Múzeumot hoznak létre Kolozsváron az elmúlt napok-hetek kormányellenes tüntetéssorozatának képi és tárgyi emlékeiből: összegyűjtik és archiválják a tüntetésekről készült képeket, videofelvételeket, a használt jelmezeket, improvizált hangszereket. A Z Angles Galéria tulajdonosa, Székely Sebestyén György művészettörténész elmondta, a kezdeményezéssel elsősorban a kreativitás különböző formáit szeretnénk megőrizni.
2017. február 09., 13:052017. február 09., 13:05
2017. február 09., 13:592017. február 09., 13:59
Még alakuló múzeumnak tekintik a kolozsvári Z Angles Galéria jelenleg is folyamatban lévő projektjét, amelynek keretében összegyűjtik az elmúlt napok tüntetéssorozatának képi és tárgyi anyagát, illetve résztvevőként dokumentálják is azt. Székely Sebestyén György galériatulajdonos, művészettörténész szerint a projekt az egyik kolléganője, Fodor Tünde ötlete alapján indult, s bár eleinte csak az volt a cél, hogy összegyűjtsék és archiválják a tüntetésekről készült képeket, videofelvételeket, a használt jelmezeket, improvizált hangszereket, rögtön egy spontán, élő dologgá alakult, hisz maguk is részt vesznek az eseményeken, elbeszélgetnek a résztvevőkkel.
„Az az elképzelés, hogy mindez egy múzeum legyen. De azt, hogy ez a múzeum hogyan fog kinézni, egyelőre nem tudjuk elképzelni. Nem tudjuk, hová vezetnek maguk az események, és ennek megfelelően azt sem tudjuk, hogy a mi projektünknek mi lesz a vége. Azt hiszem, ez a szép benne, hogy nem előre látható” – fogalmazott a Krónikának a művészettörténész, műkritikus. Mint kiderült, a projekt nem merül ki ennyiben, hiszen több ismert képzőművésszel is együttműködnek, akik a témában készült műveiket is felajánlották a projekthez. „Antik Sándor például a saját rajzaival reagál, csendes és kreatív sztrájkot folytat, mindennap egy vagy több alkotást posztol a Facebook-oldalán” – mesélte Székely Sebestyén György, aki szerint számtalan fiatal vagy akár ismeretlen művész is van, aki reagál a történésekre, és ha nem is kimondottan művészi szándékkal, de kreatív, találó dolgokat valósít meg.
Történelmet ír a történeti múzeum
Dokumentálná az elmúlt napok, hetek nagy méretű tüntetéseit az Erdélyi Történelmi Múzeum is, amely szintén gyűjti a kolozsvári események tárgyi és képi emlékeit az intézmény kolozsvári, Constantin Daicoviciu 2-es szám alatti székhelyén, illetve a ioanasavugruita@gmail.com e-mail címen. Az intézmény közölte, a begyűjtött anyagot a múzeum kortárs történelem részlegén mutatnák be.
A művészettörténész szerint az, hogy a plakátok és egyéb tárgyak mennyire tekinthetők műalkotásnak, vitatható. „Ez egy csapda, hiszen lépten-nyomon ott a kísértés, hogy műalkotásként tekintsünk egy plakátra vagy képre. Azonban nem az a legfontosabb, hogy műalkotás legyen, vagy a művészeti értékeinknek, elvárásainknak megfelelően katalogizálható legyen, inkább az, hogy az események nyomása alatt hogyan nyilvánulnak meg az emberek. Mi gyakorlatilag a kreativitás formáit szeretnénk megőrizni, mintsem arra törekszünk, hogy azt mindenképp művészetnek nyilvánítsuk. Közben pedig sok minden önálló műalkotásként is megáll a lábán” – fogalmazott a művészettörténész, aki szerint a projekttel kapcsolatban ebben a fázisban két veszély áll fenn.
Egyrészt az, hogy nagyon dokumentarista módon kivesézik a tüntetések tárgyi kultúráját, a másik, hogy túlságosan kortárs művészetként kezelik azt. „Egyelőre arra törekszünk, hogy ez a múzeum tényleg arról szóljon, hogy mi magunk is megéljük az eseményeket anélkül, hogy bármiféle kategóriába zárnánk. Az, hogy találkozol emberekkel, elbeszélgetsz velük, látod, hogy mit találtak ki, egyelőre elegendő lesz” – értékelt a Quadro és a Z Angles Galéria tulajdonosa. A még használatban lévő képeket, videofelvételeket digitális formátumban a galéria Facebook-eseményén (Muzeul Intre Bare) vagy Instagramon a #proiectulintrebare címkével várják, érdeklődni az office@zanglesgallery.com e-mail címen lehet.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
szóljon hozzá!