Fotó: Antal Erika
Megnyitja kapuit szombaton a Maros megyei Gernyeszegen található Teleki-kastély, az egész napos rendezvényről gróf Teleki Kálmán, a kastély tulajdonosa számolt be a Krónikának.
2017. július 21., 22:332017. július 21., 22:33
Ismeretterjesztő, interaktív és kulturális programokkal várják a résztvevőket a szombaton rendezendő gernyeszegi kastélynapon.
A rendezvény délelőtt tíz órai megnyitóján a gernyeszegi iskolások eljátsszák a nagyszüleim házasságkötés utáni bevonulását a Teleki-kastélyba, majd elkezdődnek a felnőtteknek és gyerekeknek szervezett programok” – mondta el lapunk megkeresésére gróf Teleki Kálmán, az épületegyüttes tulajdonosa.
A kastélylátogatások fél tizenegytől kezdődnek Kálmán Attila, Fábián István, Kiss Anna és gróf Teleki Kálmán vezetésével, a túrák keretében a résztvevők megismerkedhetnek a patinás barokk épület felépítésével, történetével. Tizenegy órától a Bethlen Istvánról és Bánffy Miklósról szóló dokumentumfilmeket tekinthetik meg az érdeklődők, majd a kastélynappal párhuzamosan szervezett
a műemlékek értékesítéséről, felhasználásáról, valamint a Teleki-kastélyról, mint a Maros mente fejlesztésének egyik forrásáról.
Fotó: Haáz Vince
A délutáni programpontok között szerepel Teleki Domokos régész előadása, a gernyeszegi templom meglátogatása, beszélgetés Teleki Nicole-lal, gróf Teleki Kálmán feleségével, dokumentumfilmek vetítése, valamint további kastélytúrák idegenvezetőkkel. A Teleki-birtokon felállított színpadon öt órakor lép fel a gernyeszegi kórus, majd az erdőcsinádi Árvácska néptánccsoport és Codex régizene-együttes előadását tekinthetik meg az érdeklődők.
A szervezők ezúttal sem feledkeznek meg a gyerekekről, akik a Piroska és a farkas című bábelőadást nézhetik meg Halmágyi Éva és Bonczidai Dezső előadásában. Az interaktív kalandjáték tizenegykor kezdődik, és fél egyig tart, valamint a kicsik a kézműves műhelyekben gyöngyöt fűzhetnek, koronát készíthetnek, majd szabadtári játékokon vehetnek részt.
A Marosvásárhely és Szászrégen között, a Felső-Maros mentén található Gernyeszeg leginkább a 18. század végén épült barokk kastélyáról nevezetes. A kastély érdekessége, hogy az év naptári beosztásának megfelelően 52 helyiséggel és 365 ablakkal rendelkezik. A hatalmas parkkal és várárokkal körbevett, emeletes épületet 2006-ban kapta vissza a Teleki-család, de az ingatlanban működő tüdőszanatórium csak 2011-ben költözött ki. Gróf Teleki Kálmán azóta számos erőfeszítést tett, hogy megmentse ősei birtokát.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!