartja és évente megújuló energiával élteti ezt az egyedi kezdeményezést, melyet egy kis közösség szintjéről magas rangra emelt – gr. Bánffy Miklós-díjat adományoz.
5. Gr. Mikó Imre-díj
Laudál: ifj. Mezei János
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Hristea Erika-Elisabeta vállalkozó részére – a kolozsvári magyar egyházak, oktatási intézmények, kulturális és sportegyesületek, az erdélyi Versailles megmentésére szánt jelentős támogatásáért – gr. Mikó Imre-díjat adományoz.
6. Kallós Zoltán-díj
Laudál: Molnár Szabolcs
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Sára Ferenc és Varga Zsuzsanna házaspár részére – a népi kultúra éltetéséért, a Gyimes völgyében évtizedek óta kifejtett értékmegőrző munkájukért – Kallós Zoltán-díjat adományoz.
7. Kovács György-díj
Laudál: Berekméri Katalin
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Varga Balázs részére – a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós társulatában végzett kiemelkedő színpadi teljesítményeiért, valamint a társulati áldozatos munkájáért – Kovács György-díjat adományoz.
8. Kötő József-díj
Laudál: Brendus Réka
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Potápi Árpád János államtitkár részére – a Kárpát-medencei magyar civil szervezetek és közösségek következetes támogatásáért – Kötő József-díjat adományoz.
9. Monoki István-díj
Laudál: Bartis Edit
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Köllő Enikő részére – tevékeny és eredményes könyvtárosi pályája elismeréseként, kimagasló könyvtárosi és rendezvényszervezői munkásságáért, írott kulturális örökségünk, értékeink megőrzése, gazdagítása, valamint ezen értékek közvetítése érdekében kifejtett erőfeszítéseiért – Monoki István-díjat adományoz.
10. Nagy István-díj
Laudál: Lázár Anna
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Czakó Gabriella zenetanár-karnagy részére – több évtizedes, Kodály Zoltán szellemiségében kifejtett zenepedagógiai, karnagyi, kiemelkedő művészi és kiváló, önzetlen oktatói tevékenységéért – Nagy István-díjat adományoz.
11. Spectator-díj
Laudál: Benkő Levente
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Csinta Samu újságíró részére – több évtizedes munkásságáért, különös tekintettel kiemelkedő publicisztikai elemzéseiért, valamint a közelmúlt ismeretlen részleteinek feltárásáért – Spectator-díjat adományoz.
12. Szolnay Sándor-díj
Laudál: Vargha Mihály
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Erős István, Budapesti Képzőművészeti Egyetem rektora részére – kiemelkedő képzőművészeti tevékenységéért, aktív művészetszervezői munkásságáért, az erdélyi kortárs művészet nemzetközi szintre való felzárkóztatásáért és művészetpedagógiai tevékenységéért – Szolnay Sándor-díjat adományoz.
13. Poór Lili-díj
Laudál: Köllő Katalin
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Tokai Andrea, a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház művésznője részére – a magyar és román színpadokon nyújtott kiemelkedő színpadi alakításaiért – Poór Lili-díjat adományoz.
Az EMKE-díjak átadása a díj névadójának abc-rendjében történik. Az eseményen közreműködik a kolozsvári Szent Cecília Kórus, karnagy: Potyó István, valamint a Hídelvei Evangéliumi-Református Földész Énekkar is, a karnagy Gombár Árpád.
Az eseményen Potápi Árpád János 2023 a gondoskodó nemzet éve a nemzetpolitikában címmel tart előadást. dr. Széman Emese Rózsa: Iskolai Közösségi Szolgálat a romániai (magyar) középiskolai oktatásban (?) – egy felmérés tanulságai címmel értekezik. Sor kerül az EMKE elnökségének éves beszámolójára és az egyesület ifjúsági tagozata, az EMKISZ éves beszámolójára.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
szóljon hozzá!