Fotó: Antal Erika
Megnyitja kapuit szombaton a Maros megyei Gernyeszegen található Teleki-kastély, az egész napos rendezvényről gróf Teleki Kálmán, a kastély tulajdonosa számolt be a Krónikának.
2017. július 21., 22:332017. július 21., 22:33
Ismeretterjesztő, interaktív és kulturális programokkal várják a résztvevőket a szombaton rendezendő gernyeszegi kastélynapon.
A rendezvény délelőtt tíz órai megnyitóján a gernyeszegi iskolások eljátsszák a nagyszüleim házasságkötés utáni bevonulását a Teleki-kastélyba, majd elkezdődnek a felnőtteknek és gyerekeknek szervezett programok” – mondta el lapunk megkeresésére gróf Teleki Kálmán, az épületegyüttes tulajdonosa.
A kastélylátogatások fél tizenegytől kezdődnek Kálmán Attila, Fábián István, Kiss Anna és gróf Teleki Kálmán vezetésével, a túrák keretében a résztvevők megismerkedhetnek a patinás barokk épület felépítésével, történetével. Tizenegy órától a Bethlen Istvánról és Bánffy Miklósról szóló dokumentumfilmeket tekinthetik meg az érdeklődők, majd a kastélynappal párhuzamosan szervezett
a műemlékek értékesítéséről, felhasználásáról, valamint a Teleki-kastélyról, mint a Maros mente fejlesztésének egyik forrásáról.
Fotó: Haáz Vince
A délutáni programpontok között szerepel Teleki Domokos régész előadása, a gernyeszegi templom meglátogatása, beszélgetés Teleki Nicole-lal, gróf Teleki Kálmán feleségével, dokumentumfilmek vetítése, valamint további kastélytúrák idegenvezetőkkel. A Teleki-birtokon felállított színpadon öt órakor lép fel a gernyeszegi kórus, majd az erdőcsinádi Árvácska néptánccsoport és Codex régizene-együttes előadását tekinthetik meg az érdeklődők.
A szervezők ezúttal sem feledkeznek meg a gyerekekről, akik a Piroska és a farkas című bábelőadást nézhetik meg Halmágyi Éva és Bonczidai Dezső előadásában. Az interaktív kalandjáték tizenegykor kezdődik, és fél egyig tart, valamint a kicsik a kézműves műhelyekben gyöngyöt fűzhetnek, koronát készíthetnek, majd szabadtári játékokon vehetnek részt.
A Marosvásárhely és Szászrégen között, a Felső-Maros mentén található Gernyeszeg leginkább a 18. század végén épült barokk kastélyáról nevezetes. A kastély érdekessége, hogy az év naptári beosztásának megfelelően 52 helyiséggel és 365 ablakkal rendelkezik. A hatalmas parkkal és várárokkal körbevett, emeletes épületet 2006-ban kapta vissza a Teleki-család, de az ingatlanban működő tüdőszanatórium csak 2011-ben költözött ki. Gróf Teleki Kálmán azóta számos erőfeszítést tett, hogy megmentse ősei birtokát.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
szóljon hozzá!