Fotó: Antal Erika
Megnyitja kapuit szombaton a Maros megyei Gernyeszegen található Teleki-kastély, az egész napos rendezvényről gróf Teleki Kálmán, a kastély tulajdonosa számolt be a Krónikának.
2017. július 21., 22:332017. július 21., 22:33
Ismeretterjesztő, interaktív és kulturális programokkal várják a résztvevőket a szombaton rendezendő gernyeszegi kastélynapon.
A rendezvény délelőtt tíz órai megnyitóján a gernyeszegi iskolások eljátsszák a nagyszüleim házasságkötés utáni bevonulását a Teleki-kastélyba, majd elkezdődnek a felnőtteknek és gyerekeknek szervezett programok” – mondta el lapunk megkeresésére gróf Teleki Kálmán, az épületegyüttes tulajdonosa.
A kastélylátogatások fél tizenegytől kezdődnek Kálmán Attila, Fábián István, Kiss Anna és gróf Teleki Kálmán vezetésével, a túrák keretében a résztvevők megismerkedhetnek a patinás barokk épület felépítésével, történetével. Tizenegy órától a Bethlen Istvánról és Bánffy Miklósról szóló dokumentumfilmeket tekinthetik meg az érdeklődők, majd a kastélynappal párhuzamosan szervezett
a műemlékek értékesítéséről, felhasználásáról, valamint a Teleki-kastélyról, mint a Maros mente fejlesztésének egyik forrásáról.
Fotó: Haáz Vince
A délutáni programpontok között szerepel Teleki Domokos régész előadása, a gernyeszegi templom meglátogatása, beszélgetés Teleki Nicole-lal, gróf Teleki Kálmán feleségével, dokumentumfilmek vetítése, valamint további kastélytúrák idegenvezetőkkel. A Teleki-birtokon felállított színpadon öt órakor lép fel a gernyeszegi kórus, majd az erdőcsinádi Árvácska néptánccsoport és Codex régizene-együttes előadását tekinthetik meg az érdeklődők.
A szervezők ezúttal sem feledkeznek meg a gyerekekről, akik a Piroska és a farkas című bábelőadást nézhetik meg Halmágyi Éva és Bonczidai Dezső előadásában. Az interaktív kalandjáték tizenegykor kezdődik, és fél egyig tart, valamint a kicsik a kézműves műhelyekben gyöngyöt fűzhetnek, koronát készíthetnek, majd szabadtári játékokon vehetnek részt.
A Marosvásárhely és Szászrégen között, a Felső-Maros mentén található Gernyeszeg leginkább a 18. század végén épült barokk kastélyáról nevezetes. A kastély érdekessége, hogy az év naptári beosztásának megfelelően 52 helyiséggel és 365 ablakkal rendelkezik. A hatalmas parkkal és várárokkal körbevett, emeletes épületet 2006-ban kapta vissza a Teleki-család, de az ingatlanban működő tüdőszanatórium csak 2011-ben költözött ki. Gróf Teleki Kálmán azóta számos erőfeszítést tett, hogy megmentse ősei birtokát.
B. Kovács András sepsiszentgyörgyi szerző Bukaresti napló I.-II., 1978-1988 című kötetét mutatják be Kolozsváron.
A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása már kapható lapárusuknál és az ismertebb könyvesboltokban. Székelyföld kincsestárának sorban huszonkettedik kötete szokásához híven színes, változatos tartalmat kínál olvasóinak.
A Kolozsvári Magyar Opera Puccini-sorozatának következő darabja a Manon Lescaut című előadás, amit csütörtökön láthat a közönség. Az előadást beharangozó gondolatokat közöljük.
Multikulturális helyszínen tartják a romániai kisebbségi társulatok találkozóját, a vasárnapig tartó Ifesztet. Szatmárnémeti pezsgő fesztiválhangulattal várja a kétévente megszervezett, ismét a Harag György Társulat tereiben zajló interetnikai szemlét.
Vecsei H. Miklós színművész és QJÚB nevű csapata erdélyi turnéra indul. Az első állomás Kolozsvár.
Kolozsvár emblematikus épületét, a volt Központi Szállót járhatták be kedden délután az érdeklődők. A magyar néptáncoktatás, a hagyományőrzés egyik erdélyi fellegvárának szánt impozáns, felújított épület történetiségét művészettörténész ismertette.
Borsodi L. László csíkszeredai költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron – közölték szombaton a rendezvény szervezői.
Ifj. Vidnyánszky Attila rendezései elképesztően sodró erejűek, dinamikusak és „fiatalosak”, de mély gondolatiságúak is, így óriási az esélyük, hogy megszólítsák az ifjú generációkat.
A minap mutatták be azt az albumot, amely az aradi Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát, a Kölcsey Galéria 2013 és 2023 közötti képzőművészeti kiállításait foglalja össze.
A boszorkányságról és különféle hiedelmekről szóló előadást hallgathatnak meg az érdeklődők a nagybányai Teleki Magyar Ház szervezésében.
szóljon hozzá!